ویزای تحصیلی

تحصیل در کشور چک

کشور چک (جمهوری چک) در اروپای مرکزی واقع شده و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. کشور چک در سال ۱۹۹۳ در ادامه تقسیم کشور چکسلواکی سابق به وجود آمد. پایتخت چک در شهر پراگ می باشد. ویژگی های تحصیل در کشور چک و هزینه های زندگی در چک از جمله مواردی هستند که در ادامه درباره آن نکاتی را خواهیم گفت.

 

معرفی کشور چک

کشور چک که در قلب اروپا قرار دارد، دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد و مرطوب است، و میزان بارندگی آن بسیار زیاد می باشد. کشاورزی در اقتصاد کشور چک، نقش مهمی را ایفا می کند، و عمده محصولات آن، جو و چغندر قند است. دامداری و جنگل‌داری نیز در این کشور تداول دارد. از صادرات کشور چک می توان سنگ آهن و زغال سنگ را نام برد.

کشور چک، هم اکنون، در حال گذر از سیستم اقتصاد کمونیستی، به سمت بازار آزاد و خصوصی سازی صنعت می باشد. در جمهوری چک بخش تقریباً وسیعی به نام ایالت سودتنلند وجود دارد که آلمانی نژاد می باشند. نزدیک به یک سوم از این کشور را شامل می‌شود و در تمام نواحی چک به خصوص اطراف مرز با آلمان ساکن هستند. سودتلند از ایالت تاریخی آلمان بود که در دوره حکومت رایش سوم برای مدتی به آلمان اضافه شد.

 

ویژگی های تحصیل در کشور چک

  • تحصیل در یکی از کشور های اتحادیه اروپا با اقتصاد رو به رشد
  • هزینه های زندگی و تحصیل بسیار پایین
  • اقامت در یکی از با امنیت ترین و زیباترین کشورهای ااتحادیه اروپا با بناهای تاریخی و فرهنگی بسیار غنی
  • امکان مسافرت به دیگرکشورهای اروپایی در حین تحصیل و امکان اقامت در کشور پس از فارغ التحصیلی
  • تحصیل رایگان به زبان چکی

 

شرایط تحصیل در کشور چک

شرط اصلی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی چک دانستن زبان این کشوراست. اگر دانشجویان به زبان چکی در این کشور تحصیل کنند، می توانند از مزایای تحصیل رایگان استفاده کنند. اما در صورت تحصیل به زبان انگلیسی، دانشجویان می بایست سالیانه بین ۵ هزار تا ۱۰ هزار یورو بسته به رشته و دانشگاه، شهریه پرداخت کنند.

جهت ورود به دانشگاه های غیردولتی کافیست با زبان چکی یا انگلیسی آشنایی داشته باشید و وارد دوره ابتدایی در دانشگاه شوید که طول آن شش ماه است و آموزش زبان نیز طی دوره ویژه ای به شما داده خواهد شد.
این دوره ها حداکثر یکسال به طول می انجامد و آمادگی شما را برای ورود به دانشگاه ایجاد می کند. شهریه این دوره زبان بسته به سطح زبان و دانشگاه مورد نظر بین  5تا 10 هزار یورو می باشد.

لیست بهترین دانشگاه های جمهوری چک به شرح زیر است:

از معروفترین دانشگاه های اروپا که از آن به نام خواهر دانشگاه سوربون فرانسه یاد می شود، دانشگاه چارلز در پراگ است. این دانشگاه با رتبه جهانی ۲۶۶  یکی از بهترین دانشگاه های اروپایی می باشد. بیشتر از ۴۲۴۰۰ دانشجو در ۲۷۰ رشته در ۶۰۰ شعبه دانشگاه چارلز تحصیل می کنند، که ۶۰% آن ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

از دانشکده های این دانشگاه می توان به دانشکده پزشکی، داروسازی، علوم مهندسی، علوم پایه، ریاضی و فیزیک، هنر، آموزش و پرورش، علوم اجتماعی، علوم انسانی، تربیت بدنی، الاهیات کاتولیک و پروتستان اشاره کرد.

 

هزینه های زندگی در کشور چک

هزینه های زندگی در جمهوری چک تقریبا مشابه دیگر کشورهای اروپایی می باشد، دانشجویان برای زندگی در این کشور باید هزینه ای حداقلی در حدود ۵۰۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه را در نظر بگیرند، که این هزینه ها شامل خوابگاه ، خوراک و رفت وآمد است.

البته حداقل و حداکثر این هزینه بسته به سبک زندگی فردی هر شخص متفاوت است . در مجموع این هزینه زندگی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در شهر پراگ را دارند مناسب می باشد .طبق قوانین اتحادیه اروپا، دانشجویان ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند. متوسط درآمد کار دانشجویی در این کشور ساعتی 8تا۱۰ یورو می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =