تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان ، از آموزش عملی و با کیفیت عالی و از شهرت عالی بین المللی بهره می برد.

آموزش پزشکی در آلمان به شبکه ای از بیمارستان ها، دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و شرکت های تجاری یکپارچه تبدیل شده است. بنابراین تدریس، مراقبت از بیمار و تحقیق، یک کلیت یکپارچه را تشکیل می دهد که هر کسی به ویژه دانشجویان از آن بهره مند می شوند.

آلمان، همانند هر جای دیگری در جهان، فرصتی عالی برای فارغ التحصیلان در رشته پزشکی فراهم می کند، فرصت هایی از جمله: اشتغال در یک بیمارستان ، در حوزه تحقیقات، در صنعت، در خدمات بهداشت عمومی یا در مدیریت مشاوره و … .

کشور آلمان به دلیل دارا بودن کیفیت عالی در امر آموزش پزشکی و روند پذیرش نسبتا آسان ، هزینه های تحصیلی رایگان ، دوره های آماده سازی و…  دانشجویان پزشکی بین المللی را برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشدجذب می کند.

زبان تدریس در همه دانشگاه های پزشکی آلمان، زبان آلمانی است.

کارشناسی در رشته پزشکی در آلمان

طبق قوانین آموزش آلمانی، دوره کارشناسی پزشکی 12 ترم تحصیلی (6 سال)  است

این شش سال شامل: مرحله پیش پزشکی، مرحله اول (پیش پزشکی: 2 سال) و مرحله دوم بالینی (3 سال) و یک سال عملی است.

5

مرحله پیش پزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

دو سال اول مرحله پیش پزشکی بر موضوعات علمی پایه ، نظیر فیزیک، شیمی و زیست شناسی، و نیز موضوعات پیش پزشکی سنتی اصطلاحات پزشکی ،  تعلیمات مقدماتی، آناتومی ، آناتومی عصبی، روانشناسی پزشکی و جامعه شناسی، فیزیولوژی و بیوشیمی تمرکز می کند.

در طول ترم های تحصیلی 3 و 4 سمینار یکپارچه ارائه می شود که در آن، موضوعات علوم پایه مربوط به معاینات بالینی و معاینه کردن بیماران و اقامت تمام روز در بیمارستان تدریس می شود.

به دلیل اینکه کمک های اولیه  در دانشگاه های آلمان ارائه نمی شود،  دانشجویان باید در این دوره ها در یک موسسه خارج از دانشگاه ، قبل از اولین آزمون سراسری شرکت کنند.

9

تحصیل در رشته پزشکی در مرحله بالینی

بعد از موفقیت در اولین آزمون سراسری وارد بخش بالینی برنامه دوره کارشناسی در پزشکی می شوید.

سال اول در این مرحله شامل دوره هایی در زمینه های بالینی عمومی و همچنین یک دوره جامع در معاینه ی بالینی و روش های معاینه عمومی در زمینه های عملی و غیر عملی است.

بخش بالینی واقعی در نیمه دوم بخش مطالعات اتفاق می افتد.

در این مرحله دانشجویان ارتباط مستقیم با بیماران را افزایش داده و با زمینه های مختلف تخصصی آشنا می شوند.

دوره های بالینی شامل ویزیت بیماران و تمرینات عملی در بخش بیمارستان است. معمولا بخش عملی و سمینارها در یک بلوک همراه با تدریس در یک ترم تحصیلی است.

در دو ترم اول تحصیلی در مرحله بالینی، تدریس دروس تئوری در حدود دو سوم در تمام کلاس ها کاهش یافته و در ترم های 3 تا 6 در این مرحله تا حدود 25% کاهش می یابد.

در سال آخر مرحله بالینی، کلاس های تئوریی بیشتر به یک روز در هفته به صورت داوطلبانه محدود می شوند.

روش های تدریس و سیاست های آزمون، تحت تصمیم گیری و به اختیار خود دانشکده است. بنابراین جزئیات این طرح کلی می تواند بین دانشکده های مختلف با توجه به رشته های خاص پیش بینی شده در برنامه درسی خود متفاوت باشد.

k

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان در مرحله عملی

مرحله عملی با آزمون سراسری دوم به پایان می یابد. دانشجویان قبل از آزمون سراسری دوم باید در مرحله عملی در بیمارستان های دانشگاه و یا یکی از بیمارستان های آموزشی وابسته به دانشکده پزشکی یا موسسات آموزش عالی معادل آن شرکت کنند.

دانشجویان یاد می گیرند که با پرونده های پزشکی رفتار کنند و کارهای پزشکی را تحت نظارت انجام دهند. مشارکت فعال در جلسات بالینی، بحث ها و کنفرانس ها یکی دیگر از جنبه های آموزش است. آموزش نظری همراه با آموزش عملی در بخش بیمارستان انجام می شود.

آموزش در مرحله عملی شامل شانزده هفته کار عملی تمام وقت در بیمارستان و یا بیمارستان آموزشی وابسته به بیمارستان است.

مدت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در المان

 ? پزشکی عمومی: برنامه 4 ساله (فارغ التحصیلی) و برنامه 6 ساله

 ? دندانپزشکی: برنامه 5 تا 6 ساله

 ? دامپزشکی: برنامه 6 ساله

 ? داروخانه: برنامه 5 تا 6 ساله

 ? پرستاری: برنامه 3 تا 4 ساله

 ? فیزیوتراپی: برنامه 3 تا 4 ساله

 ? تخصص پزشکی: برنامه 3 تا 6 ساله

 

شما می توانید با پر کردن فرم زیر به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.