دوره زبان سوئدی بسیار پر تقاضاست زیرا سوئد از دیگر کشورهای مهاجر پذیر است که متقاضیان نسبتا خوبی از سراسر جهان مخصوصا ایران دارد.

زبان سوئدی یکی از بزرگ‌ترین موانعی است که اغلب، افراد با آن مواجه می‌شوند. پس اگر مهاجرت به سوئد از برنامه‌های آینده‌ی شماست، قطعا برای به وقوع پیوستن این هدف به یادگیری این زبان نیاز خواهید داشت. زندگی و ادامه تحصیل در سوئد به شرطی قابل انجام است که بتوانید با حداقل اطلاعاتی که از این زبان دارید، با دیگران ارتباط برقرار کنید و نیازهای روزمره خود را رفع کنید.

 با این شرایط احتمالا یک سوال برایتان پیش بیاید، اینکه از کجا زبان سوئدی یاد بگیریم خوشبختانه با دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم امکانات خوبی را در دسترس داریم. این امکانات به ما اجازه می‌دهد که زبان سوئدی را در هر نقطه‌ای که زندگی می‌کنیم بیاموزیم. اما با این حال تنفس هوای سوئد و آموزش و یادگیری این ادبیات در کشور سوئد قطعا برایتان راحت‌تر و دلچسب‌تر خواهد بود .

 البته یادگیری این زبان در سوئد ممکن است ارزان‌تر هم باشد. حضور در این کشور‌، روزانه شما را در معرض به کارگیری زبان سوئدی قرار این می‌دهد پس این موضوع شما را یک قدم به یادگیری این زبان نزدیک خواهد کرد و می‌توانید از تمام جنبه‌ها برای یادگیری ادبیات سوئدی استفاده کنید.

فهرست مطالب

دوره های رایگان زبان سوئدی

دوره زبان سوئدی به صورت رایگان

هر ساله تقریبا 100 هزار دانشجوی مهاجر وارد سوئد می‌شود این آمار در حالی است که بیش‌تر مهاجرین به این کشور زبان سوئدی را بلد نیستند و تعداد این افراد هر سال بیش‌تر می‌شود. این موضوع باعث شد تا دولت سوئد به فکر برگزاری دوره های آموزشی زبان سوئدی در سوئد بیوفتد و امکان شرکت در این دوره ها در حال حاضر رایگان است.

SFI یک برنامه‌ی آموزشی زبان سوئدی برای مهاجرین به این کشور می‌باشد و این دوره های رایگان در سراسر سوئد برای تمامی تازه وارد‌ هایی که به طور قانونی در سوئد اقامت دارند و ادبیات سوئدی بلد نیستند وجود دارد. این دوره در چند ترم می‌باشد که پس از تعیین سطح، ترم خود را آغاز می‌کنید و سپس اگر تمایل داشتید از دوره های دیگر آن به طور رایگان می‌توانید استفاده کنید.

شرایط شرکت در دوره ی SFI سوئد

اگر می‌خواهید از دوره ی رایگان آموزش زبان سوئدی در سوئد استفاده کنید باید واجد شرایط زیر باشید :

 • باید سنتان بالای 16 سال باشد.
 • باید اقامت قانونی در سوئد داشته باشید
 • زبان سوئدی بلد نباشید. (مگر اینکه مسائل پایه‌ای را بلد باشید که به یادگیری شما کمک کند.)

نحوه ثبت نام در این دوره این گونه است که می‌توانید با آموزش بزرگسالان شهرداری منطقه زندگی خود تماس بگیرید و درخواست ثبت نام در دوره ی زبان سوئدی SFI را ارائه دهید. آن ها برایتان مشاوره‌های خصوصی در نظر می‌گیرند و پس از مشاوره به شما کمک می‌کنند تا بهترین انتخاب را داشته باشید حتی اگر شما کمی زبان سوئدی بلد باشید به پیشنهاد مشاوران، تست تعیین سطح زبان از شما گرفته می‌شود تا در سطحی که بهتر است به ادامه یادگیری آن بپردازید.

SFI به شما دانش پایه‌ای زبان سوئدی را می‌دهد که با آن بتوانید به صورت شفاهی و کتبی با دیگران ارتباط برقرار کنید و در ادامه بتوانید به عنوان زبان دوم خود، یادگیری این دوره را ادامه دهید و ترم‌های 2 و 3 این سطح را نیز بگذرانید. این ترم‌ها به صورت زیر است:

ترم های سطح SFI

ترم 1

 برای کسانی است که اصلا زبان سوئدی بلد نیستند. این ترم دوره‌ی ابتدایی آموزش این زبان است و قرار است که در آن الفبای سوئدی را آموزش ببینید. اصولا این ترم با سرعت کمتری انجام می‌شود تا همه بتوانند کارهای درسی خود را پیگیری کنند.

ترم 2 و 3

 این ترم ها مربوط به افرادی است که این ادبیات را معادل دبستان، از کشور خود یاد گرفته‌اند. این دو ترم با سرعت بیشتری نسبت به ترم اول سپری می‌شود زیرا شما به کلیات ادبیات سوئدی آشنایی پیدا کرده‌اید. پس از تمام این دو ترم سطح SFI تمام می‌شود و شما می‌توانید در سطح بالاتر یعنی SAS به ادامه‌ی یادگیری این زبان بپردازید.

مقاله تحصیل در سوئد را حتما مطالعه کنید

دوره ی آموزش زبان سوئدی SAS

SAS مخفف ترجمه عبارت “سوئدی به عنوان زبان دوم” است. دوره ی زبان SAS از چهار ترم تشکیل شده‌است. دوره ی قبل از SAS یا همان SFI نیز از 3 ترم تشکیل می‌شد که اگر شما تمام ترم های دوره ی SAS را نیز با موفقیت بگذرانید، 7 ترم از آموزش زبان سوئدی شما گذشته‌است و با وجود زندگی در سوئد توانسته‌اید به خوبی سوئدی صحبت کنید. دوره ی SAS  معادل زبان دانش آموزان دبیرستانی سوئد است.

کیفیت تدریس این دوره بین مدارس و شهرداری‌های سوئد متفاوت است. همچنین آموزش‌های مختلفی از این دوره به عنوان به صورت دوره های تمام وقت، پاره وقت، دوره های از راه دور و آنلاین وجود دارد. بنابراین جای نگرانی برای زمانبندی شرکت در این موارد نیست.

شرایط لازم برای شرکت در دوره ی زبان سوئدی SAS

شرایط لازم برای شرکت در دوره ی زبان سوئدی SAS

شرایط لازم برای شرکت در این دوره ها عبارتند از :

 • محل زندگی شما سوئد باشد و یک شماره شخصی داشته باشید.
 • ترم های 1، 2 و 3 سطح SFI را با موفقیت گذرانده باشید یا به طریقی خود را به این سطح رسانده باشید تا در یک آزمون و تست تعیین سطح، هم ردیف با کسانی قرار بگیرید که دوره ی SFI را گذرانده‌اند.

خوشبختانه یادگیری در این دوره نیز مانند دوره ی SFI رایگان است و توسط دولت سوئد پرداخت می‌شود. پس تنها هزینه‌ی شما بابت خرید کتاب‌های مورد نیازتان خواهد بود. نحوه ثبت نام در این دوره نیز همانند SFI از طریق شهرداری منطقه خود درخواست کنید، در این صورت اگر پیشنهاد بهتری برایتان نداشتند می‌توانید در این دوره شرکت کنید.

اصولا ثبت نام در این دوره ها به صورت آنلاین انجام می‌شود اما پیشنهاد می‌کنیم قبل از آن به صورت حضوری مدرسه‌ای را می‌خواهید در آن به آموزش زبان سوئدی بپردازید را بررسی کنید و اطمینان کسب کنید که مدرسه و محیط آن برای شما مناسب است.

ترم های سطح SAS 

آموزش SAS شامل چهار دوره است:

 • (Svenska som andraspråk grundläggand )سوئدی به عنوان زبان دوم پایه
 • Svenska som andraspråk ترم 1 ، 2 ، 3. (سوئدی به عنوان زبان دوم ترم 1 ، 2 ، 3)

آنچه شما در سه دوره آخر یاد می‌گیرید معادل چیزی است که دانشجویان سوئدی در دبیرستان می‌آموزند. هدف اصلی SAS این است که شما واجد شرایط تحصیلات عالی در سوئد شوید. گذراندن هر چهار دوره بسته به سرعت انتخاب شده شما حدود 1 – 2 سال طول می‌کشد. توجه داشته باشید که اگر قصد شما تحصیل در دانشگاه سوئد است ، می توانید در آزمون TISUS نیز بنویسید.

دوره ی آموزش زبان سوئدی SIFA و SFX برای دانشجویان

سوئدی برای دوره های دانشگاهی (Svenska för akademiker)، به طور کلی برای فارغ التحصیلان متولد خارجی انجام می‌شود. سرعت مطالعه زیاد است و به بخش خوبی از انگیزه نیاز است. بسیاری از شهرها این دوره ها را ارائه می‌دهند اما ما توصیه می‌کنیم در صورت عدم یافتن یک دوره در منطقه / شهر خود ، با شهرداری خود تماس بگیرید. برخی از شهرداری‌ها دوره های سوئدی را برای دانشگاهیان ارائه می‌دهند.

در ادامه‌ی این توضیحات ما برای شما در یک مقاله به طور کامل به بررسی تحصیل در سوئد و دلایل تحصیل در این کشور پرداخته‌ایم. برای خواندن آن روی دکمه زیر کلیک کنید.

تحصیل در سوئد

زبان سوئدی برای دانشگاهیان

مراحل بعدی دوره های آموزش زبان سوئدی نیز در سوئد ادامه دارد. یعنی دیگر شما در سطح دبستان و دبیرستان به آموزش نمی‌پردازید بلکه در سطح دانشگاهی به این آموزش ها دست پیدا می‌کنید. این دوره های دانشگاهی پله بعدی دوره ی SAS است. دوره های تخصصی سوئد برای فارغ التحصیلان و متخصصان متولد خارجی در سوئد وجود دارد. این دوره ها نسبت به دوره های معمولی SFI  سرعت مطالعه بالاتری دارند و برای دانشجویان با انگیزه بالا طراحی شده اند.

دو نوع دوره وجود دارد:

 • یکی برای فارغ التحصیلان متولد خارجی به طور کلی
 • یکی برای متخصصان متولد خارجی در زمینه های کاری خاص

زبان سوئدی برای متخصصان

سوئد برای متخصصان نیز دوره های تخصصی زبان سوئدی (svenska för yrkesverksutbildade)  را برنامه ریزی کرده‌است. هدف این است که مسیر خود را از طریق سیستم آموزشی کوتاه کنید زیرا مدت زمان لازم برای شروع کار در حرفه خود در سوئد طول می‌کشد.بنابراین با این دوره‌های آموزشی برای متخصصان می‌توانید زودتر و راحت‌تر ادبیات سوئدی را بیاموزید و زودتر در حرفه‌ی خود کار کنید.

 در حال حاضر دوره‌های زبان برای هشت زمینه کاری مختلف وجود دارد:

 • دوره زبان برای رانندگان اتوبوس
 • دوره زبان برای کارآفرینان
 • دوره زبان  برای صنعت‌گران
 • دوره زبان برای مهندسین
 • دوره زبان  برای رانندگان کامیون
 • دوره زبان  برای کادر پزشکی
 • دوره زبان  برای مربیان
 • دوره زبان  برای وکلا ، اقتصاددانان و دانشمندان اجتماعی
 • دوره زبان  برای برنامه نویسان IT

⇐ شرایط تحصیل در سوئد را با دقت مطالعه کنید