تحصیل پرستاری در آلمان توسط سطوح مختلف از کارشناسان حرفه ای و تخصصی ارائه می شود. پرستاران دارای پروانه کسب در آلمان، Gesundheits- und Krankenpfleger (مراقبت بهداشتی و بیمارستانی) نامیده می شوند. پیش از این، نام رسمی برای یک پرستار که در آلمان کار می کرد، Krankenschwester (زن) و Krankenpfleger (مرد) بود.

اخذ پروانه کسب به عنوان یک پرستار

برای اخذ پروانه کسب به عنوان یک پرستار، باید امتحان سراسری رسمی در رشته پرستاری داده باشید. گروه های مخلتفی (در [Baden-Württemberg] f.i. the Regierungspräsidium) ) مسئول ثبت پروانه کسب و کار در نقاط مختلف کشور هستند.

طول دوره تحصیل پرستاری در آلمان

در اکثر موارد پرستاران ، این حرفه را در مدرسه پرستاری ویژه که اغلب به یک بیمارستان وابسته است، می آموزند. قبل از امتحان، افراد باید چندین هفته تمرین عملی را در در محیط بیمارستان تکمیل کنند. دوره پرستاری طبق مقررات اتحادیه اروپا تکمیل شده و سه سال طول می کشد، و حدود 2100 ساعت دروس نظری و 2500 ساعت آموزش عملی در مراکز مختلف بیمارستان است.

حقوق و دستمزد حین تحصیل پرستاری در آلمان

در سال اول تحصیل، به پرستاران در حدود 750 تا 800 یورو در ماه پرداخت می شود. در سال دوم تحصیل، به پرستاران حدود 800 تا 900 یورو در ماه پرداخت می شود. در سال سوم و آخر تحصیل، به پرستاران در حدود 930-1030 یورو در ماه پرداخت می شود. انتظار می رود در آینده برخی تغییرات ایجاد شود، چرا که اکنون امکان مطالعه پرستاری در مقطع لیسانس علوم (بیشتر در دانشگاه های علوم کاربردی) وجود دارد. با این وجود افراد برای پرستار شدن هنوز باید امتحان دولتی رسمی بدهند. بعضی از دانشگاه ها برنامه خاص با مشارکت مدارس محلی پرستاری ارائه می دهند که در آن دانشجویان مدرک لیسانس علوم باید امتحان سراسری بدهند و پروانه کسب بگیرند. برخی دانشگاه ها نیز مطالعات در مقطع فوق لیسانس ارائه می دهند و امکان ادامه تحصیل برای دکترا در آن دانشگاه ها وجود دارد.

تحصیل تخصص پرستاری در آلمان

روش های مختلفی برای گرفتن تخصص ، پس از مدرسه پرستاری، به نام Fachweiterbildung، وجود دارد. معمولا دستمزد و حقوق Fachweiterbildung بالاتر است. برای گرفتن تخصص 720-800 ساعت آموزش نظری و آموزش عملی در نظر گرفته شده است. در آخر، نیز امتحان سراسری گرفته می شود یا پایان نامه نوشته می شود. تخصص های دو ساله رسمی زیر وجود دارد:
 • ICU و بیهوشی
 • OR
 • انکولوژی
 • مراقبت در منزل
 • روانپزشکی
 • مراقبت های تسکین دهنده
 • مدیریت کیفیت
 • بهداشت و درمان
 • مدیر بخش
پرستاران ممکن است برنامه های کوتاه تری را برای ادامه تحصیل و تقویت دانش خود (مانند مدیریت زخم، انکولوژی، مراقبت تسکینی و غیره) تحت برنامه های مختلف انتخاب کنند.

کار کردن به عنوان پرستار در آلمان

در بیمارستان ها، اغلب پرستاران و دانشجویان پرستاری دارای پروانه کسب هستند. پرستاران دارای پروانه کسب در آلمان از بیماران مراقبت می کنند و سیستم های مختلفی وجود دارد که مشخص می کند که چه کسی و چگونه بیماران تحت درمان قرار می گیرند:
 1.  مراقبت از مجموعه ای از بیماران از جمله تمام کارهایی که باید انجام شود،
 2. مراقبت از بیماران در بخش با عملکرد خاص. این کار شامل برنامه ریزی بر اساس نیازها و شرایط بیمار، مستند سازی، نوشتن در مورد پیشرفت و وضعیت فعلی بیمار است.
 3. آماده سازی دارو و دادن دارو، قرص، تزریق و غیره به بیمار کار پرستاران است اما آنها کار تزریقات، نمونه گیری خون (به جز در ICU) انجام نمی دهند و این کارها اغلب توسط دانشجویان پزشکی انجام می شود.
تمام مراقبت های اولیه توسط پرستاران دارای پروانه کسب و کار یا دانشجویان پرستاری هماهنگ شده انجام می شود. مراقبت های ویژه مانند تنظیم کاتتر ادرار، لوله های بینی، درمان زخم ها و پانسمان زخم ها توسط پرستاران یا دانشجویان پرستاری (تحت نظارت) انجام می شود.

رضایت از شغل پرستاری

رضایت شغلی در آلمان به دلیل حجم کار سنگین، دستمزد کم و تقدیر کمتر از حرفه پرستاری در سطح عمومی نیست. انجمن های پرستاری به سختی در تلاش هستند تا کرسی های طرفداری از پرستاران در دانشگاه ها را راه اندازی کنند، اما آنها اغلب توسط سیاستمدارانی که به دنبال نیروی کار حداقلی هستند و از کارکنان ماهر و حرفه ای در این حوزه زیاد استقبال نمی کنند، تحت تاثیر قرار می گیرند.