مقالات

ویزای تحصیلی فرانسه 2019

در این مقاله قصد داریم اطلاعات و قوانین اخذ ویزای تحصیلی فرانسه را برای کسانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند تشریح کنیم. فرانسه کشوری است که هر ساله مقصد بسیاری از متقاضیانی بوده است که خواسته‌اند سال‌های تحصیل را در کشوری به جز کشور مادری بگذرانند. دلیل این امر این است که کشور فرانسه از نظر جایگاه علمی رتبه‌ی قابل قبولی در بین سایر کشورهای جهان دارد. این کشور هر ساله 23 درصد از بودجه‌ی دولتی خود را برای آموزش و پرورش صرف می‌کند که نسبت به سایر کشورهای جهان رقم بسیار بالایی است.

 

نظام آموزش و پرورش فرانسه

برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه لازم است که در مورد نظام آموزشی این کشور اطلاعات کاملی داشته باشید، تا بتوانید با توجه به علاقه و مقطع تحصیلی خود به درستی اقدام کنید. نظام آموزشی و تحصیلی کلیه‌ی کشورهای اروپایی از سیستم فرآیند تحصیلی بولونیا (Bologna Process) پیروی می‌کند.

سیستم فرآیند تحصیلی بولونیا شامل مجموعه‌ای از جلسات و توافقات وزرای علوم کشورهای اروپایی است که به منظور اطمینان از سطح استاندارد و کیفیت تحصیل در کشورهای اروپایی است. سیستم فرآیند تحصیلی بولونیا در سال 1999 توسط 29 کشور اروپایی به امضا رسید و پس از به اجرا درآمد.

 

مقطع پیش دبستانی در نظام آموزش و پرورش فرانسه

مراحل تحصیل برای شهروندان فرانسوی از مقطع دبستان شروع می‌شود و مقطع پیش دبستانی برای افراد اختیاری می‌باشد. دوره‌ی دبستان 5 سال به طور می‌انجامد و کودکان از سن 6 سالگی باید به مدرسه بروند. این بدین معنی است که برای افرادی که قصد مهاجرت به فرانسه همراه خانواده را دارند، در صورتی که فرزند 6 ساله دارند باید وی را در دبستان ثبت نام کنند.

دوره‌ی دبستان یک دوره‌ی 5 ساله است که پس از گذشت هر سال به دانش آموزان مدرک همان سال اعطای می‌شود. مدرک سال اول cp، سال دوم ce1، سال سوم ce2، سال چهارم cm1 و سال پنجم cm2 می‌باشد. برای دریافت مدرک تحصیلی دانش آموزان باید امتحانات را با موفقیت گذرانده باشند.

 

مقطع دبیرستان در نظام آموزش و پرورش فرانسه

دوره‌ی دبیرستان در کشور فرانسه خود از دو دوره‌ی مجزا تشکیل شده است و شامل دو دوره‌ی 4 ساله و 3 ساله می‌باشد. دانش آموزان پس از اتمام دوره‌ی دبستان در سن 11 سالگی وارد دوره‌ی lycee می‌شوند که 4 سال به طور می‌انجامد.

دوره‌ی دوم دبیرستان که کالج (college) نام دارد، پس از گذراندن دوره‌ی اول دبیرستان و معمولاً در سن 15 سالگی شروع می‌شود. بسیاری از خانواده‌ها برای تحصیل فرزندانشان در فرانسه می‌توانند برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع کالج، اقدام کنند.

در کشور فرانسه در حدود 105 مدرسه‌ی بین‌المللی وجود دارد که دارای اعتبار علمی بالایی بوده و با خدمات نوین آموزشی به دانش آموزان خدمات تحصیلی را ارائه می‌دهند. والدین دانش آموزان زیر 18 سال می‌توانند همراه فرزند خود برای اخذ اقامت موقت فرانسه تا زمانی که فرزندشان به سن قانونی برسد اقدام کنند.

 

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع کارشناسی

در کشور فرانسه تحصیل در مقطع کارشناسی به مدت 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد. افرادی که به دنبال اخذ ویزای تحصیلی فرانسه هستند می‌تواند هم از دانشگاه‌های دولتی و هم از دانشگاه‌های خصوصی برای گذراندن مقطع کارشناسی درخواست پذیرش داشته باشند. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی، دیپلم معتبر در کشور مبدأ و همچنین مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی می‌باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه غالباً به صورت تحقیقاتی و انجام پروژه است. به دانشجویان در مقطع کارشناسی اجازه‌ی 20 ساعت کار در هفته داده می‌شود و دانشجویان می‌توانند از این طریق بخشی از هزینه‌های زندگی در این کشور را تأمین کنند.

برای تأمین کلیه‌ی هزینه‌های تحصیلی و زندگی در کشور فرانسه برای مقطع لیسانس نیاز به یک منبع مالی در کشور مبدأ می‌باشد و عموماً دولت فرانسه برای خارجیانی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی به این کشور می‌آیند بورسیه و کمک هزینه‌ی تحصیلی تخصیص نمی‌دهد.

 

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع کارشناسی ارشد

دوره‌ی تحصیلی کارشناسی ارشد در کشور فرانسه 2 الی 3 سال به طول می‌انجامد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی معتبر و همچنین مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره‌ی بالای 6 می‌باشد. . به دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد اجازه‌ی 20 ساعت کار در هفته داده می‌شود و دانشجویان می‌توانند از این طریق بخشی از هزینه‌های زندگی در این کشور را تأمین کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + سه =