تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه، یک گزینه‌ی مناسب

اگر به عنوان یک دانشجو در ترکیه زندگی می‌کنید و بخصوص اگر در یکی از شهرهای بزرگ ترکیه هستید، مطمئناً مکان‌های جذاب بسیار زیادی را یافته‌اید که تا مدت‌ها می‌توانید اوقات فراغت خود را در آرامش در آن جا سپری کنید. این کشور یکی از زیبا‌ترین مقاصد گردشگری و توریستی است که قطعاً لذت تحصیل در ترکیه را فراموش نخواهید کرد.

  • چرا در ترکیه تحصیل کنیم؟
  • شرایط تحصیل در ترکیه 
  • دانشگاه های ترکیه 
  • رتبه بندی دانشگاه های ترکیه 2020
  • هزینه تحصیل در این کشور

 

چرا در ترکیه تحصیل کنیم؟

شمار دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در ترکیه اقدام کرده‌اند از سال ۲۰۰۶ بیش از دو برابر شده است، که نشان دهنده این موضوع است که این کشور با سرعت بالایی در حال پیشرفت است و همین موضوع باعث شده ترکیه به عنوان یک مقصد تحصیلی مناسب تازه ظهور شناخته شود. در سال تحصیلی 2015-2016 در ترکیه حدود ۴۸،۰۰۰ دانشجوی خارجی حضور داشتند و در حال تحصیل بودند.

انگیزه‌هایی که باعث تحصیل در ترکیه می‌شود شامل فرصتی است برای تحصیلات نسبتاً ارزان و با کیفیت و همچنین فرصت‌های دیگری در جهت دریافت کمک هزینه تحصیلی، پرداخت هزینه‌های مسکن و هزینه‌های تحصیل، بیمه درمانی و هزینه‌های سفر که برای بسیاری از دانشجویان تازه وارد به دانشگاه‌ها، این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

ترکیه در حال حاضر یک مقصد گردشگری بزرگ است و تقریبا ۴۰ میلیون گردشگر از سراسر جهان در سال ۲۰۱۵ داشته که منجر به سرمایه گذاری‌های زیادی در این کشور شده است. دولت ترکیه علاقمند است تا این محبوبیت را در بازار دانشجویان ورودی از کشورهای دیگر نیز گسترش دهد. از دیگر دلایلی که مردم را جذب ترکیه می‌کند این است که داشتن اقامت ترکیه باعث می‌شود تا شما راحت‌تر بتوانید اقامت کشورهای اروپایی را بگیرید.

مزایای تحصیل در ترکیه 

هزینه زندگی پایین‌تر ترکیه

آموزش باکیفیت در ترکیه

مدارک تحصیلی معتبر ترکیه

بورسیه تحصیلی در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه، ابتدا باید در یک دانشگاه ترکیه پذیرفته شوید و البته به زبان ترکی مسلط باشید برای ارزیابی و سنجش میزان مهارت شما در زبان ترکی باید در آزمون تومر شرکت کنید و نمره قبولی را به دست آورید و سپس برای گرفتن یک ویزای دانشجویی در نزدیک‌ترین کنسولگری ترکیه درخواست دهید. برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه، شما نیاز دارید به:

  • کپی از نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه
  • تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه (از کنسولگری)
  • گذرنامه معتبر با تاریخ انقضاء پس از پایان اقامت برنامه ریزی شده شما در ترکیه
  • هزینه‌های اداری، که بسته به ملیت شما متفاوت است

به طور کلی از زمانی که شما درخواست تحصیل در ترکیه را می‌دهید تا زمانی که ویزای خود را دریافت کنید  ۸ هفته به طول می‌انجامد و همچنین پس از ورود به ترکیه باید مجوز اقامت برای یک ماه درخواست کنید که این درخواست را می‌توانید در نزدیک‌ترین مرکز پلیس انجام دهید در آن‌جا از شما درخواست می‌شود که مدارک پذیرش دانشگاه ترکیه را ارائه دهید. در ضمن بد نیست بدانید دانشجویان خارجی در ترکیه اجازه حداکثر ۲۴ ساعت کار در هفته را دارند. ما در یک مقاله به طور کامل به بررسی شرایط و هزینه‌های تحصیل در این کشور پرداخته‌ایم که می‌توانید مقاله شرایط تحصیل در ترکیه را مطالعه کنید.

همانطور که گفتیم تحصیل در ترکیه نیازمند قبولی در آزمون تومر می‌باشد که این آزمون برای هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، سالی 2 بار برگذار می‌شود و نیازمند واجد شرایط بودن زبان تحصیلی شماست یعنی باید وابسته به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید زبان آموزشی آن را نیز بلد باشید که ممکن در دانشگاه‌های مختلف به زبان‌های انگلیسی، ترکی، آلمانی یا فرانسوی تدریس شوند که باید مدرک زبان مورد نظر را داشته باشید. اگر دانشگاه شما به زبان انگلیسی آموزش می‌دهد باید مدرک تافل یا آیلتس را ارائه دهید.

یکی از آزمون‌هایی که می‌توانید برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه بگذرانید، آزمون یوس ترکیه می‌باشد. در واقع این آزمون همانند کنکور سطح اطلاعات شما را برای ورود به رشته‌های تحصیلی می‌سنجد و می‌توانید در هر رشته‌ای در یک دانشگاه دولتی لیسانس بگیرید. سولات آزمون yos ترکیه 80 عدد میباشد که 45 سوال آن مربوط به سوالات هوش، 30 سوال آن مربوط به ریاضی . 5 سوال آن مربوط به سوالات هندسه است.

دانشگاه های ترکیه

برای تحصیل در ترکیه تقریبا ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد که بیش‌تر آن‌ها توسط دولت اداره می‌شوند. اکثر این موسسات و دانشگاه‌ها قدمت زیادی ندارند و تقریبا تازه تاسیس هستند در سال ۱۹۷۰، تنها هشت دانشگاه دولتی در ترکیه وجود داشت و تا سال ۱۹۸۴ که اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بلکینت) تاسیس شد دانشگاه خصوصی دیگری وجود نداشت. در میان جوان‌ترین دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) دانشجویان خود نخست در سال تحصیلی 2012-2013 استقبال کرد، این دانشگاه بیش از نیمی از ظرفیت خود را به دانشجویان خارجی اختصاص داده است.

هم دانشگاه‌های دولتی و هم دانشگاه‌های خصوصی جهت تحصیل در ترکیه دارای سیستم آموزشی مطابق با توافقنامه بولونیا هستند که تمام استاندارد برنامه‌های تحصیلی را در سراسر اروپا دربر می‌گیرد و بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه +Erasmus  شرکت می‌کنند که از تبادل دانشجویان بین المللی حمایت می‌کند. نکته‌ی قابل توجه درباره‌ی سیستم آموزشی ترکیه این است که در سیستم رتبه بندی “قدرت سیستم آموزش عالی QS” که برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه ۳۹ جهان قرار گرفت.

تحصیل در ترکیه 2020

رتبه بندی دانشگاه های ترکیه 2020

رتبه کشور

موسسه

رتبه جهانی

1

دانشگاه استانبول

401-500

2-3

دانشگاه هاچتپه

601-700

2-3

دانشگاه فنی استانبول

601-700

4-5

دانشگاه دوکوز ایول

701-800

4-5

دانشگاه ایج

701-800

6-8

دانشگاه آنکارا

801-900

6-8

دانشگاه بیلکنت

801-900

6-8

دانشگاه فنی خاورمیانه

801-900

9-11

دانشگاه Erciyes

901-1000

9-11

دانشگاه غازی

901-1000

9-11

دانشگاه مرمره

901-100

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل دانشجویان خارجی نسبتا مقرون به صرفه است و بسته به رشته‌های مختلف متفاوت است. دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان‌تر از مؤسسات خصوصی در ترکیه هستند، به عنوان مثال یک مدرک کارشناسی ارشد در یک دانشگاه عمومی و دولتی می‌تواند هزینه‌ای برابر با ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال داشته باشد. دانشگاه‌های خصوصی نیز بر اساس رشته دانشگاهی و سطح تحصیلی هزینه‌های خود را تعیین می‌کنند و تا ۲۰،۰۰۰ دلار نیز ممکن است افزایش پیدا کند.

در دانشگاه‌های دولتی هزینه‌های تحصیل به زبان انگلیسی بیش‌تر است که می‌تواند بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال باشد، در حالی که دوره‌های مشابه در زبان ترکی این هزینه بین ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار می‌باشد.

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه باید بدانید که هزینه زندگی در مقایسه با سایر کشورها به عنوان مقاصد تحصیلی در اروپا نسبتاً کم است و هزینه ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلاری در هر ماه برای پوشش هزینه های زندگی از جمله مسکن مورد نیاز است، گرچه این هزینه بستگی به شیوه زندگی و عادت‌های شما نیز دارد اما بطور میانگین و با در نظر گرفتن نیازهای اساسی این میزان هزینه در نظر گرفته شده است. برای پوشش هزینه کتاب های دانشگاهی و هزینه های اداری نیز حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در هر ترم نیاز خواهید داشت.

ترکیه