ویزای تحصیلی کشور های مختلف موضوعی است که به صورت کامل در این مقاله به آن پرداخته ایم ، اگر قصد مهاجرت از طریق تحصیل را دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

برای تحصیل در  خارج از کشور به ویزای تحصیلی نیاز خواهید داشت. داشتن ویزای تحصیلی یعنی شما اجازه‌ی تحصیل در یک کشور مقصد را دارید. بیشتر متقاضیانی که قصد مهاجرت به دیگر کشورها را دارند از این نوع ویزا استفاده می‌کنند زیرا راحت‌تر و کم هزینه‌تر است.

ویزای دانشجویی یکی از ویزاهایی است که متقاضی و طرفدار زیادی دارد.

آنچه در این مقاله می خوانید:

ویزای تحصیلی چیست؟

به عبارت ساده ویزا یک سند رسمی سفر است. این سند به شما اجازه‌ی زندگی و تحصیل در یک کشور خارجی را طی مدت زمان معین صادر می‌کند. انواع ویزاهای مختلفی وجود دارد که تحت شرایط متنوعی انتخاب می‌شود مثلا ویزای توریسی برای مواقعی است که شما قصد سفر به یک کشور را دارید تا در آن کشور به گردشگری پردازیدویزای تحصیلی نیز در جهت تحصیل و زندگی در یک کشور خارجی است. ویزا یکی از آخرین مراحلی است که برای سفرهای خارجی باید انجام داد. اما قبل از درخواست آن باید حتما پذیرش دانشگاه مورد نظر را بگیرید.

ویزای تحصیلی به ویزایی گفته میشود که هدف افراد از مهاجرت تحصیل کردن در کشور دیگر باشد و در این زمان باید کارهای پذیرش دانشگاه یا کالج را انجام دهند در هنگام دریافت وقت سفارت باید دقت داشته باشند که نوع تحصیلی را انتخاب نمایید و افسر سفارت برای شما ویزای تحصیلی صادر میکند که اجازه تحصیل در کشور مقصد را داشته باشید.

چه زمانی برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنیم؟

چه زمانی برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنیم؟

تحصیل در خارج از کشور نیاز به برنامه‌‌ریزی دقیق دارد شما باید قبل از اقدام به اخذ ویزا تمام پیش نیازهای آن را داشته باشید پیش نیازهایی مانند آزمون‌های سنجش زبان انگلیسی و دیگر مدارک لازم را ارائه دهید. توصیه می‌کنیم 3 تا 4 ماه قبل از تاریخ اعزامتان به کشور مقصد به دنبال انجام کارهای ویزایتان باشید.

انواع ویزاها

اصولا کشورها 2 دسته ویزا صادر می‌کنند. اول بر اساس مدت زمان و دسته‌ی دوم بر اساس نوع برنامه‌ای که دارید.

ویزای تحصیلی بر اساس مدت زمان اقامت:

اصولا ویزای دانشجویی بر اساس مدت زمانی که قصد اقامت را دارید تقسم بندی می‌شود. ویزای دانشجویی کوتاه مدت برای کسانی است که قصد دارند کمتر از 3 ماه در کشور مقصد زندگی کنند و دوره‌های کوتاه مدت تحصیلی را می‌گذرانند مثل گرفتن دیپلم. ویزای تحصیلی بلند مدت برای کسانی است که به اقامت بیش‌تر از 3 ماه نیاز دارند. اصولا اکثر کسانی که برای تحصیلات دانشگاهی به دیگر کشورها مهاجرت می‌کنند ویزای تحصیلی بلند مدت را اخذ می‌کنند.

ویزای تحصیلی بر اساس نوع برنامه:

برخی کشورهای دیگر براساس نوع برنامه‌ای که دارید ویزا صادر می‌کنند مثلا ویزای کسانی که لیسانس دارند با نوع ویزای کسانی که مدرک کارشناسی ارشد دارند متفاوت است.

مدارک مورد نیازاخذ ویزای تحصیلی

هر کشوری بسته به قوانین خاص خودش به مدارک مشخصی نیاز دارد اما در این قسمت به چند نکته و موضوع کلی اشاره می‌کنیم و در بخش‌های بعدی این مقاله ویزای تحصیلی کشورهای مختلف را بررسی خواهیم کرد :

1- گذرنامه معتبر

یکی از ضروری‌ترین و پایه‌ای‌ترین مواردی که باید داشته باشید، یک گذرنامه معتبر است. معتبر از این لحاظ که گذرنامه شما منقضی نشده باشد یا حداقل دو صفحه خالی برای مهرها داشته باشد. همچنین به این نکته توجه کنید که در صورت امکان مدت اعتبار گذرنامه‌تان بیش‌تر از مدت اقامتتان باشد.

2- دانشجو باشید

این موضوع شفاف و ساده‌ای است که برای گرفتن ویزای تحصیلی باید به اثبات برسانید که یک دانش آموز هستید و برای ادامه تحصیل به کشور مقصد می‌روید. این موضوع با پذیرش دانشگاه مورد نظر در کشور مقصد انجام می‌شود، باید پذیرش دانشگاه جدید را داشته باشید.

3- تمکن مالی

یکی دیگر از فیلترهای مهم اخذ ویزا این است که شما باید تضمین کنید در طول تحصیل و اقامتتان در کشور خارجی توانایی پراخت هزینه‌های زندگی را دارید. هر کشوری مبلغ مورد نظر خودش را تعیین می‌کند و شما باید در حساب بانکیتان حداقل میزان لازم را داشته باشید تا اثبات کنید از پس هزینه‌هایی زندگی در آن کشور برمی‌آیید.برای مثال به حداقل هزینه‌های زندگی که کشورهای زیر تعیین کرده‌اند دقت کنید :

حداقل میزان حساب بانکی                                   

کشور                                                            

10000 دلار در سال                                      

کانادا                                                             

19830 دلار در سال                                      

استرالیا                                                           

11385 پوند در سال (1265 پوند در ماه)                      

انگلستان ( لندن )                                                

9135 پوند در سال (1015 پوند در ماه)                       

انگلستان (هرجا به جز لندن )                                     

                   8040 یورو در سال ( 670 یورو در ماه )                              

آلمان                                                             

615 یورو هر ماه                                            

فرانسه                                                            

7000 یورو برای هر سال                                     

ایرلند                                                            

 

4- مهارت زبانی

از دیگر الزاماتی که باید برای اخذ ویزای تحصیلی داشته باشید، مهارت زبانی است که بتوانید در یک کشور خارجی با دیگران ارتباط بگیرید و در دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی آموزش ببینید. اصولا برای سنجش میزان تسلطتان به زبان، آزمون‌های آیلتس و تافل را بررسی می‌کنند. پذیرش نمره‌ی مدرک زبان شما بستگی به کشور مقصد دارد و هر کشوری حداقل نمره‌ی مخصوص خودش را برای پذیرش دارد. اما به طور کلی به نمره‌ی حداقل 6 و 6/5 آیتلس نیاز خواهید داشت.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

در این بخش به خصوصیات ویزاهای هر کشوری می‌پردازیم.  اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید در یک مقاله مجزا به تمام جنبه‌های تحصیل در کانادا پرداخته‌ایم از هزینه‌های تحصیل تا گرفتن اقامت کانادا را در مقاله تحصیل در کانادا بخوانید.

برای تحصیل به کانادا و گرفتن ویزای تحصیلی کانادا به مدارک زیر نیاز خواهید داشت :

1- پاسپورت معتبر

 پاسپورتی که تاریخ آن تا بعد از پایان زمان اقامتتان منقضی نشده باشد.

2- پذیرش دانشگاه

به یک نامه از طرف موسسه آموزشی که در آن جا پذیرفته شده‌اید نیاز دارید.

4- تمکن مالی

 باید ثابت کنید که بودجه‌ی کافی برای هزینه‌های زندگی و شهریه‌ی دانشگاه و هزینه برگشت به کشور خود دارید. تقریبا هزینه‌ی مشخص شده برای اثبات وضعیت مالی برای هزینه‌های زندگی در کانادا حداقل 10 هزار دلار است.

5- عکس گذرنامه

 به 2 قطعه عکس به اندازه‌ی گذرنامه نیاز خواهید داشت.

6- بیانیه هدف

 هنگام درخواست ویزا از شما درخواست می‌شود تا انگیزه خودتان (sop) را از مهاجرت و انتخاب موسسه مورد نظر بگویید

7- کارت اعتباری

 در صورت درخواست آنلاین برای اخذ ویزا به یک کارت اعتباری نیاز خواهید داشت.

8- موارد نیازمند هنگام مصاحبه شخصی

 مدارک دوره‌ی قبلی تحصیلی مثل دیپلم، قصد شما پس از اتمام تحصیل در کانادا، نمرات آزمون‌های دیگر زبان، نحوه زندگیتان در کانادا چگونه خواهد بود.

9- معاینات پزشکی

10- آزمون زبان انگلیسی

همچنین در زمان مصاحبه ویزا در سفارت باید افسر سفارت را قانع کنید که پس اتمام تحصیل، کانادا را ترک خواهید کرد.

ویزای تحصیلی آلمان

برای اقامت بیش از 90 روز در آلمان به عنوان دانشجو، شما نیاز به دریافت اجازه اقامت دارید و باید به افسر ویزا ثابت کنید که  مبلغ 853 یورو در هر ماه یا 10236 یورو در سال (تقریبی) دارید که در یک حساب مسدود نگه داشته می‌شود. اجازه اقامت یا همان ویزای تحصیلی برای دانشجویان حداکثر تا دو سال اعتبار دارد. اگر مدت دوره طولانی‌تر از دو سال اعلام شده باشد باید ویزای خود را تمدید کنید.

هزینه ویزا تحصیلی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان در سفارت حدود 75 یورو برای شما هزینه دارد. اگر کلیه اسناد شما به ترتیب باشند، زمان پردازش می‌تواند تا 25 روز طول بکشد.در صورت درخواست، متقاضیان موظفند اسناد بیشتر ارائه دهند. در چنین مواردی ، زمان پردازش ویزای دانشجویی آلمان می‌تواند تا 12 هفته طول بکشد. داوطلبانی که به محض ورود به آلمان متقاضی دریافت ویزای تحصیلی هستند باید 110 یورو بپردازند. برای صدور مدت زمان زیادی طول می‌کشد که بین 8 تا 12 هفته است. از آنجایی که این تقریباً 3 ماه ترجمه می‌شود، به دانشجویان بین المللی توصیه می‌شود هرچه سریع‌تر اقدام کنند. همچنین اگر می‌خواهید از نحوه تحصیل رایگان در آلمان مطلع شوید، ما در یک مقاله هرچیز که برای تحصیل رایگان در آلمان نیاز دارید را بررسی کرده‌ایم. برای مشاهده، رو مقاله‌ی تحصیل رایگان در آلمان کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز ویزا تحصیلی آلمان

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیل در آلمان

باید ویزای خود را بصورت حضوری درخواست کنید. هزینه ویزا 75 یورو است.

علاوه بر این، شما باید دو مجموعه از اسناد کاربردی که شامل موارد زیر می‌شود را ارائه دهید:

 • گذرنامه معتبر
 • صفحه اطلاعات گذرنامه خود را کپی کنید )کپی اندازه (A4
 • فرم درخواست
 • اعلامیه‌ای که بیان می‌کند اطلاعات ارائه شده‌، صحیح و کامل است.
 • نامه‌ای را بسازید که دلیل درخواست ویزا را توضیح می‌دهد. ممکن است از شما خواسته شود ترجمه آلمانی این سند را ارسال کنید.
 • نامه پذیرش از دانشگاه آلمان
 • گواهینامه‌ها و رونوشت‌های دانشگاهی
 • اثبات مهارت زبان (نمرات آزمون زبان آلمانی)متقاضیان دکتری مطالعات و دارندگان بورس تحصیلی Erasmus Mundus از این قانون معاف هستند.
 • اثبات بودجه
 • عکس گذرنامه با توجه به مشخصات بیومتریک
 • تقاضای پیش نویس هزینه ویزای دانشجوی

ویزای تحصیلی فرانسه

ارسال درخواست ویزا و جمع‌آوری گذرنامه‌ها فقط توسط خود فرد متقاضی به سفارت فرانسه انجام می‌شود. ویزای تحصیلی فرانسوی دو مرحله متمایز از کاربرد دارد. یکی در پردیس فرانسه و دیگری در سفارت فرانسه. اسناد مورد نیاز برای هر کدام از مراحل ممکن است متفاوت باشد. از شما خواسته می‌شود که مدارک اصل را در پردیس فرانسه و کپی‌های آن مدارک را در کنسولگری مراکز درخواست ویزا ارسال کنیدویزای تحصیلی فرانسه انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم

1- ویزای دانشجویی کوتاه مدت شنگن(isa de Court séjour pour etudes( v

شما می توانید بدون نیاز به ویزای اقامت جداگانه، به فرانسه بیایید و تا سه ماه با این ویزا تحصیل کنید. این برای کسانی که در یک دوره زبان یا برنامه‌های کوتاه مدت ثبت نام می‌کنند ، مناسب است.

2- ویزای موقت طولانی مدت اقامت (Visa de long séjour temporalire pour etudes(

 این ویزا به شما امکان می‌دهد که بدون نیاز به اجازه اقامت در فرانسه بین سه تا شش ماه تحصیل کنید . این نوع ویزای تحصیلی قابل تجدید نیست.

3- ویزای طولانی مدت اقامت (Visa de long séjour etudes  (

اگر می‌خواهید بیش از شش ماه تحصیل کنید، نیاز است که این ویزا را دریافت کنید. این نوع ویزای تحصیلی برای مدت دوره شما در فرانسه یعنی سه سال برای لیسانس، دو سال برای کارشناسی ارشد و چهار سال برای دکتری ادامه دارد. ویزاهای طولانی مدت به عنوان مجوز اقامت عمل می‌کنند و VLT-TS نامیده می‌شوند.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی فرانسه

شما باید دو مجموعه فتوکپی برای درخواست ویزای تحصیلی فرانسه که شامل اسناد زیر را تهیه کنید:

 • فرم درخواست اقامت طولانی مدت بیش از 90 روز
 • دو عکس اندازه پاسپورت
 • یک نسخه از گذرنامه
 • چاپی از شماره شناسه CampusFrance شما
 • نامه ثبت نام از موسسه دانشگاهی
 • نامه‌ای که در مورد پروژه مطالعه و رزومه توضیح می‌دهد
 • اثبات بودجه، شهریه + حداقل 615 یورو در ماه، برای ترم تحصیلی کامل
 • اثبات بیمه درمانی با پوشش معتبر در فرانسه
 • بلیط هواپیمای مسافرتی خود را کپی کنید (اگر بیش از شش ماه در فرانسه تحصیل می‌کنید)
 • فرم OFII (دفتر Francais de Immigration و ادغام مجدد)
 • اثبات اقامت در فرانسه مانند اجاره نامه، قبض برق، عنوان ملک و … به مدت حداقل سه ماه یا رزرو هتل
 • کپی CV
 • کپی مدرک و دیپلم دانشگاهی

ویزای تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی انگلستان

برای کسانی که میخواهند ویزای تحصیلی انگلستان را داشته باشند، دو طبقه دانشجویی تحت لایه 4 سیستم مبتنی بر امتیاز وجود دارد:

 • ویزای دانشجویی درجه 4 (عمومی) :

این دسته ویزا مختص دانشجویانی است که برای تحصیلات عالی به انگلستان می‌آیند. متقاضی باید حداقل 16 سال سن داشته باشد.

 • ویزای دانشجویی درجه 4 (کودک) :

این دسته ویزا برای کودکان بین 4 تا 15 سال است که برای تحصیل به انگلیس می‌آیند. کودکان بین 4 تا 15 سال فقط در مدارس مستقل هزینه می‌توانند تحصیل کنند.

اگر در یک دانشگاه لیسانس یا بالاتر از کالج انگلستان ثبت نام کرده‌اید که در لیست رسمی اسپانسر UKBA و همچنین در لیست “ارگان‌های شناخته شده” قرار دارد، شما مجاز به کار تا 20 ساعت در هفته برای ( ردیف 4 عمومی) و تمام وقت در طول تعطیلات یا تعطیلات تابستانی کار کنید.

اسناد مورد نیاز برای ویزای تحصیلی در انگلستان

درخواست ویزای تحصیلی مستلزم داشتن مدارک بیش‌تری در مقایسه با ویزای توریستی است. برای این نوع ویزا به تجربیات و اسناد پشتیبان سوابق مالی و دانشگاهی نیاز دارید. اطمینان حاصل کنید که قبل از مراجعه به کنسولگری برای مصاحبه ویزا، تمام مدارک لازم را دارید.

مدارک مورد نیاز قبل از درخواست ویزا عبارتند از :

 

 • فرم درخواست ویزای دانشجویی تکمیل شده
 • نامه پذیرش در دوره: تحصیلات مورد تایید شما، نامه پذیرش (CAS) و نامه ویزا را ارائه می‌دهید. نامه ویزا باید حداکثر شش ماه قبل از درخواست صادر شود. کسانی که نامه ویزایشان از شش ماه قدیمی‌تر است، رد می‌شوند.
 • داشتن نامه ویزا تضمین کننده موفقیت در درخواست نیست. متقاضی باید کلیه الزامات آن دسته و سایر الزامات قوانین مهاجرت را رعایت کند.
 • اثبات بودجه : پولی که باید برای نشان دادن هزینه‌های دوره خود را برای سال اول تحصیل و هزینه‌های زندگی خود تا حداکثر نه ماه پوشش دهید. مبلغ موردنیاز شما به این بستگی دارد که آیا به عنوان یک کودک یا بزرگسال متقاضی هستید و همچنین اینکه در لندن تحصیل خواهید کرد یا خیر. باید نشان دهید که حداقل 28 روز پول را نگه داشته‌اید. پایان دوره 28 روزه نباید بیش‌تر از یک ماه قبل از تاریخ درخواست شما باشد.

روند درخواست ویزای دانشجویی

روند درخواست ویزای دانشجویی از دانشگاه آغاز می‌شود، که نامه پذیرش را برای شما ارائه می‌دهد. دانشجویانی که نامه قبولی خود را دریافت کرده‌اند موظفند مراحل درخواست ویزا خود را آغاز کنند. داوطلبان می‌توانند از طریق دو روش برای ویزای خود اقدام کنند:

 • فرآیند درخواست ویزا آنلاین:

دانشجویان می‌توانند از این طریق راحت‌تر به درخواست ویزای خود بپردازند. نکته‌ی قابل توجه این است که فرم‌ها بصورت آنلاین و درستی پر شود.

 • فرآیند درخواست ویزا آفلاین:

روند ویزای آفلاین به داوطلبان نیاز دارد تا فرم درخواست را بارگیری کنند، جزئیات را پر کنند و آن را به مراجع مورد نیاز ارائه دهند.

مرحله بعدی شامل پرداخت هزینه درخواست ویزا است. هر داوطلب باید برای روند درخواست خود هزینه ویزای دانشجویی را بپردازد. فرایند نهایی مراحل درخواست این است که دانشجو اسناد پشتیبان خود ارائه می دهد.