شاید در مورد تحصیل دوره زبان فرانسه شنیده باشید و برایتان جالب باشید بدانید شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق دوره‌های زبان چیست. و آیا اصلا این گزینه‌ای هست که شما بتوانید به آن فکر کنید یا نه.

در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا شما شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق دوره زبان را دارید؟ و با توجه به شرایطتان، چه راهی برای شما برای زندگی در عروس شهرهای جهان وجود دارد!

فهرست مطالب:

 • مهاجرت به فرانسه از طریق دوره‌ زبان
 • شرایط عمومی دوره های زبان فرانسه
 • دریافت ویزای تحصیلی فرانسه از طریق دوره های زبان
 • مدارک لازم برای دوره های زبان فرانسه
 • دوره زبان فرانسه برای پزشکان
 • دوره زبان فرانسه در استراسبورگ
 • شرایط مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه
 • هزینه تحصیل در دوره زبان فرانسه
 • هزینه زندگی در فرانسه
 • شرایط کار در فرانسه از طریق دوره زبان فرانسه
 • درآمد در طول دوره زبان فرانسه
 • اقامت فرانسه با گذراندن دوره های زبان
 • مزایا و معایب تحصیل در دوره های زبان فرانسه
 • تفاوت کالج‌های زبان فرانسه دولتی با خصوصی

مهاجرت به فرانسه از طریق دوره‌ زبان

فرانسه کشوری پیشرفته است که در کنار داشتن بالاترین رشد اقتصادی اروپا کمترین میزان بیکاری و تورم را نیز در اختیار دارد. سامانه آموزشی این کشور در دنیا بی نظیر است. از این رو دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل کشور فرانسه را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی و یا کاری به فرانسه را دارید، اما مدرک زبان فرانسوی ندارید، اصلا نگران نباشید.

قانون این کشور برایتان شرایط مهاجرت از طریق دوره‌های زبان فرانسوی را مهیا کرده است. در واقع بهترین راه برای شما گذراندن دوره های زبان فرانسه در خاک این کشور است. دوره های زبان فرانسه از سطح A1 شروع شده و تا سطح C1 برنامه ریزی گردیده است. فرانسه سالانه 2 الی 6 بار این دوره ها را برای دانشجویان بین المللی اختصاص می دهد. این دوره های زبان چیزی در حدود یک الی دو سال به طول می انجامد.

فرانسه بر خلاف دیگر کشور های جهان، علاوه بر برگذاری دوره زبان فرانسوی، این دوره ها را با ویزای دانشجویی همراه کرده  است.

اگر همین الآن تصمیمتان را گرفتید و می‌خواهید به سرعت با شرایط دوره زبان فرانسه و یا هزینه این دوره‌ها و امکان سنجی مهاجرت به فرانسه از طریق دوره زبان آشنا شوید، کمی دست نگه دارید در ادامه تمام این اطلاعات را به طور کامل به شما می‌دهیم تا بهترین انتخاب را انجام دهید.

شرایط عمومی دوره های زبان فرانسه

طول دوره های زبان فرانسه چیزی در حدود 1 الی 2 سال است. از مهمترین مزیت های این دوره می توان به پرداخت کمک هزینه مسکن اشاره داشت. دانشجویان این امکان را دارند که تا سقف 20 ساعت در هفته در هنگام تحصیل کار کنند. پس از این دوره امکان پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فرانسه و یا کانادا برای آنها نیز آسانتر خواهد شد. هزینه تحصیل این دوره ها در فرانسه در حدود 2000 یورو می باشد. 

چه‌طور می‌ٰتوانید تمام شرایط  مهاجرت به فرانسه از طریق دوره زبان را بدون هیچگونه مشکل و دردسری پاس کنید؟ کار آسانی است. تنها با داشتن همین چند شرطی که در ادامه بهتان می‌گوییم:

اولین شرط شرکت در این دوره های زبان، داشتن سن پایین است. به طور مثال کارشناس عمرانی که 25 سال داشته باشد امکان این که بتواند پذیرش این دوره ها را بگیرد خیلی بیشتر از کسی خواهد بود که 35 سال سن دارد. شرایط کلی اخذ پذیرش دوره های زبان فرانسه را می توانید در جدول زیر به صورت کامل مشاهده کنید:

سن

22 سال

28 سال

36 سال

مدرک

دیپلم

کارشناسی

ارشد

معدل

14 به بالا

15 به بالا

15 به بالا

گواهی تمکن مالی

1000 یورو

10000 یورو

10000 یورو

سطح زبان انگلیسی

آشنایی

آشنایی

آشنایی

دریافت ویزای تحصیلی فرانسه از طریق دوره های زبان

دریافت ویزای فرانسه از شروع تا انتهای آن معمولا چیزی در حدود 3 الی 6 ماه به طول می انجامد. هم اکنون تمام متقاضیان این امکان را دارند که در کمترین زمان ممکن که در حدود دو هفته می باشد مصاحبه تحصیلی فرانسه را دریافت کنند.

مدارک لازم برای دوره های زبان فرانسه

برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه و شرکت در دوره های زبان، شما باید مدارک زیر را همراه داشته باشید.

📌 کپی و اسکن مدرک تحصیلی دیپلم

📌 پاسپورت

📌 نامه تمکن مالی

📌 پرداخت شهریه کالج و یا دانشگاه

دوره زبان فرانسه برای پزشکان

تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های فرانسه به مانند دیگر کشور های دیگر نیازی به آزمون ورودی ندارد. مهمترین عامل برای تحصیل در این رشته در دانشگاه های فرانسه داشتن مدرک زبان است. برای دانشجویان خارجی این امکان نیز فراهم شده است که با گذراندن دوره های زبان فرانسه در استراسبورگ و رسیدن به سطح C1 برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های فرانسه اقدام کنند. اما این را نیز باید مد نظر داشته باشید که برای تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های فرانسه، باید حداکثر 24 سال سن داشته باشید.

 

دوره زبان فرانسه در استراسبورگ

استراسبورگ مرکز استان منطقه گراند، شهری بسیار زیبا و سرسبز است که در شمال شرقی فرانسه قرار گرفته است. این شهر در نزدیکی مرز آلمان بوده و فرهنگ و معماری آن تأثیرات عمیقی از این دولت فدرال گرفته است. استراسبورگ به عنوان شهر دانشجویی معروف است و کالج های مختلفی در آن قرار دارند که دوره های زبان فرانسه را نیز برگزار  می‌کنند. برای آشنایی با بهترین دانشگا‌های فرانسه به این مطلب مراجعه مایید.

داشتن امکانات بی شمار و دوره های متنوع خصوصیت کالج های  استراسبورگ می‌باشد. یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های اروپا به نام استراسبورگ در این شهر در قرن 16 میلادی ساخته شده است. از مهمترین شرایط تحصیل در دوره های زبان فرانسه این دانشگاه داشتن حداقل 18 سال سن است. یکی از مهمترین مزیت های تحصیل در این دانشگاه ارزان بودن آن می باشد. هزینه دوره های زبان فرانسه نیز در این دانشگاه چیزی در حدود 200 تا 600 یورو در ماه می باشد.

شرایط مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه

دانشجویانی که دوره‌های زبان خود را در فرانسه سپری کرده باشند، می‌توانند پس از گذراندن دوره های زبان و دریافت مدرک B2 با مراجعه به سفارت کانادا در پاریس برای مهاجرت کاری و یا تحصیلی کانادا اقدام کنند. از آنجا که شرایط پذیرش دانشجو و یا ویزای کاری به صورت مستقیم برای دریافت ویزای کاری و یا تحصیلی کانادا بسیار سخت شده است، مسیر گرفتن مدرک زبان B2 از دوره های زبان فرانسه و مهاجرت به کانادا مسیر آسانتر و مطمئن تری به حساب آید.

هزینه تحصیل در دوره زبان فرانسه

برای دانشجویان ایرانی، شرایط مهاجرت از طریق دوره زبان در مراکز دولتی نسبت به مراکز خصوصی بسیار بهتر است. چرا که هزینه دوره‌های دولتی زبان،  ارزان و معتبر‌تر می باشد. هزینه دوره‌های زبان فرانسه معمولا چیزی در حدود 800 تا 1800 یورو است. متقاضیان می توانند هزینه های دوره های خود را به صورت قسطی نیز پرداخت کنند. اما این در تمام مناطق و شهر های فرانسه یکسان نیست و معمولا دوره های زبان در استراسبورگ به صورت ترمی و یکجا از دانشجویان گرفته می شود.

اما هزینه های کالج های زبان استراسبورگ ارزانتر نیز می باشد. البته این را نیز در نظر باید داشته باشید که طبق قانون کشور فرانسه،  دانشجویان خارجی می‌توانند در هفته چیزی در حدود 20 ساعت در هفته کار کنند و هزینه‌های خود را پوشش دهند. از دیگر هزینه های اخذ ویزای دانشجویی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

📌 اسکن مدرک دیپلم و کارشناسی

📌ریز نمرات دانشگاهی

📌 سکن پاسپورت

📌 نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

📌 توصیه نامه از 2 الی 3 تا از استادان دانشگاهی

📌 نمونه کار

📌 رزومه

هزینه زندگی در فرانسه

فرانسه برعکس تصور، کشور گرانی نیست و با حدود 700 یورو در ماه می‌توان زندگی خوبی را در شهر هایی مانند پاریس، لیون، استراسبورگ و یا موناکو تجربه کرد. این را در نظر داشته باشید که هزینه های زندگی در شهر هایی مانند پاریس و موناکو می تواند بسیار بیشتر از دیگر شهر ها مانند استراسبورگ و یا مارسی باشد. بیشترین هزینه ای که دانشجویان یابد در فرانسه بپردازند، هزینه های اقامت آنها است. نرخ تورم در این کشور بسیار پایین بوده و حدود 1 الی 2 درصد در سال است.

 

شرایط کار در فرانسه از طریق دوره زبان فرانسه

فرانسه با داشتن نرخ بیکاری بسیار پایین یکی از محبوب ترین کشور ها برای کار است. فرانسه برخلاف اتریش و آلمان ویزای جستجوی کار ندارد. برای گرفتن ویزای کاری فرانسه باید پیشنهاد شغلی داشته باشید. یکی از مهمترین مزیت های دوره های زبان فرانسه این است که فرد با گذراندن این دوره ها می تواند سریع و راحت پیشنهاد کاری خود را در فرانسه پیدا کند. برای کار در فرانسه متقاضیان باید حداقل مدرک زبان B2 را داشته باشند.

درآمد در طول دوره زبان فرانسه

متقاضیان یادگیری زبان فرانسه می‌توانند چیزی در حدود 20 ساعت در هفته کار کرده و هزینه های خود را پوشش دهند. با کار دانشجویی چیزی در حدود 500 الی 700 یورو نیز درآمد داشته باشند. دولت تا سقف 40 درصد از هزینه های مسکن دانشجویی را پرداخت می کند. این را نیز باید افزود که هزینه های حمل و نقل برای دانشجویان رایگان است.

اقامت فرانسه با گذراندن دوره های زبان

دوره زبان فرانسه حکم دوره های تحصیلی داشته و به متقاضیان ویزای تحصیلی اختصاص داده می‌شود. برای گرفتن اقامت فرانسه لازم است که پس از پایان دوره های زبان و گرفتن مدرک زبان B2 با پیدا کردن یک پیشنهاد کاری و تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری پس از 5 سال اقامت در فرانسه، ویزای کاری آن کشور را دریافت کنید.

مزایا و معایب تحصیل در دوره های زبان فرانسه

تحصیل دوره زبان در فرانسه دارای مزایای بی شماری است. گذراندن دوره های فرانسه در خاک فرانسه اهمیت دو چندانی دارد. از این جهت که شما پس از گذراندن این دوره به راحتی در دانشگاه های فرانسه بدون بازگشت به ایران می‌توانید پذیرش بگیرید. درواقع تنها عیب این موقعست نداشتن شرایط مهاجرت از طریق دوره زبان فرانسه به این کشور فوق‌العاده است.

دانشجویانی که این دوره را سپری کرده باشند می تواننند پس از این دوره ها در دانشگاه های فرانسه به صورت رایگان تحصیل کنند. همچنین پس از این دوره  می توانید با دریافت مدرک B2 در مهمترین و معتبرترین مراکز آموزشی کانادا تحصیل کنید. اما از معایب آن می توان گفت که دوره‌های زبان فرانسه محدود بوده و ظرفیت این دوره ها سریع پر می شود. از مزایای تحصیل در فرانسه نیز می توان به موارد زیر اشاره داشت :

📌 ارزان بودن دوره های زیان فرانسه

📌 20 ساعت کار در هنگام تحصیل در این دوره ها

📌 امکان استفاده از بیمه دانشجویی

📌 کمک هزینه حمل و نقل از طرف دولت فرانسه

📌 امکان داشتن حساب بانکی در فرانسه

تفاوت کالج‌های زبان فرانسه دولتی با خصوصی

یکی از مهمترین  تفاوت‌های کالج‌های دولتی با خصوصی در میزان شهریه ای است که از دانشجویان دریافت می کنند. دانشجویان در کالج های خصوصی باید چیزی در حدود 8 هزار یورو هزینه کنند، این در حالی است که دانشجویان در کالج های خصوصی تنها 2 الی 6 هزار یورو شهریه خواهند کرد. اگر قصد دارید زبان فرانسه خود را تا سطح C2 بهبود دهید، بهتر است که در دوره های زبان کالج های خصوصی شرکت کنید. کالج های دولتی تنها تا سطح C1 دوره های خود را برگزار می کنند. متقاضیان کالج های دولتی نسبت به کالج های خصوصی نیز شانس بیشتری را برای قبول شدن دارند. اما کالج های دولتی معمولا ظرفیت کمی دارند و سریع پر می شوند. اما کالج های دولتی ظرفیت خالی بیشتری داشته و به این زودی ها نیز پر نمی شوند.

نتیجه گیری

اگر به دنبال یک راه راحت و بی دردسر برای مهاجرت به فرانسه و دریافت اقامت این کشور را دارید، شک نکنید. قطعا شرکت در دوره های زبان فرانسه یکی از بهترین راه‌ها برای مهاجرت به این کشور است. این دوره ها ارزان بوده و متقاضیان پس از این دوره به راحتی در دانشگاه های دولتی فرانسه می توانند به رایگان تحصیل کنند. از مهمترین مزیت های دیگر تحصیل در کالج های فرانسه، هزینه های پایین این دوره ها بوده و حتی امکان پذیرش تحصیلی در کانادا برای آنها آسانتر خواهد شد.

اگر تمایل دارید در دوره های زبان فرانسه شرکت کنید، موسسه مهاجرتی رامان می تواند شما را در این زمینه همراهی کند. موسسه مهاجرتی رامان با داشتن پرونده های موفق در امر تحصیل در دوره های زبان فرانسه با شما تا اقامت کامل در این کشور همراه شما خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های زبان فرانسه با کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی رامان در تماس باشید. کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رامان، روش ها و گزینه های مناسب برای اخذ دوره های زبان فرانسه را با شما در میان خواهند گذاشت.

سوالات متداول