تحصیل در سوئد یکی از گزینه های مناسب برای دانشجویان بین المللی می باشد. زبان رسمی این کشور سوئدی است اما اکثریت مردم به زبان انگلیسی تسلط دارند. در این مقاله نکات جالبی را در زمینه تحصیل در سوئد بیان کرده ایم.  

۵ دلیل برای تحصیل در سوئد

1.خلاقیت مرکز همه امور است

هنگامی که در سوئد تحصیل می کنید، شما به سمت استقلال فکری، تفکر خلاقانه و تفکر انتقادی تشویق می شوید. شما یاد می گیرید که توانایی های خود را برای بررسی وضع موجود با ارزیابی اطلاعات و داشته های خود، جستجوی دیدگاه های جدید از دیگران و ارائه نظرات صحیح بروز دهید. شما آزادانه به خلاقیت فکر می کنید و به خاطر ماهیت غیر رسمی و سلسله مراتبی جامعه سوئد هر کسی تشویق می شود که ایده ها و نظرات خود را بدون هیچ دغدغه ای با دیگران به اشتراک بگذارد. در واقع این استقلال ذهنی و این واقعیت که هر کس می تواند صدای خود را به راحتی به گوش دیگران برساند دو دلیلی است که سوئد را در بین کشورهای نوآورانه و خلاق جهان قرار داده است. نکته مهم دیگر این است که کشور سوئد در زمینه ی تحقیقات و سرمایه گذاری در این بخش، از برنامه ریزی دقیق و رو به رشدی برخوردار است که همین امر سبب پیشرفت چشمگیر این کشور شده. وضعیت سوئد به عنوان یک پیشرو در نوآوری و یک مرکز برجسته در حوزه تحقیقات علمی صحبت جدیدی نیست ، این کشور سالیان زیادی است که در این زمینه پیشتاز بوده، وقتی که شما به لیست اختراعات و نوآوری های جدید نگاه می کنید متوجه می شوید که سوئد بارها و بارها در این بخش نام ها و رد پاهای ارزشمندی از خود به جای گذاشته است.  

2.تکنیک به چالش کشیدن (یک راه خوب برای آموزش دانشگاهی در سوئد)

سوئد دارای افتخار برتری علمی و دانشگاهی را در بین کشورهای جهان است. علیرغم جمعیت نسبتا کم آن، دانشگاه های این کشور کوچک در لیست بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند و نظام آموزش عالی سوئد در زمره ی یکی از بهترین نظام های آموزشی دنیا قراردارد. چندین دانشگاه سوئد توسط موسسه آموزش عالی تایمز و آکادمی رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان به عنوان یکی از بهترین های جهان شناخته شده اند. درصورت تحصیل در سوئد به سرعت متوجه ی تمرکز زیاد سیستم آموزشی بر روی کاربرد دانش خواهید شد و بدین ترتیب تفاوت واقعی این کشور در بکارگیری علم و دانش را با کشورهای دیگر جهان متوجه خواهید شد. برای نشان دادن رویکرد و تفکر سوئدی کافیست نگاهی به لیست برندگان جایزه نوبل بیندازید. دانشگاه های سوئد به خوبی با نیازهای دانشجویان خارجی سازگار هستند. بد نیست بدانید که سوئد به طور پی در پی در سال های مختلف رتبه سوم در سطح جهان را به لحاظ سطح دانشگاهی به خود اختصاص داده است و جالب اینکه شما قادر خواهید بود از زبان انگلیسی با همه مردم چه آنهایی که در دانشگاه کنار شما هستند و چه مردم عادی که در شهر با آنها زندگی میکنید، استفاده کنید. آنها در همه جا به خوبی به زبان انگلیسی صحبت می کنند.  

3. تمرکز ویژه ی سوئدی ها روی محیط زیست

اگر شما به موضوع توسعه پایدار برای یک آینده سبز و سالم توجه داشته باشید، سوئد را خانه خود احساس می کنید. مسائل زیست محیطی در این راستا بسیار مهم هستند و سوئد به عنوان بزرگترین کشور در جهان برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر نامگذاری شده است. قابل توجه است سوئد در صدد دستیابی به ۱۰۰ درصد تولید انرژی تجدید پذیر تا سال ۲۰۴۰ است. تفکر محیطی و حفظ محیط زیست بخشی از تمام جنبه های زندگی در سدئد را تشکیل می دهد و بسیار حائز اهمیت است و از مهمترین اهداف آموزشی و پرورشی سوئد در همه سطوح است. تحصیل در سوئد  به شما فرصتی می دهد تا تجربه ای عمیق و ارزشمند در رابطه با مسائل زیست محیطی را تجربه کنید و خود را درگیر این مقوله مهم بین المللی به عنوان یک دغدغه جهانی کنید. چرا سوئدی ها برای محافظت از محیط زیست بسیار مشتاق هستند؟ طبیعت در سوئد بسیار زیباست. جنگل های وسیع و بی انتها، سواحل زیبا و کوه های برفی، ۲۹ پارک ملی و نزدیک به ۴۰۰۰ منطقه در طبیعت سوئد که به شما امکان می دهد تا به اسکی، پیاده روی، ماهی گیری، شنا و دوچرخه سواری در کوهستان بپردازید.  

4.برابری و تنوع در جامعه سوئد بسیار اهمیت دارد

جامعه سوئدی به خاطر مشارکت و همبستگی که در آن وجود دارد شناخته شده است. این کشور همواره در بالاترین رتبه در میان کشورهای برتر جهان در برابری جنسیتی قرار گرفته است، و این امر سبب شده که همواره  سوئد به عنوان یکی از توسعه یافته ترین کشورها در جهان در زمینه برابری جنسی و برابری اجتماعی شناخته شود. اعتقاد در این کشور بر این است که همه از ارزش برابر برخوردار هستند و این موضوع به رویکرد اجتماعی سوئد کمک می کند تا کارها را براحتی و سهولت بیشتری انجام دهند، و همگان در روند تصمیم گیری این کشور از هر قوم و ملیت و جنسیتی که هستند شرکت دارند. در طول تحصیل شما در سوئد، شما یاد خواهید گرفت که چگونه منافع، نیازها و ایده های مختلف را به بهترین شکل در همه پرسی قرار دهید و مسائل پیچیده را به عنوان یک تیم به چالش کشیده و حل کنید.  

5. با تحصیل در سوئد مهارتها و تخصص حرفه ای در سطح جهانی را یاد می گیرید.

بر اساس یک مطالعه بین المللی، برای مدیران اجرایی، مهمترین نکته خلاقیت است. و خلاقیت دقیقا همان چیزی است که در طول مدت تحصیل در دانشگاه های سوئد یاد می گیری. شما در سوئد می آموزید که چگونه نظریه و عمل را با یکدیگر ترکیب کنید و در شرایط پیچیده و حتی بحرانی که راه حل ساده ای برای حل مشکلات وجود ندارد چه تصمیمی اتخاذ کنید. در بسیاری از رشته های تحصیلی در سوئد در مقطع کارشناسی به نوعی شما درگیر مباحث کار آموزی و نه صرفا آکادمیک می شوید که این یک مسیر عالی و مشخص برای پرورش خلاقیت های شما و ایجاد شبکه های تیمی حرفه ای و همکاری با دیگران می باشد و در ادامه و در مقطع کارشناسی ارشد شما بیشتر درگیر تحقیقات و شیوه های مختلف اجرایی آن تحقیقات خواهید بود، تحقیقات بی انتهایی که درنهایت شما را به ادامه تحصیل در مقطع دکترا سوق خواهد داد و بدین طریق شما می توانید فرآیند تحصیل در سوئد را تکمیل کنید.  

حرف پایانی :

زندگی دانشجویی در سوئد یک زندگی بر پایه دوستی و ارتباطات خواهد بود. تا اینجا متوجه شدید سوئد سبز، خلاق، برابر و آزاد است. اما نکات پایانی که قبل از تصمیم و اقدام به تحصیل در سوئد باید بدانید.
  • همواره سوئد به عنوان یکی از کشورهای برتر جهان برای زبان انگلیسی شناخته شده است. این بدان معناست که شما مجبور نیستید با هیچ سوئدی در هنگام تحصیل در سوئد به زبان سوئدی صحبت کنید.
 
  • حمل و نقل عمومی سوئد دارای یک سیستم گسترده است، و این امکان برای دانشجویان بسیار ارزشمند است. شبکه گسترده ای از اتوبوس ها، قطارها، مترو، تراموا، قایق ها، هواپیماها و غیره می تواند شما را بدون اینکه وسیله نقلیه شخصی داشته باشید از هر جایی به هر جایی که می خواهید ببرد.
 
  • دانشجویان خارجی هنگام تحصیل در سوئداز اجازه ی کار هم برخوردار هستند. اگرچه تحصیلات دانشگاهی  اولویت شماست اما محدودیت قانونی برای تعداد ساعت هایی که دانشجویان خارجی در طول تحصیل شان می توانند کار کنند وجود ندارد. پس از اتمام تحصیلات، دولت سوئد به شما 6 ماه زمان یافتن شغل می دهد و همچنین پس از اینکه مشغول به کار شدید ویزای شما به ویزای کاری تبدیل می شود.در صورت اشتغال یادگیری زبان سوئدی مهم است – اغلب در این کشور برای کار کردن زبان سوئدی مورد استفاده قرار میگیرد).
قبل از اقدام به تحصیل در سوئد بدانید که این کشور تمیز و پاک و امن و بی خطر و دارای مردمانی با سطح زندگی بالا است.