مقالات

بورسیه تحصیلی آلمان 2019

بورسیه تحصیلی آلمان به دانشجویان کمک می کند که بتوانند از پس هزینه های اقامت خود در این کشور برآیند. کشور آلمان به جز سازمان هایی که به صورت متداول بورس تحصیلی به دانش آموزان با استعداد ارائه می دهند، بیش از یک هزار بورسیه تحصیلی هم به دانش آموزان مستعد و نیازمند به حمایت قرار داده است تا بتوانند از خدمات تحصیلی دانشگاه ها و کالج های این کشور بهره ببرند.

 

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

بورس تحصیلی برای دانش آموزان و دانشجویان مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در کشور آلمان مهیا می شود تا افراد با استعداد بتوانند به این کشور مهاجرت تحصیلی داشته باشند. دریافت بورسیه تحصیلی رایگان از کشور آلمان معمولاً کار راحتی نیست و باید افراد دارای رزومه علمی بالایی باشند. به صورت معمول بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نسبت به مقطع کارشناسی بیشتر در دسترس هستند.

بورسیه برای برخی از رشته ها که مورد نیاز هستند راحت تر انجام می گیرد. با توجه به این که رتبه بالایی که دانشگاه های آلمان در رنکینگ های جهانی دارند، مورد استقبال افرادی قرار می گیرند که دوست دارند در آینده ی کاری خود بتوانند در کشورهای سطح بالا و توسعه یافته شروع به فعالیت کنند.

زبان تحصیل در آلمان به زبان آلمانی است و در برخی از دانشگاه ها نیز به زبان انگلیسی انجام می گیرد. اخذ بورسیه تحصیلی آلمان باید با مدرک زبان b1 انجام شود.

در کشور آلمان 8 موسسه است که فعالیت آن ها در زمینه ی حمایت مالی از دانشجویان خارجی است. برخی از این مؤسسات به حزب های سیاسی خاص یا گروه های مذهبی وابسته هستند. یکی از شرایط دریافت بورسیه در آلمان نمرات و رزومه خوبی است که در مقطع کارشناسی فرد داشته است. اتمام تحصیل در مقاطع قبلی در موعد مقرر نیز یک امتیاز مثبت برای این افراد محسوب می شود. همچنین برای این مؤسسات اهمیت بالایی دارد که فرد بعد از اتمام دوران تحصیل به کشورش برگردد. از این رو اخذ بورسیه تحصیلی آلمان شرایط مختلفی را ممکن است سر راه فرد متقاضی قرار دهد.

 

بورسیه تحصیلی آلمان به صورت مشروط

در اکثر ایالت های آلمان شهریه دانشگاه ها الزامی شد و مسئولین این دانشگاه ها سعی می کنند شرایطی خاص را برای دانشجویان خارجی در نظر بگیرند تا نگرانی از بابت کاهش تعداد متقاضیان و روابط آکادمیک با سایر دانشگاه های دنیا نداشته باشند. از این رو برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه بیلفلد آلمان به دانشجویان خارجی دانشگاه بورسیه ی مشروط ارائه می دهد.

برای این که یک دانشجو بتواند در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان ادامه تحصیل دهد، باید دانشجوی مقطع کارشناسی در دانشگاه سراسری داخل کشور باشد یا در آزمون سراسری قبول شده باشد. از این رو داشتن مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم مجوز کافی برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان نیست.

برای این که بدانید هر کدام از این رشته ها و دانشگاه ها چه شرایطی برای بورسیه کردن دانشجو دارند می توانید برای تمامی آن ها بررسی های لازم را انجام دهید و اطلاعات لازم را در این مورد به دست آورید.

 

 

چگونه برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان باید اقدام کرد؟

جمع آوری اطلاعات در رابطه با اجازه اقامت و پذیرش دانشجو در کشور آلمان و مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان باید در وهله ی اول مورد توجه قرار گیرد. متقاضی بورسیه تحصیلی آلمان باید مدارکی را دال بر این که توانایی صحبت به زبان آلمانی دارد نیز ارائه دهد. این مدارک باید با توجه به این که در کدام دانشگاه قصد تحصیل دارند مدارک تأیید شده را ارائه دهند. البته دانشجویانی که قصد دارند در رشته های بین المللی تحصیل کنند می توانند به داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی بسنده کنند و مدارک لازم برای تسلط بر زبان آلمانی را نیاز ندارند.

هر کدام از دانشگاه ها و کالج های آلمان بسته به این که در کدام رشته قصد تحصیل دارید یک سری مدارک را برای آن ها باید ارسال کنید. این مدارک در سایت های اینترنتی این موسسه ها قرار داده شده و بعد از آماده کردن این مدارک و ارسال مدارک و رزومه ی خود برای دانشگاه های مورد نظر، باید منتظر بمانید تا با بورسیه ی شما موافقت شود. دریافت بورسیه زمانی مقدور است که یک رزومه ی قوی و قابل قبول از نظر دانشگاه داشته باشید. در این صورت نگرانی از بابت تحصیل در دانشگاه نخواهید داشت و هزینه های زیاد که برای دانشگاه و تحصیل در آلمان باید پرداخت کنید نیز حذف خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − چهارده =