مقالات

بورسیه تحصیلی فرانسه 2019

فرانسه کشوری است که دانشجویان بسیاری از سراسر جهان در آن مشغول به تحصیل هستند و از بین بسیاری نیز موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شده‌اند. هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور فرانسه بسیار زیاد است، از این رو دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی در این کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله قصد داریم شرایط و نحوه‌ی اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه را برای شما تشریح کنیم. در صورتی که تصمیم به ادامه تحصیل در این کشور دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

تحصیل در کشور فرانسه

نظام آموزشی در کشور فرانسه مشابه دیگر کشورهای اروپایی است و شامل دوره‌های پیش دبستانی تا دکتری می‌باشد. مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور، هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان هستند.

آمار نشان می‌دهد که فرانسه پس از امریکا دومین مقصد بین المللی دانشجویان برای تحصیل است. تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های فرانسه به دو زبان فرانسوی و انگلیسی امکان پذیر است.

تنوع رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های فرانسه بسیار زیاد است و تقریباً تمام رشته‌های دانشگاهی شامل رشته‌های پزشکی، جغرافیا، داروسازی، هنر، فناوری اطلاعات، زبان شناسی، مدیریت بازرگانی، ادبیات، روانشناسی، اقتصاد و غیره در دانشگاه‌های این کشور تدریس می‌شوند. سیستم آموزشی فرانسه به دو روش حضوری و نیمه حضوری به متقاضیان امکان تحصیل می‌دهد.

 

هزینه های تحصیل در فرانسه بدون بورسیه

فرانسه جزو کشورهایی است که هزینه‌ زندگی و تحصیل در آن بسیار بالا می‌باشد، به همین دلیل افرادی که برای تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند باید در کشور مبدأ منبع مالی داشته باشند. شهریه‌ی دانشگاه‌های دولتی در کشور فرانسه چیزی در حدود 200 یورو الی 600 یورو است. اما این تمام هزینه‌های تحصیل نیست. هزینه‌ی خوابگاه، خورد و خوراک و غیره در کشور فرانسه بسیار گران است.

به طور متوسط هزینه‌ی زندگی برای هر نفر در کشور فرانسه سالیانه ده هزار یورو است که مبلغ زیادی می‌باشد. شهریه‌ی دانشگاه‌های خصوصی فرانسه سالیانه ده هزار یورو است. با این تفاسیر برای ایرانیان با توجه به ارزش ریال در مقابل یورو، بدون اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه تحصیل در این کشور پر هزینه است. در ادامه شرایط اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه را برای مقاطع مختلف تحصیلی برای شما توضیح خواهیم داد.

 

انواع بورسیه تحصیلی فرانسه

بورسیه ایفل تعالی

یکی از گزینه‌های بورسیه تحصیلی فرانسه، بورسیه ایفل تعالی است که توسط وزارت امور خارجه فرانسه برای دانشجویان خارجی که در این کشور تحصیل می‌کنند ارائه می‌شود. این بورسیه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارائه نمی‌شود و فقط دانشجویان برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد این بورسیه را دریافت می‌کنند از کمک هزینه‌ی ماهیانه 1200 یورو برخوردار می‌شوند.

مبلغ این کمک هزینه‌ برای دانشجویان مقطع دکترا 1400 یورو است. از مزایای این طرح داشتن بیمه درمانی، کمک هزینه سفر به کشور مبدأ، و همچنین فعالیت‌های فرهنگی می‌باشد. افرادی که این بورسیه را دریافت می‌کنند کمک هزینه‎‌ای مازاد بر مبلغ ذکر شده برای شهریه دانشگاه دریافت نخواهند کرد.

 

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد ایل- دو- فرانسه

بورسیه کارشناسی ارشد ایل- دو - فرانسه نیز برای دانشجویان خارجی می‌باشد که به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه هستند. ایل – دو – فرانس به منطقه‌ای در پاریس گفته می‌شود که تعدادی از دانشگاه‌های فرانسه در آنجا قرار دارند. این کمک هزینه‌ی تحصیلی به مبلغ 10 هزار و پانصد یورو است که به مدت 10 ماه به دانشجو پرداخت می‌شود.

 

بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس فرانسه

برخی از دانشگاه‌های فرانسه بورس تحصیلی اراسموس موندوس را ارائه می‌کنند که صرفاً برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود.

 

بورسیه تحصیلی اکول نرمال سوپریور انتخاب بین المللی

سازمان ENS، هر ساله تعدادی از دانشجویان بین المللی را انتخاب می‌کند که تحت پوشش بورسیه تحصیلی قرار بگیرند. این بورسیه به صورت کمک هزینه‌ی تحصیلی به مبلغ هزار یورو در هر ماه و همچنین برخورداری از خوابگاه رایگان در دانشگاه می‌باشد. تعداد افرادی که این بورسیه را در کشور فرانسه دریافت می‌کنند بسیار محدود است و هر ساله شامل 30 نفر می‌شود.

 

بورسیه تحصیلی اکول پلی تکنیک بنیاد تعالی

سازمان École Polytechnique نوعی بورسیه تحصیلی را به دانشجویان بین المللی ارائه می‌شود که شامل پشتیبانی مالی به صورت وام با بهره صفر است. بازپرداخت این وام پس از فارغ التحصیلی دانشجو آغاز می‌شود. از آنجا که فرصت‌های شغلی مناسبی پس از فارغ التحصیلی دانشجویان در فرانسه وجود دارد، لذا افرادی که این بورسیه را دریافت می‌کنند نگرانی بابت بازپرداخت آن نخواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =