تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه یکی از به صرفه ترین و محبوب ترین رشته های تحصیلی است که هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی را جذب می کند. دولت روسیه برای شهریه دانشجویان خارجی یارانه در نظر گرفته است به همین دلیل تحصیل در این کشورر نسبت به کشور های غربی دگیر پایین تر است. در مقایسه با کشورهای غربی، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به دلیل یارانه دولت روسیه برای شهریه برای دانشجویان خارجی  ارزان تر است. علاوه بر این پذیرش آسان مسئله ای است که روسیه را به مقصدی دلخواه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی تبدیل کرده است. به دلیل  افزایش دانشجویان خارجی، تعداد زیادی از دانشگاه های روسیه دوره های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی را نیز ارائه می دهند. با این حال، بهتر است دانشجویان خارجی حداقل پایه های زبان روسی را یاد بگیرند زیرا برای ارتباط برقرار کردن و گذراندن امور روزانه خود به آن نیاز دارند. حدود 50 دانشگاه و کالج پزشکی و دندانپزشکی در روسیه وجود دارند که تحت نظر وزارت سلامت عمومی دولت روسیه کار می کنند و مدرک های ارائه شده توسط آنها توسط سازمان سلامت جهانی و یونسکو شناخته شده هستند.

 دانشگاه های برتر در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

  • دانشگاه دولتی لومونوسوف موسکو
  •  دانشگاه پزشکی دولتی موسکو
  •  دانشگاه پزشکی دولتی وولگوگارد
  • دانشگاه پزشکی دولتی کورسک
  • دانشگاه پزشکی دولتی کازان
  •  آکادمی پزشکی دولتی تور
دانشگاه های روسیه مدرک پزشکی در پزشکی عمومی، دندانپزشکی و پزشکی ورزشی ارائه می دهند که از 6 تا 7 سال به طول می انجامند. دوره های پزشکی بر اساس خواسته دانشجو، به زبان های انگلیسی یا روسی برگزار می شوند. دوره های پزشکی در روسیه هفت ساله و  دوره های دندانپزشکی در روسیه شش ساله است که سال اول یک دوره آموزش زبان برای دانشجویان خارجی می باشد. برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه داوطلبان نباید بیش از 27 سال سن داشته باشند.

چرا باید به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه بپردازیم؟

1- مراحل پذیرش بسیار آسان است. 2- دانشجویان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه نیاز به گذراندن هیچ گونه آزمون ورودی ندارند. 3- کیفیت آموزش در کالج های پزشکی و دندانپزشکی روسیه بسیار بالاست. 4- بسیاری از کالج های پزشکی و دندانپزشکی روسیه، آموزش زبان انگلیسی را ارائه می دهند که برای دانشجویان بین المللی بسیار مفید است. 5- هزینه زندگی و شهریه در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار به صرفه است. 6- دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه در سراسر دنیا معتبر و پذیرفته شده هستند. 7- مدارک پزشکی روسیه توسط WHO, UNESCO, MCI سازماندهی می شوند. 8- دانشجویان در کلینیک ها و بیمارستان ها آموزش عملی می بینند، که آنها را در درک بهتر زمینه تحصیلی خود کمک شایانی می کند. 9- محیط دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه بسیار امن می باشد. 10- مراحل اخذ ویزا برای دانشجویان نسبت به کشورهای دیگر آسان تر است.

شرایط و مدارک مورد نیاز تقاضای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

1-  مدرک دیپلم دپیرستان و کسب حداقل 50% نمره در دروس فیزیک ، شیمی و زیست شناسی 2- فایل تقاضای ارسالی باید شامل کپی مدرک دیپلم دبیرستان و همچنین سایر مدارک آکادمیک باشد. 3- پاسپورت معتبر و سایر مدارک مسافرتی. 4- مدارک پزشکی که سلامت جسمی را تایید می کنند از جمله نتایج تست HIV از بیمارستان دولتی. 5- شناسنامه. 6- فرم تقاضا.