ویزای کار آلمان ، با توجه با کاهش شدید نیروی کار جوان و متخصص در کشور آلمان می تواند یکی از بهترین و مطمئن ترین راه های مهاجرت به این کشور باشد. از این رو با ارائه لیستی از مشاغل مورد نیاز، به نحوی درهای این کشور به روی متخصصین بین المللی گشوده شده است. در مقاله ویزای کار آلمان  تلاش می کنیم موارد زیر را به اختصار شرح دهیم:

 1. ویزای جستجوی کار(JOB SEEKER)
 2. شرایط دریافت ویزای کار آلمان
 3. لیست مشاغل آلمان
 4. شرایط اخذ اقامت کاری آلمان
 5. اقامت سایر اعضای خانواده
 6. و

آنچه در این مقاله می خوانید :

درباره ی کشور آلمان

کشور آلمان قدرتمند ترین کشور اتحادیه ی اروپا از لحاظ اقتصادی به شمار می رود. طبیعتا اخذ ویزای کار آلمان رفاه مالی و رضایت شغلی متقاضی و خانواده ی او را در پی خواهد داشت، چرا که پس از عقد قرارداد کاری در آلمان ویزای جستجوی کار که از نوع کوتاه مدت می باشد تبدیل به ویزای کار این کشور می شود.

نحوه دریافت ویزای کار آلمان

نحوه دریافت ویزای کار آلمان

به طور کلی دریافت ویزای کاری از اتحادیه اروپا زمانی که در کشور مبدا (خارج از اتحادیه اروپا) هستید کار بسیار دشواری است. قوانین اتحادیه اروپا کارفرما را ملزم می کند در صورت نیاز به کارمند، ابتدا به مدت 6 ماه در کل اتحادیه اروپا نسبت به آن شغل اعلام نیاز کند. در صورتی که هیچ فردی از اتحادیه برای دریافت آن شغل مناسب نباشد کارفرما مجاز به انتخاب افرادی خارج از اتحادیه می باشد.

بدیهی است استخدام شدن فردی خارج از اتحادیه تقریبا ناممکن است، اما به علت وجود نیاز کشور آلمان که در ابتدا از آن صحبت کردیم این امکان وجود دارد تا متقاضی با اخذ ویزای جستجوی کار (JOB SEEKER)وارد کشور آلمان شود و به مدت 6 ماه فرصت دارد تا قرارداد کاری منعقد کند.

شرایط دریافت ویزای کار آلمان

 1. تحصیلات متقاضی با مشاغل مورد نیاز آلمان مطابق باشد
 2. سابقه ی کار حداقل 3 سال مرتبط با رشته ی تحصیلی
 3. آشنایی با زبان آلمانی یا انگلیسی ( بنا به درخواست کارفرما)

*لازم به ذکر است مدرک زبان از جمله مدارک مورد نیاز سفارت نیست، اما برای قبولی در مصاحبه شغلی ، نقش حائز اهمیتی دارد.

مزایای ویزای کار آلمان

 1. امکان اخذ ویزای همراه برای تمام اعضای خانواده(افراد تحت تکفل)
 2. امکان سفر به تمامی کشور های حوزه شینگن بدون نیاز به اخذ ویزا
 3. تحصیل رایگان فرزندان زیر 18 سال
 4. دریافت تمامی خدمات اجتماعی، درمانی و رفاهی برای تمام اعضای خانواده
 5. امکان اخذ بلوکارت آلمان
 6. و در نهایت امکان اخذ اقامت دائم کشور آلمان

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری آلمان

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری آلمان
 1. تاییده مدراک تحصیلی(anabin/ZAB) که می توانید به وب سایت https//www.kmk.org مراجعه کنید.
 2. رزومه
 3. انگیزه نامه(sop)
 4. فرم درخواست
 5. دو قطعه عکس 3×4
 6. ترجمه شناسنامه
 7. مدارک تحصیلی ترجمه و تایید شده
 8. مدارک job offer
 9. مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی (بسته به درخواست کارفرما)
 10. بیمه درمانی 90 روزه

نکته مهم

بزرگترین مشکل متقاضیان با وجود دارا بودن تمامی شرایط، فرصت کم 6 ماهه ویزا ی جستجوی کار و آشنا نبودن با کارفرمایان آلمانی است که در بسیاری موارد باعث شده است فرد حتی پس از اخذ ویزای جستجوی کار موفق به عقد قرارداد و تبدیل آن به ویزا کاری این کشور نشود. دراین شرایط متقاضی ناگزیر باید به کشور مبدا بازگردد.

مطمئن ترین راه این است که قبل از ورود به کشور آلمان پیشنهادات شغلی متعددی را دریافت کنید. در واقع ورود شما نه برای جستجوی کار، بلکه برای انجام مصاحبه های کاری و عقد قرارداد در سریع ترین زمان ممکن باشد.

موسسه مهاجرتی رامان این امکان را برای شما فراهم میکند تا با بیشترین پیشنهادات شغلی ممکن وارد کشور آلمان شوید.

شرایط اخذ اقامت همسر و فرزندان

لازم به ذکر است به محض دریافت ویزای کار این کشور ، به همسر و فرزندان زیر 18 سال، بدون نیاز به مدرک زبان ویزا تعلق می گیرد. ضمن اینکه اجازه ی کار بدون محدودیت برای همسر و امکان تحصیل رایگان برای فرزندان وجود دارد.

معایب مهاجرت کاری به آلمان

تا اینجا با شرایط ایده آل کشور آلمان و ویزای کار آن آشنا شدید.اما بد نیست کمی هم درباره ی سختی های این راه بدانید.

به دلیل تعداد زیاد متقاضیان مهاجرت به آلمان، وقت سفارت این کشور بسیار طولانی است. وقت سفارت آلمان گاهی تا 15 ماه هم می رسد.

ضمن اینکه زمان تبدیل این نوع ویزا تا اقامت دائم بین 21 تا 33 ماه (بسته به میزان درآمد و مدرک زبان) می باشد.همچنین متقاضی ویزای کار آلمان اجازه ی تحصیل ندارد.

نکته ی مهم: امکان ورود بسیار سریع به سفارت آلمان از طریق اخذ اقامت کشور های همسایه وجود دارد. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره فرم مشاوره ی مهاجرت موجود در سایت را تکمیل نمایید. مشاورین ما با شما تماس می گیرند.