ویزای تحصیلی

تحصیل در نروژ

دانشگاه های نروژ در میان دانشگاه های اروپایی از سطح علمی مطلوبی برخوردارند. به همین علت نروژ کشور  ایده آلی برای ادامه تحصیل در اروپا به حساب می آید. در این مطلب به شرایط تحصیل در نروژ می پردازیم. بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید، با ما همراه باشید.

 

توضیح کوتاه درباره نروژ

نروژ را می توان از جمله کشورهای امن و شاد اروپایی دانست. بر طبق تحقیقات بیش تر جمعیت این کشور از زندگی در نروژ (Norway)  رضایت نسبی دارند. همین عامل باعث شده نروژ به یکی از محبوب ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت و ادامه تحصیل تبدیل شود.

نروژ کشوری است که قلمروی آن تا بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد در قطب شمال کشیده شده است. همچنین این کشور طولانی ترین مرز را با کشور سوئد دارد. از شمال شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگه اسکاژراک هم‌ مرز است.

 

همه چیز درباره ی تحصیل در نروژ

نروژ به عنوان یکی از شادترین کشورهای اروپایی دارای نه موسسه تخصصی دانشگاهی، بیست و دو کالج، دو کالج دولتی و تعدادی موسسه آموزش عالی خصوصی است.این تعداد به خوبی پاسخ گوی نیازهای تحصیلی جمعیت ۵ میلیون نفره ی آن است. جالب است بدانید برطبق آمارهای رسمی، در حال حاضر بیش از ۲۱ هزار ایرانی در این کشور زندگی می کنند.بیش تر این افراد مشغول به ادامه تحصیل در نروژ هستند. دانشگاه های نروژ اقدام به جذب دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های گوناگون می کنند.

 

دانشگاه های نروژ

دانشگاه های نروژ در هر سال ۲ ترم دارند که ترم اول در پاییز و ترم دوم در اواخر زمستان آغاز می شود. یکی از ویژگی هایی که تحصیل در نروژ را نسبت به بسیاری از دانشگاه های دنیا متمایز می کند، امکان تحصیل در محیطی غیر رسمی و دوستانه است. به این صورت شما قادر هستید در هر زمان که دوست داشتید با اساتید رشته ی خود در ارتباط باشید.

 

زبان تحصیل در نروژ

زبان آموزشی در اکثر دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی نروژی است. ولی با اندکی جستجو می توانید دانشگاه های انگلیسی زبانی را برای ادامه تحصیل در نروژ پیدا کنید؛ اما در مقاطع تحصیلات تکمیلی، آموزش در بیش تر دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی انجام می شود.

 

هزینه زندگی در نروژ

متوسط هزینه های زندگی در نروژ نسبت به بیش تر کشورهای اروپایی بالاتر است. اما در عین حال کیفیت زندگی بسیار مطلوب است. به منظور تأمین هزینه های زندگی در هنگام تحصیل در نروژ که اتفاقاً بیش تر شامل هزینه های مسکن و خوراک می شود،می توان به کارهای پاره وقت دانشجویی مشغول شد. دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند در هفته ۲۰ ساعت و دانشجویان دکتری ۳۰ ساعت مشغول به کار شوند.

به طور کلی دانشگاه های نروژ به دو دسته ی خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. برای ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی نیازی به پرداخت شهریه نیست، اما دانشگاه های خصوصی شهریه ی سالیانه دارند و به دانشجویان بورس های تحصیلی اعطا می کنند. از جمله برترین دانشگاه های نروژ می توان به دانشگاه برگن، دانشگاه کسب و کار نروژی، دانشکده اقتصاد نروژی NHH در برگن و... اشاره کرد.

 

شرایط ادامه تحصیل در نروژ

برای تحصیل در نروژ در مقاطع گوناگون یا باید به زبان نروژی تسلط داشته و در امتحان زبان مربوطه قبول شوید، یا در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنید و مدرک آیلتس یا تافل داشته باشید.

گام اول برای ادامه تحصیل در نروژ تحقیق درباره ی دانشگاه هایی است که رشته ی موردنظر شما را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. سپس می توانید به سایت دانشگاه مراجعه و از ظرفیت های پذیرش و مدارک مورد نیاز اطلاع کسب کنید. اما به صورت کلی مدارکی که برای تحصیل در نروژ در دانشگاه های انگلیسی زبان نیاز است

-مدرک آیلتس با حداقل نمره ی 6.5

-ترجمه ی انگلیسی ریز نمرات و آخرین مدرک تحصیلی

توجه داشته باشید که در مقاطع تحصیلات تکمیلی نمره ی تافل یا آیلتس بالاتر و رزومه ی تحصیلی پربار،می تواند امتیاز مثبتی در پذیرش شما برای تحصیل در نروژ محسوب شود.

 

مزایای ادامه تحصیل در نروژ

ادامه تحصیل در نروژ مزایای بسیاری دارد که در ادامه به صورت خلاصه به آن ها می پردازیم:

۱- کیفیت زندگی و میزان رضایت عمومی در نروژ بسیار بالا است. همین امر آن را به یکی از دوست داشتنی ترین کشورهای اروپایی تبدیل کرده است.

۲- ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپایی مزایای بسیاری از جمله عضویت در سیستم های تبادل دانشجو و اعتبار بالای مدارک را به همراه دارد.

۳- تحصیل به زبان انگلیسی در نروژ میسر است.

۴- تحصیل در نروژ در محیطی دوستانه و غیر رسمی انجام می شود. همین امر در بالا بردن سطح علمی و ارتباطات اجتماعی دانشجویان نقش به سزایی دارد.

۴- یکی از مهم ترین مزایایی که تحصیل در نروژ به همراه دارد، فرصت یک ساله ای است که پس از پایان تحصیلات به دانشجویان داده می شود. فارغ التحصیلان می توانند در کشور نروژ به دنبال کار بگردند و برای ادامه ی اقامتشان ویزای کار دریافت کنند.

 

سخن پایانی

در پایان ذکر این نکته ضروری است که برای به دست آوردن موقعیت های شغلی بهتر پس از اتمام تحصیل در نروژ، دانستن زبان این کشور یک مزیت به حساب می آید و به شما امکان یافتن شغل مناسب را می دهد.

بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی را دارید، بهتر است مدارک موردنیاز برای تحصیل را فراهم کنید و در کشور امن و شاد نروژ به ادامه تحصیل بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هفت =