سخن از آموزش عالی که به میان می‌آید، دانشگاه‌های فرانسه حرف زیادی برای گفتن دارند. در این مقاله می‌خوایم چند تا از بهترین دانشگاه‌های فرانسه را به شما معرفی کنیم. اگر قصد ادامه تحصیل در فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارید،این مقاله به شما کمک می‌کند تا بهترین دانشگاه‌های فرانسه را بشناسید و تصمیم بگیرید برای ادامه تحصیل در رشته مورد نظرتان کدام رشته را باید انتخاب کنید. انتخاب رشته مورد نظر و 

فرانسه دومین کشور محبوب جهان پس از امریکا برای تحصیل دانشجویان است. در این کشور بیش از 3000 موسسه شامل 90 دانشگاه 240 مدرسه عالی مهندسی 230 مدرسه عالی بازرگانی و 2000 موسسه متشکل از مدارس عالی هنر و معماری، آموزش‌های پیراپزشکی و … وجود دارد.

معرفی بهترین دانشگاه‌های فرانسه برای تحصیل رایگان

فرانسه کشوریست که به دلیل تنوع فرهنگی و رشته‌های تحصیلی متفاوت، می‌تواند گران‌ترین رشته‌ها را برای ادامه تحصیل ارائه دهد. اما از طرفی موقعیت‌های تحصیلی ارزان قیمت زیادی نیز در فرانسه پیدا می‌شوند.  به همین دلیل است که دانشجویانی که این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، به دنبال بورسیه‌های تحصیلی و دانشگاه‌هایی با شهریه پایین هستند. از میان دانشگاه های فرانسه تعداد کمی هستند که تحصیل رایگان ارائه می‌دهند و اکثر دانشگاه‌های این کشور حتی دانشگاه‌های دولتی مشمول پرداخت شهریه هستند. در این قسمت چند دانشگاه فرانسه را که موقیت‌های خوبی برای دانشجویان بین‌المللی دارند، معرفی می‌کنیم.

دانشگاه تکنولوژی فرانسه یا مدرسه پلی تکنیک (Ecole Polytechnique)

همان‌طور که از اسم این دانشگاه مشخص است این دانشگاه یک دانشگاه فنی و مهندسی است.

این دانشگاه از نظر جایگاه علمی دانشگاه معتبری می‌باشد به گونه‌ای که در سال 2017 در میان دانشگاه‌های جهان رتبه‌ی 59 را کسب کرده است. این دانشگاه در نزدیکی شهر پاریس قرار دارد. افرادی که قصد تحصیل رایگان در این دانشگاه را دارند باید رزومه‌ی علمی بسیار قوی داشته باشند. همچنین برای تحصیل رایگان در این دانشگاه در مقطع کارشناسی متقاضی باید به زبان فرانسه تسلط کامل داشته باشد. این دانشگاه هر ساله دانشجویان خارجی زیادی را پذیرش می‌کند به گونه‌ای که 30 درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

این دانشگاه در حومه شهر پاریس قرار دارد. و دانشگاهیست که بر ارائه آموزش عالی و تحقسقات متمرکز است. برنامه‌های مهندسی دانشگاه پلی تکنیک در سطح بسیار عالی قرار دارند. به طوری‌که به یکی از کرسی‌های اصلی اموزش عالی این دانشگاه تبدیل شده است. فرانسویان این دانشگاه را به نام “x” می‌شناسند.  

دانشگاه پلی تکنیک فرانسه به چه چیز معروف است؟

جالب است بدانید هدف اصلی آموزش دانشگاه پلی تکنیک به دانشجویانش، تبدیل آنها به بهترین‌های جهانی در زمینه دولتی، دانشگاهی و تحقیقاتی است. در عمل هم گویا این پدانشگاه موفق بوده که توانسته چندین رئیس جمهور و ۳ برنده جاسزه نوبل را تربیت کند.

دانشگاه پلی تکنیک فرانسه، برنامه‌های متعددی دارد. که در ادامه ضمن معرفی آنها لینک‌های مربوطه را به دانشگاه قرار داده‌ایم تا بتوانید به طور دقیق‌تری این دانشگاه را ارزیابی نمایید.

دانشگاه پلی تکنیک فرانسه

برترین دانشگاه های فرانسه از نظر رتبه‌ی علمی

در فرانسه تعداد زیادی دانشگاه وجود دارد که در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند. در این قسمت قصد داریم تعدادی از این دانشگاه‌های را به همراه رتبه‌ی علمی آن‌ها در جهان به شما معرفی کنیم.

دانشگاه علوم تحقیقات پاریس، یو پی اس ال (UPSL)

دانشگاه علوم تحقیقاتی یو پی اس ال (UPSL) پاریس یک مجموعه‌ی آموزشی است که از 25 مرکز تحقیقاتی و علمی-آموزشی تشکیل شده است. این دانشگاه در سال 2010 و برای دانشجویان بین‌المللی تأسیس شد. و به دلیل عملکرد بسیار عالی که داشته، رشد سریعی را تجربه کرده است.

دانشگاه علوم تحقیقات پاریس ساینس-لترس PSL از 9 مرکز مجزا تشکیل شده و با دارا بودن 180 آزمایشگاه پیشرفته و تخصصی، یکی از مجهزترین مراکز تحقیقاتی جهان به شمار می‌رود.

یکی دیگر از موقعیت‌های چشمگیر این دانشگکاه، امکان همکاری‌های بین‌المللی با دانشگاه‌های مطرح دنیاست. دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه کمبریج، دانشگاه کلمبیا و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ.

مدرسه نرمال سوپریور

Ecole Normale Supérieure یا همان مدرسه نرمال سوپریر،یکی از کالج‌های فرانسه است. این موسسه معتبر، یکی از بهترین گرند اکول‌هاییست که در فرانسه واقع شده است و با نام ENDS شناخته می
‌شود.

این دانشگاه معتبر و قدیمی در اواخر قرن ۱۸ تأسیس شده است. و تا کنون ۱۳ جایزه نوبل و ۱۲ مدال ورزشی به کف آورده است.

نکته قابل توجهی که در باره دانشگاه نرمال سوپریور وجود دارد این است که دانشجویان این دانشگاه مثل کارمندان دولت، دارای حقوق هستند. 

اکثر دانشجویان این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند. لینک بخش‌های مختلف این دانشگاه در ادامه قرار داده شده است:

دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربون یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فرانسه است که از نظر علمی نیز رتبه‌ بالایی دارد. این دانشگاه در میان 100 دانشگاه‌ برتر جهان قرار دارد. هر ساله بودجه‌ی زیادی در این دانشگاه صرف امور تحقیقاتی می‌شود.

این دانشگاه اخیرا با چند دانشگاه معروف ادغام شده است. یعنی دانشگاه پاریس-سوربون، دانشگاه پیر و ماری کوری، وچند موسسه کوچکتر.

این دانشگاه شامل ۳ دانشکده اصلی شامل علوم انسانی، پزشکی و علوم می‌شود. علاوه بر این‌ها سوربن سه پردیس اصلی را نیز داراست. لینک‌های مرتبط با این دانشگاه در ادامه قرار داده شده است:

دانشگاه ساینس-پو

دانشگاه Sciences Po را به عنوان موسسه مطالعغات سیاسی پاریس می‌شناسند. این دانشگاه از سال 18720که تأسیس شده است تا کنون، تعداد بی‌شماری از رجل سیاسی و اقتصادی را تربیت کرده است، که به اوج شهرت بین‌المللی رسیده‌اند. افرادی چون مارسل پروست و پل کلودل.

این دانشگاه در بر گیرنده طیف وسیعی از محققان بین‌المللی است. و در برخی برنامه‌ها لیسانس دوگانه‌ای به صورت اشتراکی با دانشگاه‌های خارجی ارائه می‌دهد.

لینک‌های اصلی دانشگاه ساینس پو در ادامه اورده شده است:

دانشگاه سنترال سوپلک

CentraleSupelec یا CS یک موسسه آموزش عالی موجود در فرانسه است که در زمینه مهندسی و فن‌آوری سرآمد است.

این دانشگاه نیز مثل اکثر دانشگاه‌های فرانسه، از ادغام دو دانشگاه Centrale و Supelec سابق به وجود آمده است.

این دانشگاه یکی از محبوبترین دانشگاه‌ها در بین دانشگاه‌های جهان است. و از لحاظ حقوقی که به دانشجویانش پرداخت می‌ٰکند بسیار عالی و راضی کننده عمل می‌ٰکند.

یکی از ۲ برنامه تحصیلی مهندسی برتر، همین برنامه مهندسی ارائه شده در دانشگاه سنترال سوپلک فرانسه است. لینک‌های مربوطه جهت تحقیقات دقیق‌تر در ادامه قرار داده شده است:

دانشگاه دیدرو پاریس

دانشگاه دیدرو پاریس بعنوان پاریس ۷ نیز شناخته می‌شود. این دانشگاه از سال ۲۰۱۹ با پیوستن به دانشگاه پاریس، یکی از بخش‌های تشکیل دهنده این دانشگاه شد.  یکی دیگر ازین دانشگاه‌ها، دانشگاهی به نام دکارت یا پاریس پنجم نام داشت.

نام دانشگاه دیدرو از دنیس دیدرو فیلسوف و منتقد ادبی قرن ۱۸ در سال 1970 یعنی هنگامی که این موسسه تاسیس شد به دست آمد.

افتخارات دانشگاه دیدرو پاریس

جالب است بدانید اولین بار نظریه احتمال در این دانشگاه کشف شد. همچنین دانشگاه دیدرو پاریس چهارمین دانشگاه برتر فرانسه از نظر جایگاه علمی است. دانش آموختگان دانشگاه دیدرو پاریس تا کنون توانسته‌اند دو جایزه نوبل و دو مدال فیلدز را در رشته‌های مختلف علمی به دست بیاورند. این دانشگاه برای نابغه‌های ریاضی و کسانی که در رشته‌های ریاضی تحقیقات مفیدی انجام داده‌اند، و علاقه‌مندان به رشته‌های ریاضی، مکان مناسبی برای تحصیل است.

بهترین رشته‌های دانشگاه دیدرو

چند تا رشته‌های محبوب و سطح بالای موجود در این دانشگاه عبارتند از :

روانشناسی

علوم انسانی

علوم پزشکی

 

دانشگاه ساینس-پو

دانشگاه Sciences Po را به عنوان موسسه مطالعغات سیاسی پاریس می‌شناسند. این دانشگاه از سال 18720که تأسیس شده است تا کنون، تعداد بی‌شماری از رجل سیاسی و اقتصادی را تربیت کرده است، که به اوج شهرت بین‌المللی رسیده‌اند. افرادی چون مارسل پروست و پل کلودل.

این دانشگاه در بر گیرنده طیف وسیعی از محققان بین‌المللی است. و در برخی برنامه‌ها لیسانس دوگانه‌ای به صورت اشتراکی با دانشگاه‌های خارجی ارائه می‌دهد.

لینک‌های اصلی دانشگاه ساینس پو در ادامه اورده شده است:

دانشگاه استراسبورگ

دانشگاه استراسبورگ فرانسه در سال 1538 تاسیس شد. این دانشگاه یک دانشگاه علمی و تحقیقاتی است که در آلزاس مستقر است. 

این دانشگاه در حال حاضر در بین 150دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه 19 جایزه نوبل برنده شده است.

دانشگاه پیر و ماری کوری (Université Pierre et Marie Curie)

نام این دانشگاه از دو محقق مشهور فرانسوی در زمینه‌ی فیزیک هسته‌ای، پیر و ماری کوری گرفته شده است. این دانشگاه رتبه‌ی 131 جایگاه علمی را در بین دیگر دانشگاه‌های جهان دارد و از دانشگاه‌های معتبر فرانسه به حساب می‌آید.

در ادامه اسامی تعدادی از برترین دانشگاه های فرانسه به صورت فهرست وار آمده است.

لیست دانشگاه های فرانسه

1.دانشگاه اکول نرمال سوپریورEcole Normale Supérieure1.
2.مدرسه پلی تکنیک پاریسEcole Polytechnique2.
3.دانشگاه پیر و ماری کوریUniversité Pierre et Marie Curie3.
4.مؤسسه مطالعات سیاسیSciences Po4.
5.دانشگاه پاریس سودParis-Sud 115.
6.دانشگاه پانتئون-سوربنPanthéon-Sorbonne6.
7.دانشگاه دوفین پاریسParis Dauphine University7.
8.اریستک یا انیستیتوی علم و فناوری پاریسParisTech or Institut des sciences et technologies de Paris8.
9.دانشگاه پاریس ۱۲ ول دو مرنParis 12 Val de Marne University9.
10.دانشگاه دکارت پاریسParis Descartes University10.
11.دانشگاه دیدرو پاریسParis Diderot University11.
12.مدرسه عالی ملی معدن پاریسÉcole Nationale Supérieure des Mines de Paris12.
13.مدرسه هنرهای زیباÉcole des Beaux-Arts13.
14.مدرسه عالی ملی هنرهای زیباÉcole nationale supérieure des Beaux-Arts14.
15.مدرسه عالی نرمالÉcole Normale Supérieure15.

موسسه مهاجرتی رامان، همراه شما در مسیر اپلای