مهاجرت تحصیلی به ترکیه موضوعی است که قصد داریم در این به مقاله به آن بپردازیم ، اگر شماهم قصد مهاجرت  به این کشور را دارید همراه ما باشید.

زمانی که کلمه‌ی مهاجرت تحصیلی به گوشتان بخورد یکی از کشورهایی که به ذهنتان خواهد آمد، ترکیه است.

ترکیه یک کشور نزدیک از لحاظ جغرافیایی می‌باشد و مردم ما نسبتا آشنا با فرهنگ مردم ترکیه هستند. همچنین یکی از کشورهایی است که در ابتدا مردمش به مهاجرت از آن می‌پرداختند اما اکنون به یکی از مقاصد مهاجرتی جهان تبدیل شده‌است البته هنوز به عنوان کشور مبدا هم از آن مهاجرت می‌کنند.

اوج مهاجر پذیری ترکیه در اوضاع نابسمان سوریه بود که مهاجران زیادی از سوریه توسط ترکیه پذیرفته شد.

آنچه در این مقاله می خوانید :

مهاجرت به ترکیه

هم اکنون بیش از 650 هزار دانشجوی خارجی در ترکیه درحال تحصیل هستند این ارقام نشانگر اهمیت این کشور به عنوان یک کشور مقصد برای مهاجرت تحصیلی می‌باشد. یکی از دلایلی که دانشجویان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه دارند، قیمت نسبتا ارزان مهاجرت و زندگی در آن است. مسافت کم این کشور با کشور ما و همچنین آشنایی کلی با فرهنگ‌های مردمی ترکیه باعث شده‌است که انگیزه‌ی مهاجرت به این کشور برای ایرانیان افزایش یابد. از دیگر دلایل انگیزه برای زندگی در ترکیه، توریستی بودن این کشور است . درحال حاظر ترکیه به عنوان یک مکان توریستی جذاب می‌باشد که سالانه نزدیک 40 میلیون گردشگر را میزبانی می‌کند. همین موضوع ترکیه را به دهمین مقصد محبوب تعطیلات در جهان تبدیل کرده‌است.

 

کشورهایی که بیش‌ترین دانشجویان را در ترکیه اعزام می‌کنند به شرح زیر است :

 1. سوریه
 2. آذربایجان
 3. ترکمنستان
 4. ایران
 5. افغانستان
 6. عراق
 7. آلمان
 8. یونان
 9. قرقیزستان
 10. بلغارستان

تحصیل رایگان در ترکیه

تحصیل در ترکیه به صورت رایگان

ترکیه شامل چندین نوع مدارس و موسسات آموزشی است. مثلا شامل 4 نوع مدارس می‌باشد : مدارس دولتی ترکیه، مدارس بین المللی (انگلیسی زبان)، مدارس خصوصی و مدارس ایرانی (تعداد محدود). هزینه‌ها و شرایط هر کدام از موسسات آموزشی با یکدگیر متفاوت است. مثلا گران‌ترین موسسه آموزشی متعلق به مدارس بین المللی است زیرا اولا از تمام کشورهای جهان دانش آموز جذب می‌کند و دوما به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. مدارس دولتی نیز به عنوان ارزان‌ترین آن‌ها است که برای مردمان ترکیه رایگان می‌باشد. اینگونه که مشخص است تحصیل و مهاجرت تحصیلی به ترکیه رایگان نیست اما شما می‌توانید بسیار ارزان‌تر و کم هزینه‌تر از مکان‌های دیگر به تحصیل بپردازید.

بهترین دانشگاه های بین المللی ترکیه برای مهاجرت تحصیلی

در این قسمت قصد دارم بهترین دانشگاه‌های این کشور را در یک جدول با امتیاز و رتبه بندی جهانی نشان دهیم. تا به اکنون 27 دانشگاه از ترکیه وارد رقابت جهانی شده‌اند و رتبه بندی‌های خوب جهانی را از آن خود کرده‌اند.

18 دانشگاه برتر ترکیه

رتبه بندی جهانی

نام دانشگاه برتر ترکیه

234

دانشگاه Boğaziçi

367

دانشگاه فنی خاورمیانه

376

دانشگاه فنی استانبول

531

دانشگاه بیلکند

531

دانشگاه هاکاتپه

597

دانشگاه آنکارا

663

دانشگاه استانبول

703

 دانشگاه Koç

769

 دانشگاه فنی Yıldız

778

دانشگاه اژه

826

دانشگاه Çukurova

858

دانشگاه گازی

863

دانشگاه مرسین

890

 دانشگاه گازیانتپ

910

 دانشگاه Gaziosmanpaşa

910

دانشگاه مارمارا

1022

دانشگاه دوکوز ایلیل

234

دانشگاه پاموکاله

هزینه های تحصیل در ترکیه

زندگی در ترکیه از بیش‌تر کشورها مقرون به صرفه‌تر است. شما می‌توانید نیازهای خود مانند اقامت، غذا، نوشیدنی و سرگرمی را با قیمت‌های مناسب رفع کنید. می‌توانید با قیمت مناسب یک خوابگاه نزدیک دانشگاه خود اجاره کنید یا یک خانه‌ی دانشجویی در اطراف دانشگاه اجاره کنید. علاوه بر این تخفیف‌های دانشجویی شما شامل تخفیف در بلیط‌هایی برای حمل و نقل و سینما و… می‌باشد. همه‌ی این مسائل باعث شده‌است که هزینه‌های تحصیل در ترکیه مقرون به‌صرفه باشد. زندگی دانشجویی در هر کشوری علاوه بر هزینه‌ی شهریه‌ی دانشگاه، هزینه‌های دیگری نیز دارد که در ادامه به ان می پردازیم.

 هزینه‌های زندگی دانشجویی در ترکیه  :

مقدار بودجه ی مورد نیاز                               

هزینه                                                

350 تا 500 دلار در ماه                                

هزینه های زندگی                                     

100 تا 150 دلار در ترم                                

هزینه های اداری و کتاب دانشگاه                         

40 تا 70 دلار در سال                                 

بیمه درمانی                                          

 

زبان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه

زبان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه​

مورد دیگری که در مخارج تحصیل در ترکیه برایتان تفاوت ایجاد می‌کند و بسیاری از دانشجویان از آن غافل هستند، این واقعیت است که تفاوت بسیار زیادی بین مدارس و دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند با مدارسی که به زبان ترکی تدریس می‌کنند، وجود دارد. دانشگاه‌های ترکیه اغلب زبان انگلیسی را به جای زبان مادری تدریس می‌کنند، شاید در تلاش برای جذب بیش‌تر جمعیت جهانی دانشجویی هستند. با این حال، باید توجه داشت که تفاوت هزینه در هنگام تفاوت زبان فقط در مؤسسات دولتی اعمال می‌شود.

هزینه‌ی یادگیری در ترکیه برای کسانی که به زبان ترکی آشنایی دارند و دانشگاه عمومی به تحصیل می‌پردازند سالانه بین 240 تا 750 دلار است. البته کسانی که قصد دارند در یک دانشگاه دولتی انگلیسی زبان به تحصیل خود ادامه دهند باید سالانه بین 450 تا 1500 دلار شهریه پرداخت کنند.

خوشبختانه تحت هر شرایطی و هرگونه دانشگاهی در ترکیه قیمت ارزان‌تر و کم‌تری نسبت به باقی دانشگاه‌های کشورهای دیگر دارد.شایان ذکر است که برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی ترکیه باید حداقل نمره‌ی 5/6  آیلتس را داشته باشید. ما در یک مقاله‌ی مجزا به مزایا و معایب تحصیل در ترکیه، هزینه‌ها و دانشگاه‌های برتر آن پرداخته‌ایم در صورت نیاز می‌توانید از مقاله‌ی تحصیل در ترکیه بازدید کنید.

هزینه دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه

یکی دیگر از جنبه‌های متداول که بر قیمت شهریه دانشجویان در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد، میزان مدرک تحصیلی آن‌ها برای ادامه تحصیل است. ترکیه تقریباً مانند ایالات متحده، تحصیل در کارشناسی ارشد 4 سال طول می‌کشد، در حالی که دوره‌های کارشناسی ارشد به طور معمول 2 سال است و برنامه‌های دکترا متفاوت است، بعضی اوقات شامل 3 سال تحقیق نیز می‌شود.

همانطور که در بالا ذکر شد، دانشجویانی که در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد را می‌گذرانند ، بسته به زبانی که صحبت می‌کنند و مؤسسه‌ای که انتخاب می‌کنند، انتظار دارند سالانه بین 240 تا 1500 دلار بپردازند. کسانی که برای ورود به این مقطع تحصیلی  آماده هستند می‌توانند انتظار داشته باشند 300 تا 900 دلار بپردازند.

در حالی که مدارس دولتی بسته به مقطع تحصیلی، تفاوت چندانی با هم ندارند. اما مؤسسات خصوصی با قیمت‌های مقرون به صرفه  از 5000 تا 20،000 دلار  مقاطع مختلفی را ارائه می‌دهند.

با این وجود، باید توجه داشته باشید که بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه بسته به ماهیت مدرک شما بورسیه‌های سخاوتمندانه‌ای ارائه می‌دهند. به عنوان مثال دانشگاه اروپایی لفکه، یک دانشگاه خصوصی در قبرس که به طور معمول تقریباً 5600 دلار هزینه دارد و به دانشجویان بین المللی که می‌توانند در دوره لیسانس بپیوندند 50٪ تخفیف ارائه می‌دهد و هزینه شهریه خود را 2800 دلار می‌گذارد. همین پیشنهاد برای دانشجویان فارغ التحصیل در همان موسسه در دسترس نیست.

هزینه تحصیل در مقطع  لیسانس و کارشناسی در ترکیه

 

در هر سال تحصیلی                                 

هزینه ی دانشگاهی                                 

450 تا 1500 دلار                                   

لیسانس به زبان انگلیسی                            

240 تا 750 دلار                                     

لیسانس به زبان ترکی                                 

600 تا 900 دلار                                   

کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی                       

300 تا 600 دلار                                   

کارشناسی ارشد به زبان ترکی                            

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

اگر می‌خواهید بعد از گذراند دوران دبیرستان و گرفتن دیپلم به ترکیه بروید و در یکی از موسسات آنجا به آموزش بپرازید یکی از اولین و مهم‌ترین مدارک شما مدرک زبانتان خواهد بود. 

در واقع شما به این مدارک برای وارد شدن به مقطع لیسانس در مهاجرت تحصیلی به ترکیه نیاز دارید :

 • فرم درخواست
 • دیپلم دبیرستان
 • متن سوابق
 • نمره مهارت زبان (تافل یا آزمون تسلط دانشگاه در هنگام ورود)
 • نامه تشویق
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست (35-100 دلار)
 • گواهی مبنی بر اینکه شما یک آزمون خروج از دوره متوسطه را داشته باشید (مثلاً SAT 1 ، کارشناسی بین المللی ، کارشناسی ارشد ملی ، و غیره)
 • نامه‌ای که به شما تضمین می‌کند بودجه مالی برای حمایت از خود در طی تحصیلات خود داشته باشید

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس

شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه با مدرک لیسانس
 • فرم درخواست
 • مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد
 • بیانیه هدف (ارائه پروژه و انگیزه خود)
 • CV به روز شده
 • نامه‌های مرجع اساتید و کارفرمایان
 • متن سوابق
 • نمرات آزمون کارشناسی ارشد (بسته به برنامه GRE یا GMAT)
 • نمره مهارت زبان (TOEFL یا آزمون تسلط دانشگاه در هنگام ورود)
 • امتحانات کتبی یا مصاحبه
 • نامه ای که به شما تضمین می کند بودجه مالی برای حمایت از خود در طی تحصیلات خود داشته باشید

ویزای تحصیلی ترکیه

اگر می‌خواهید مهاجرت تحصیلی به ترکیه داشته باشید قطعا به ویزای تحصیلی ترکیه نیاز خواهید داشت البته روند دریافت ویزای تحصیلی ترکیه نسبتا ساده و سرراست است. ویزا حدود 8 هفته پس از درخواست آن تحویل داده می‌شود بنابراین فراموش نکنید که از چند ماه قبل در شرف انجام کارهای ویزای خود باشید. انواع ویزاهای ترکیه به صورت ویزاهای تجاری، توریستی، کار، دانشجویی، اجازه اقامت و ویزای تحقیقاتی است که شما ویزای دانشجویی را انتخاب می‌کنید سپس فرم درخواست ویزای خود را پر کرده و به همراه مدارک مورد نیاز ارائه می‌دهید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی ترکیه

 • گذرنامه
 • قطعه عکس
 • نامه قبولی از موسسه آموزشی ترکیه
 • اثبات بیمه درمانی
 • اثبات بلیط برگشت
 • شواهد کافی برای اثبات اینکه شما به اندازه ی کافی برای زندگی در ترکیه پول دارید.
 • هزینه پردازش ویزا (بسته به ملیت آن فرد)
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سوِء پیشینه

دانشجویان قبل از ورود به ترکیه باید ویزا دریافت کنند همچنین باید ظرف مدت 1 ماه اجازه اقامت در ترکیه را نیز بگیرند.

⇐مقاله تحصیل در ترکیه رو هم مطالعه کنید

 

سخن پایانی

در این مقاله به طور کلی به بررسی مهاجرت تحصیلی به ترکیه پرداختیم . ترکیه را به عنوان یکی از کشورهایی که در تلاش است مهاجرین بسیاری را جذب کند و به دلیل فرهنگ نزدیک به فرهنگ مردم ایران و قیمت مقرون به صرفه و ارزان‌تر، یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی نام بردیم . در ادامه به بررسی رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی ترکیه و هزینه‌های زندگی در این کشور و هزینه‌ی تحصیل در هر مقطع تحصیلی پرداختیم و از شرایط، نحوه گرفتن اقامت و ویزای تحصیلی برایتان گفتیم اما اگر فکر می‌کنید که سوالی دارید و در این مقاله به پاسخ آن نرسیده‌اید فورا با کارشناسان ما تماس بگیرید.