ویزای تحصیلی

تحصیل در روسیه

روسیه یکی از بزرگترین کشورهای منطقه و جهان هم به لحاظ جمعیتی و هم به لحاظ وسعت به شمار می آید، قبل از تحصیل در روسیه باید بدانید که روسیه از تاریخ کهن، فرهنگ ارزشمند و ریشه دار و شخصیت های مشهور و تاثیر گذار بسیاری برخوردار است. برخی از شناخته شده ترین اشخاص و نام های مشهور و معروف روسیه در زمینه های ادبیات، هنر و موسیقی مانند تولستوی، داستایوسکی، چایکوفسکی و رپین هستند، و برخی از آنها نیز در رسته علمی دارای شهرت جهانی می باشند، مانند لومونسوف، دیمیتری مندلیف و ایوان پاولوف، به تمایز این کشور پهناور و کهن در زمینه های مختلف افزوده است.

با توجه به حجم وسیع کشور روسیه این کشور در سراسر آسیا و اروپا از نظر جمعیتی و فرهنگی دارای تنوع بسیار زیادی می باشد.

 

چرا تحصیل در روسیه؟

این کشور و مردمش به طور قابل ملاحظه ای علاقمند به مشارکت در موضوعات مختلف بالاخص موضوعات هنری و فرهنگی هستند ، و این موضوع انتخاب تحصیل در روسیه را به عنوان یک انتخاب عاقلانه برای دانشجویانی که به دنبال منافع مختلفی از هستند آسان می کند.

دانشجویانی که به دنبال رشته های هنری هستند، مانند ادبیات، رقص باله و موسیقی، فرصت های زیادی را در این زمینه هم به لحاظ تحصیلی و هم به لحاظ شغلی پیش روی خود خواهند داشت. از سوی دیگر، کشور روسیه نیز برای مشارکت و سرمایه گذاری در مباحث علوم و تحقیقات خود شناخته شده است، و این موضوع یک فرصت تحصیل بالقوه برای دانشجویانی است که مایل به شرکت در رشته های مرتبط با این موضوع هستند. روسیه همچنین یک کشور ایده آل برای تحصیل در زمینه تاریخ، فرهنگ ها و زبان های منطقه خود است، و به همین دلیل محیطی را فراهم می کند که دانشجویان به راحتی در این رشته ها اقدام به تحصیل کنند.

 

دانشگاه ها در روسیه

اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید بدانید که کشور روسیه به لحاظ آموزشی دارای رتبه بالایی در سطح جهان است و دارای سابقه آموزشی زیادی نیز در این زمینه می باشد. دانشگاه های این کشور مرکز تربیت و آموزش بسیاری از نخبگان و دانشمندان سطح بالای جهانی بوده اند، از جمله آن می توان به برندگان جایزه نوبل اشاره کرد که در نوع خود بسیار قابل توجه هست.

در سال های اخیر، روسیه تلاش زیادی برای ارتقاء سیستم آموزش عالی خود و گسترش آن به دانشجویان خارجی انجام داده است. در حال حاضر، "پروژه ۱۰۰-۵" تحت رهبری  و نظارت دولت، با انگیزه هدف قرار دادن حداقل پنج دانشگاه روسی به بالاترین رتبه در رتبه بندی معتبرترین دانشگاه های جهان در حال اجرا می باشد و نتیجه این ابتکار عمل نشان داده است که بیش از دوازده دانشگاه روسی در حال حاضر در میان ۵۰۰ رتبه برتر دانشگاه های دنیا هستند و این نتایج هر ساله بهبود می یابند.

معتبر ترین دانشگاه روسیه جهت تحصیل لوموند سوف مسکو (MSU) است. اما در عین حال تعداد زیادی از دانشگاه های بزرگ دیگر دنیا برای تحصیل در روسیه وجود دارند. در مجموع، ذکر این نکته ضروریست که اگر در روسیه به زبان انگلیسی قصد تحصیل دارید، می توانید از بیش از ۵۰۰ رشته کارشناسی، ۱۰۰ رشته کارشناسی ارشد و گزینه های PhD را انتخاب کنید، و این تعداد هر ساله در حال رشد می باشد.

 

دانشگاه های معتبر جهت تحصیل در روسیه

  • دانشگاه دولتی مسکو لومونسوف
  • دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک
  • دانشگاه ایالتی سنت پیترزبورگ
  • دانشگاه دولتی تامسک
  • موسسه مؤسسه فیزیک و فناوری مسکو (MIPT)
  • دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI (موسسه فیزیک مهندسی مسکو)

درباره روسیه

این کشور به طور رسمی به عنوان فدراسیون روسیه شناخته می شود، مساحت روسیه بیش از ۱۷ میلیون کیلومتر مربع از سطح زمین را پوشش می دهد که به همین واسطه مرزهای کشور خود را با ۱۴ کشور دیگر به اشتراک می بیند. پوشش دو قاره و نه منطقه زمانی و با بیش از ۱۶۰ گروه قومی یک کشور وسیع و با فرهنگ اصیل روسی است، و این باعث شده که توریست ها و گردشگران تنوع در معماری، غذا و هنر را به طرز باورنکردنی و بی انتهایی از این کشور انتظار داشته باشند. با توجه به وسعت زیاد روسیه، تنوع زیادی در آب و هوا و موقعیت های مختلف جغرافیایی از این کشور پهناور انتظار می رود که هر گردشگری کاملا به آن اذعان دارد.

آموزش و پرورش در روسیه در حال پیوستن به مدل فرایند بولونیا است و پروسه دریافت مدرک در رشته های کارشناسی به طور معمول به مدت چهار سال تکمیل و یک فرآیند تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دو مرحله مجموعا دو سال به سرانجام می رسد و بسیاری از دانشجویان شش سال تحصیلی را برای کسب مدرک کارشناسی ارشد یا MA کامل می کنند.

 

هزینه زندگی و تحصیل در روسیه

به طور کلی می توان گفت که کل فرآیند تحصیل در روسیه بین ۲ هزار تا ۸ هزار دلار برای یک سال تحصیلی می باشد. و محاسبه هزینه دقیق بسته به نوع و همچنین رتبه موسسه و دانشگاه اعطا کننده مدرک و رشته تحصیلی متفاوت است.

علاوه بر هزینه های تحصیل، دانشجویان و متقاضیان باید هزینه های زندگی در روسیه را نیز مورد توجه قرار دهند. اجاره در بسیاری از شهرهای روسیه می تواند به طور متوسط ​​۵۵۰ دلار برای یک آپارتمان ۱ خوابه هزینه در بر داشته باشد، در حالی که خدمات پایه و اساسی در حدود ۹۵ دلار در ماه می باشد. برخی از دانشگاه ها به دانشجویان خود محل اقامت یا همان خوابگاه ارائه می دهند که هزینه آن معمولا کمتر از اجاره منزل در مراکز شهرها می باشد. وعده غذایی ارزان به طور متوسط ​​حدود ۵ تا ۹ دلار در روز هزینه دارد.

ویزا

دانشجویانی که برای تحصیل در روسیه وارد این کشور می شوند و قصد تحصیل در روسیه را دارند باید دارای ویزا باشند. و قبل از ورود به این کشور آنها باید یک دعوت نامه رسمی دریافت کنند که این دعوت نامه از طریق دانشگاه ها و موسسات رسمی این کشور صادر می شود و از آن طریق می توانند از طریق این دانشگاه ها ویزای دانشجویی بگیرند. از دانشجویان خواسته میشود تا اطلاعات و مدارک خود را آماده و ترجمه کنند و آنها را به مقامات مرتبط با امور مهاجرت انتقال دهند. در واقع با طی این مراحل برای دانشجویان ویزای دانشجویی صادر می شود و به آنها مجوز ورود تحصیلی به کشور روسیه داده می شود.

زبان

زبان روسی در حال حاضر به عنوان یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد شناخته شده است، اگر چه بیش از ۳۰ زبان مختلف در روسیه وجود دارد که مردم با آنها با یکدیگر ارتباط دارند ولی زبان روسی رسمی ترین زبان محاوره ای این کشور است، ضمن اینکه در دانشگاه ها و جاهای دیگر به زبان انگلیسی نیز اهمیت داده می شود و میتوان از آن در این کشور بهره برد، ولی در بیشتر دانشگاه ها و مراکز دیگر از زبان روسی استفاده می شود و موضوع بعدی اینجاست که اگر تخصصی یا رشته ای  در دانشگاه فقط به زبان روسی ارائه می شود متقاضیان و دانشجویان قبل از آن باید تست مهارت در زبان روسی را بگذرانند.

حرف پایانی اینکه تحصیل در روسیه یکی از گزینه های اصلی دانشجویان زیادی است که قصد تحصیل در خارج از کشور خود را به دلایل مختلف دارند، ادبیات، هنر، تاریخ و مطالعات زبان روسی عمده رشته های تحصیلی این کشور را در بر می گیرد، دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند با یک سیستم آموزشی با کیفیت و سطح بالا همگام با استانداردهای جهانی روبرو هستند و در عین حال این آموزش را در محیط های فرهنگی با درجه بالا تجربه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − دوازده =