آوسبیلدونگ آلمان، یکی از روش‌های پرمتقاضی و محبوب برای مهاجرت به این کشور است. آلمان به عنوان پنجمین کشور مهاجرتی جهان و با اقتصاد خوبی که دارد به دنبال جذب افراد با استعداد است تا بتواند مسیر رشد و پیشرفت کشورش را فراهم کند.

اگر در رویای مهاجرت به کشور خارجی به سر می‌برید و در یک حرفه‌ی خاص علاقه و استعداد دارید ما به شما دوره های آوسبیلدونگ آلمان را پیشنهاد می‌دهیم زیرا می‌توانید با کم‌ترین هزینه و بیش‌ترین بازدهی و یادگیری جذب بازار کار آلمان شوید. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی تمامی نکات دوره های آوسبیلدونگ آلمان می‌پردازیم.

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

آوسبیلدونگ آلمان،  به مدت دو و نیم تا سه و نیم سال است. در طی این دوره شما می‌آموزید که چگونه در یک رشته خاص به کار در آلمان بپردازید.

این آموزش‌ها را سیستم تحصیل دوگانه می‌نامند، دوگانه از این بابت که در این سیستم آموزشی دو نوع دوره به صورت عملی و نظری وجود داردو در طول این مدت به عنوان دانشجو دوره‌ها را به صورت عملی و نظری می‌گذرانید

. آوسبیلدونگ آلمان شامل بیش از 350 رشته کاری است که معمولا برای مشاغلی مانند پرستاران، نانوایان، بازرگانان، برق کاران، کارگران آمبولانس، دستیاران دکتر، لوله کش‌ها، سنگ تراش‌ها، نقاشان، آرایشگاه‌ها و همچنین صنعت گوارش و پرسنل هتل است.

یکی از نکات مثبتی که برای پذیرش در آسبیلدونگ آلمان دارید این است که در حال حاضر فضای خالی برای شما موجود است. طبق آمار اخیر وزارت کار و آموزش آلمان، تعداد صندلی‌های خالی این برنامه 92000 عدد است.

7

دوره های آوسبیلدونگ آلمان

آوسبیلدونگ آلمان میتواند به دو شکل مختلف باشد:

  1. دوگانه (Duale Berufsausbildung) : به صورت عملی و نظری
  2. آموزشی (schulische) : اکثرا به صورت نظری

دوره‌ی اول بسیار شایع‌تر و پرمتقاضی‌تر از دوره‌ی دوم است. .در واقع کسانی که به آموزش‌های دوگانه می‌پردازند هم در مدارس به صورت تئوری تحصیل می‌کنند و هم در مراکز مشخص به کار عملی می‌پردازند. اما دوره‌های آموزشی فقط به صورت تئوری در مدارس می‌باشد مگر چند رشته مانند پرستاری که استثنا باشد. در ادامه به توضیحات کلی راجع به هر دو نوع می‌پردازیم.

*

دوره آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Berufsausbildung)

دوره آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Berufsausbildung) به عنوان یک آموزش ، بیش‌تر عملی است به طوری که شما مدتی را همانند کارآموز در یکی از شرکت‌ها، موسسات، بیمارستان‌ها یا هتل‌های آلمان به آموزش می‌پردازید.

نکته قابل توجه می‌تواند این موضوع باشد که این یادگیری‌های شما به عنوان سابقه کارتان نیز لحاظ می‌شود و سپس جذب بازار کار آلمان خواهید شد.

 ممکن است در این دوره شما به حداقل حقوق و درآمد، در هنگام آموزش دست پیدا کنید. این دوره معمولا در طی دو تا سه و نیم سال به اتمام می‌رسد.آوسبیلدونگ دوگانه این شرایط را فراهم می‌کند که دانش آموزان با حقوق و دستمزد و تجربه عملی وارد بازار کار شوند. دانش آموزان آوسبیلدونگ دوگانه 3-4 روز در هفته را در محل کار و 1-2 روز را در مدرسه حرفه‌ای به سر می‌برند.

برخی از رشته های آوسبیلدونگ دوگانه:

فروش، تکنسین مکانیک، منشی، منشی صنعتی، و…. مشاغلی که به طور منطقی باید تمرین بیش‌تری را شامل شوند معمولاً دوگانه هستند.

دوره آوسبیلدونگ آموزشی

اگرچه برنامه های آموزشی بیش‌تر نظری هستند، اما برخی شامل کار عملی در شرکت ها یا سازمان ها نیز می‌شوند. دوره نظری آن (Schulische Ausbildung) نیز به صورت یک سیستم مطالعه‌ای و تئوری در یکی از موسسات آموزشی می‌باشد، در این دوره شما بیش‌تر به خواندن و تحصیل می‌پردازید و سپس می‌توانید جذب بازار کار رشته خاص خود در آلمان شوید.

در این دوره حقوق و دستمزدی دریافت نخواهید کرد مگر برای رشته‌های استثنا که در آن‌ها به فعالیت عملی نیز می‌پردازید مثل پرستاری. شاید لازم باشد در برخی موارد هزینه نیز پراخت کنید. این دوره ممکن است بین 3 تا 5 سال طول بکشد.

برخی از رشته های آوسبیلدونگ آموزشی:

فن آوری، زبان‌های خارجی، سلامت و تناسب اندام، طراحی و حرفه‌های پزشکی از جمله پرستاران، مربیان، درمان‌گران گفتار، درمان‌گران فیزیکی و همچنین اپراتورهای ماشین، دستیاران فنی برای علوم کامپیوتر و … می‌باشد.

آوسبیلدونگ در کشورهای دیگر

آوسبيلدونگ در سراسر جهان شناخته شده نیست و کاملا یک برنامه منحصر به فرد است و تنها در آلمان، اتریش و سوئیس به همان شکل وجود دارد. آوسبيلدونگ آلمان مسیر آموزشی بسیار محبوب‎تری از هر دو کشور دیگر را فراهم کرده است.

با این حال نسخه‌های مشابهی از آوسبيلدونگ آلمانی نیز در دیگر کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، بلژیک، هلند، اسپانیا، لوکزامبورگ، جمهوری چک، و لهستان در دسترس است.

همچنین فارغ التحصیلان این کشورها نیز می‌توانند در آلمان کار کنند، چرا که این گواهی نامه‌ها به راحتی به رسمیت شناخته می‌شوند. ممکن است تفاوت‌های قابل توجهی در زمان یادگیری، حقوق و دستمزد، ساختار، و محتوای برنامه در هر یک از این کشورها وجود داشته باشد.

میزان حقوق در هنگام یادگیری آوسبیلدونگ آلمان

حقوق و دستمزد به شدت بین حرفه‌های مختلف متفاوت است. به طور متوسط یک کارآموز حدود ۹۰۸ یورو ناخالص درآمد دارد که مطمئناً بد نیست. با این حال برخی از برنامه‌ها تنها ۵۰۰ یورو تا ۶۰۰ یورو در ماه پرداخت می‌کنند.

کمک هزینه آموزش بستگی به اشغال، ایالت فدرال و کارفرما دارد. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌ها برخی مزایای مانند بلیط حمل و نقل رایگان، غذا، تخفیف، و … را به کارآموزان خود ارائه می‌دهند.

با این حال اگر شما بسته به بررسی حقوق و دستمزد آوسبیلدونگ آلمان، 500 یورو دریافت کنید، این مقدار برای زندگی در آلمان کافی نخواهد بود. به عنوان مثال آرایشگر تنها بین ۳۴۰ یورو تا ۶۰۰ یورو در ماه درآمد دارد.

کارآموزان مهندسی و پرستاران به طور متوسط ۱۰۸۸ یورو ناخالص کسب می‌کنند. دستمزدی که به عنوان کارآموز دریافت می‌کنید با تکمیل هر سال آموزش افزایش می‌یابد. اما بخشی از دستمزد شما برای کمک‌های تامین اجتماعی و تا حدودی برای مالیات بر درآمد کسر خواهد شد.

میزان حقوق پس از اتمام آوسبیلدونگ آلمان

پس از اتمام دوره، شما به طور کامل واجد شرایط برای کار در حرفه خود و کسب درآمد از آن هستید.

به طور متوسط شروع حقوق و دستمزد پس از آن در حدود 2000 یورو است. این مقدار با زمان و تایم کاری بیش‌تر رشد پیدا خواهد کرد. حقوق و دستمزد دیگر رشته‌ها که نسبتا بیش‌تر از باقی رشته‌ها است مانند پرستاران با 2500 یورو و آشپز جوان در آشپزخانه با 1600 یورو شروع می‌شود.

در جدول زیر می‌توانید میزان حقوق متوسط را برای بهترین رشته های آوسبیلدونگ آلمان در صورت کار تمام وقت ببینید :

 

بهداشت دندان

3,300 یورو

عوامل املاک و مستغلات

3,000 یورو

پرستار

2,900 یورو

راننده کامیون

2,500 یورو

کنترل کننده ترافیک هوایی

بین 6,000 تا 8,000 یورو

مکانیک هواپیما

3,100 یورو

کارمند بانک

بین 2,500 و 2,900 یورو

پلیس

3,300 یورو

مکانیک کشتی

2,700 یورو

Biologielaborant

2,700 یورو

مراقب ارشد

2,640 یورو

میسون

2,400 یورو

متخصص IT

2,400 یورو

مدیر صندوق سرمایه گذاری

بین 2,300 تا 2,500 یورو

بیمه تاجر و امور مالی

2,400یورو

فن شناس رسانه ها 2,800 یورو
برنامه ریز سیستم فنی و طراح محصول بین1,600 و 2,900یورو
مکاترونیک بین 2,000 و 2,900یورو
متخصص اداری 2,000یورو
آندرتیکر بین 1,900 و 2,200یورو
تکنسین الکترونیک بین 1,600 و 2,000یورو
کارمند دولت (بوندس بانک)

بین 1,800 و 2,200یورو

 

ویزای کاری برای آوسبیلدونگ آلمان

شرایط لازم برای گرفتن ویزای کارآموزی :

?ترک دیپلم مدرسه

?سطح زبان آلمانی B2

?حداکثر سن 25 سال

?اثبات مالی 600-700 یورو به مدت یک ماه

?بیمه درمانی

?اسکان

یکی از مواردی که برای آوسبیلدونگ آلمان و گرفتن ویزای کاری آلمان نیاز دارید مدرکی است که ثابت کند شما به زبان آلمانی اشراف دارید زیرا تمام آموزش ها به زبان آلمانی انجام میشود. با این حال، اگر شما در حال حاضر در آلمان هستید لازم نیست که اثباتی برای زبان آلمانی ارائه کنید.

پس از اینکه شما با موفقیت یک مدرسه حرفه‌ای پیدا کردید، می‌توانید برای ویزا آوسبیلدونگ از آلمان درخواست کنید. در طول برنامه‌های Ausbildung (آموزش حرفه ای) یک دانش آموز حقوق دریافت می‌کند، با این حال برخی از این حقوق‌ها اصلاً پرداخت نمی‌شوند. این موضوع برای آوسبیلدونگ آموزشی مانند فیزیوتراپیست‌ها، مربیان، مربیان تناسب اندام، و دیگر حرفه‌های آموزشی و پزشکی (پرستاران استثنا هستند).

اگر سوالی درباره‌ی آوسبیلدونگ آلمان دارید و با خواندن این مقاله به پاسخ آن نرسیدید

متخصصان ما برای مشاوره به شما آماده هستند. همین الان تماس بگیرید.

شما می توانید با پر کردن فرم زیر به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.