ویزای تحصیلی

تحصیل در ترکیه

اگر به عنوان یک دانشجو در ترکیه زندگی می کنید و بخصوص اگر در یکی از شهرهای بزرگ ترکیه هستید، مطمئناً مکان های جذاب بسیار زیادی را یافته اید که تا مدت ها می توانید اوقات فراغت خود را در آرامش در آنجا سپری کنید. این کشور یکی از زیبا ترین مقاصد گردشگری و توریستی است که قطعاً لذت تحصیل در ترکیه را فراموش نخواهید کرد.

چرا ترکیه به عنوان یک مقصد دانشجویی ؟

شمار دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در ترکیه اقدام کرده اند از سال ۲۰۰۶ بیش از دو برابر شده است، که نشان دهنده این موضوع است که این کشور با سرعت بالایی در حال پیشرفت است و همین موضوع باعث شده ترکیه به عنوان یک مقصد تحصیلی مناسب تازه ظهور شناخته شود. در سال تحصیلی 2015-2016 در ترکیه حدود ۴۸،۰۰۰ دانشجوی خارجی حضور داشتند و در حال تحصیل بودند.

انگیزه هایی که باعث تحصیل در ترکیه می شود شامل فرصتی است برای تحصیلات نسبتاً ارزان و با کیفیت و همچنین فرصت های دیگری در جهت دریافت کمک هزینه تحصیلی، پرداخت هزینه های مسکن و هزینه های تحصیل، بیمه درمانی و هزینه های سفر که برای بسیاری از دانشجویان تازه وارد به دانشگاه ها، این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

ترکیه در حال حاضر یک مقصد گردشگری بزرگ است و تقریبا ۴۰ میلیون گردشگر از سراسر جهان در سال ۲۰۱۵ داشته که منجر به سرمایه گذاری های زیادی در این کشور شده است. دولت ترکیه علاقمند است تا این محبوبیت را در بازار دانشجویان ورودی از کشورهای دیگر نیز گسترش دهد و هدف آن ورود ۱۰۰ هزار دانشجو تا سال ۲۰۱۸ در این کشور می باشد.

 

دانشگاه های ترکیه

برای تحصیل در ترکیه تقریبا ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد که بیشتر آنها توسط دولت اداره می شوند. اکثر این موسسات و دانشگاه ها قدمت زیادی ندارند و تقریبا تازه تاسیس هستند در سال ۱۹۷۰، تنها هشت دانشگاه دولتی در ترکیه وجود داشت و تا سال ۱۹۸۴ که اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بلکینت) تاسیس شد دانشگاه خصوصی دیگری وجود نداشت. در میان جوان ترین دانشگاههای ترکیه، دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) دانشجویان خود نخست در سال تحصیلی 2012-2013 استقبال کرد، این دانشگاه بیش از نیمی از ظرفیت خود را به دانشجویان خارجی اختصاص داده است.

هم دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه های خصوصی جهت تحصیل در ترکیه دارای سیستم آموزشی مطابق با توافقنامه بولونیا هستند که تمام استاندارد برنامه های تحصیلی را در سراسر اروپا در بر می گیرد و بسیاری از دانشگاه های ترکیه در برنامه +Erasmus  شرکت می کنند که از تبادل دانشجویان بین المللی حمایت می کند. نکته ی قابل توجه درباره ی سیستم آموزشی ترکیه این است که در سیستم رتبه بندی "قدرت سیستم آموزش عالی QS" که برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه ۳۹ جهان قرار گرفت.

 

دانشگاه های برتر برای تحصیل در ترکیه

  • دانشگاه بوگازیشی
  • دانشگاه بلکینت
  • دانشگاه سابانچی
  • دانشگاه فنی و مهندسی شرق خاور میانه (METU)
  • دانشگاه کوش

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل دانشجویان خارجی نسبتا مقرون به صرفه است و بسته به رشته های مختلف متفاوت است. دانشگاه های دولتی بسیار ارزان تر از مؤسسات خصوصی در ترکیه هستند، به عنوان مثال یک مدرک کارشناسی ارشد در یک دانشگاه عمومی و دولتی می تواند هزینه ای برابر با ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال داشته باشد. دانشگاه های خصوصی نیز بر اساس رشته دانشگاهی و سطح تحصیلی هزینه های خود را تعیین می کنند و تا ۲۰،۰۰۰ دلار نیز ممکن است افزایش پیدا کند.

در دانشگاه های دولتی هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر است که می تواند بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال باشد، در حالی که دوره های مشابه در زبان ترکی این هزینه بین ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار می باشد.

 

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه باید بدانید که هزینه زندگی در مقایسه با سایر کشورها به عنوان مقاصد تحصیلی در اروپا نسبتاً کم است و هزینه ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلاری در هر ماه برای پوشش هزینه های زندگی از جمله مسکن مورد نیاز است، گرچه این هزینه بستگی به شیوه زندگی و عادت های شما نیز دارد اما بطور میانگین و با در نظر گرفتن نیازهای اساسی این میزان هزینه در نظر گرفته شده است. برای پوشش هزینه کتاب های دانشگاهی و هزینه های اداری نیز حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در هر ترم نیاز خواهید داشت.

 

شرایط ویزای دانشجویی ترکیه و درخواست تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه، ابتدا باید در یک دانشگاه ترکیه پذیرفته شوید و سپس برای گرفتن یک ویزای دانشجویی در نزدیکترین کنسولگری ترکیه درخواست دهید. برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه، شما نیاز دارید به:

  • کپی از نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه
  • تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه (از کنسولگری)
  • گذرنامه معتبر با تاریخ انقضاء پس از پایان اقامت برنامه ریزی شده شما در ترکیه
  • هزینه های اداری، که بسته به ملیت شما متفاوت است

به طور کلی از زمانی که شما درخواست تحصیل در ترکیه را می دهید تا زمانی که ویزای خود را دریافت کنید  ۸ هفته به طول می انجامد و همچنین پس از ورود به ترکیه باید مجوز اقامت برای یک ماه درخواست کنید که این درخواست را می توانید در نزدیکترین مرکز پلیس انجام دهید در آنجا از شما درخواست می شود که مدارک پذیرش دانشگاه ترکیه را ارائه دهید. در ضمن بد نیست بدانید دانشجویان خارجی در ترکیه اجازه حداکثر ۲۴ ساعت کار در هفته را دارند.

کمی بیشتر درباره فرهنگ ترکیه بدانیم

کشور ترکیه آنچنان برای ما ایرانی ها جای غریبه ای نیست و همسایگی این کشور با ایران و همچنین وجود اشتراکات فرهنگی بسیار باعث شده تا از دیرباز ایرانی ها در این کشور در رفت و آمد باشند، رفت و آمدهایی که منجر به شکل گیری سبک زندگی و تفکر نزدیک به هم گردیده است.

اگر دوستدار موسیقی هستید مردم زیادی را که به سبک های مختلف موسیقی علاقمند هستند از موسیقی کلاسیک گرفته تا پاپ و بلوز و جاز در آنجا خواهید یافت. به علاوه اینکه شهرهایی پر از سالن های پر جنب و جوش را نیز پیش رو خواهید داشت. بد نیست بدانید که ترکیه هر ساله برگزار کننده تعدادی از جشنواره های بین المللی در زمینه موسیقی نیز هست و میزبان خوبی برای آنها است.

در عین حال طرفداران تماشای فیلم ممکن است از صنعت فیلم در حال رشد داخلی کشور ترکیه تعجب کنند این کشور در این زمینه به سرعت در حال رشد می باشد و دانشجویانی که متقاضی اینگونه رشته های هنری می باشند می توانند آینده خوبی را برای خود در این کشور متصور شوند. سینما رفتن یکی از سرگرمی های محبوب در ترکیه است و آخرین فیلم های هالیوود به طور گسترده در این کشور به اکران عمومی در می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =