بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی کانادا 2019

هزینه زندگی درکشور کانادا با دارا بودن بهترین امکانات و دانشگاه ها، معمولا بالاست و بسیاری از افراد از پس این هزینه ها برنمی آیند. به همین دلیل برخی از افراد به علت نداشتن توانایی مالی در پرداخت هزینه ها و شهریه بالای دانشگاه ها، دانشگاه های ضعیف تری را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند که بالطبع نمی توانند به اهداف خود برسند. بورسیه تحصیلی کانادا برای افراد مستعد و نخبه، فرصتی مناسب است که در بهترین دانشگاه های کانادا تحصیل کنند. بورسیه تحصیلی کانادا نیازی به بازپرداخت از سوی دانشجو ندارد.

 

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

هر دانشگاهی در کانادا شرایط دریافت بورسیه خاص خود را دارد. معمولا بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است و داشتن نمرات و معدل بالا شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا افزایش می دهد. قوانین کلی برای دریافت بورسیه تحصیلی در دنیا وجود دارند که همین قوانین برای کشور کانادا نیز صادق است.

⦁ شرایط سنی ایده آل برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد 24 سال و برای دکترا 30 سال است. در واقع هر چه سن شما کمتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا دارید.

⦁ فاصله ی زمان فارغ التحصیلی شما تا زمان درخواست شما برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، حداکثر باید 5 سال باشد و هر چه زمان کمتر باشد شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر می شود.

⦁ داشتن مدرک معتبر از دانشگاه های دارای رنکینگ بالا که در دنیا معتبر هستند شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا افزایش می دهد.

⦁ نمرات بالا و معدل بالا برای همه دانشگاه های دارای بورسیه تحصیلی، بسیار مهم است.

⦁ مدرک زبان برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، بسیار اهمیت دارد و با داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه معتبر به راحتی می توانید شانس خود را افزایش دهید.

 

انواع بورسیه های تحصیلی کانادا

Scholarships, grants, bursaries سه نوع از بورسیه های تحصیلی کانادا هستند. اسکولارشیپ ها توسط منابع دولتی یا خصوصی ارائه می شود و به آن فلوشیپ نیز گفته می شود. grants, bursaries نوع دیگری از بورسیه های تحصیلی کانادا هستند و زمانی که دانشجو به کمک هزینه مالی نیاز داشته باشد به او تعلق می گیرد و به معدل و شرایط تحصیلی و علمی دانشجو ربطی ندارد. این نوع از بورسیه از منبعی تامین شده و به دانشجو تعلق می گیرد.

⦁ فلوشیپ: در قبال دریافت بورسیه تحصیلی فلوشیپ، دانشجو نیازی ندارد که در قبال دریافت این کمک هزینه برای دانشگاه کار کند. معمولا بر سر دریافت این نوع بورسیه تحصیلی کانادا، رقابت شدیدی بین دانشجویان وجود دارد. برای دریافت این نوع بورسیه توصیه نامه استاد، نمره GRE و معدل دانشجو بسیار اهمیت دارد.

⦁ دستیار تدریس: این نوع بورسیه در واقع نوعی کمک هزینه است که به دانشجویان مقطع دکترا تعلق می گیرد. این دسته از دانشجویان بعنوان دستیار استاد معرفی می شوند و وظایفی مانند نمره دادن، اداره جلسات هفتگی و کمک به دانشجویان را دارند. هر چه میزان تسلط دانشجویان به زبان انگلیسی و نحوه تدریس بیشتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت این نوع بورسیه دارند.

⦁ دستیار تحقیق: بیشتر اساتید برای انجام پروژه هایی که معمولا در زمینه های مهندسی و یا بیولوژی هستند، از طرف دانشگاه بودجه ای را دریافت می کنند. این اساتید می توانند از دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکترا برای خود دستیارانی را مشخص کنند و بخشی از بودجه را به این دانشجویان در قبال کمک در انجام پروژه تحقیقاتی، اختصاص می دهند. این مبلغ معمولا بین 800 تا 1500 دلار است.

 

نحوه دریافت بورسیه

برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، دانشجویان واجد شرایط باید درخواست خود برای دریافت بورسیه را به دانشگاه ارائه نمایند. دانشگاه پس از بررسی پرونده تحصیلی دانشجو، شرایط وی را بررسی کرده و میزان مبلغی که دانشجو می تواند بعنوان بورسیه دریافت کند را تعیین می کند. برای دریافت بورسیه دستیار تحقیق، دانشجو باید به دنبال اساتیدی باشد که پروژه های تحقیقاتی را انجام می دهند.

سپس درخواست خود را باید به استاد ارائه دهد. استاد نیز پس از بررسی صلاحیت علمی دانشجو، درخواست خود را به دانشگاه ارائه می دهد که در صورت موافقت دانشگاه این بورسیه به دانشجو تعلق می گیرد. از ترم دوم یا سال دوم به بعد دانشجو می تواند برای دریافت بورسیه از موسسات داخلی یا خارجی دانشگاه اقدام نماید.

باید به این نکته توجه کنید که در صورتی که دانشجو شرایط لازم را برای دریافت همه بورسیه های تحصیلی داشته باشد، دانشگاه ممکن است یه سقف در پرداخت مبلغ تعیین کند و برخی از این بورسیه ها را برای دانشجو قطع کند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =