هزینه تحصیل در آلمان موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم پس اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در رویای تحصیل و زندگی در کشور‌های خارجی به سر می‌برید و نگران هزینه  تحصیل در آلمان تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تحصیل در آلمان و کشورهای اروپایی یکی از شیرین‌ترین رویاهای هر فردی است که به‌دلیل برخی موانع مهم، برایمان غیر‌ممکن تلقی می‌شوند. آلمان یکی از کشورهایی است که با جایگاه خوب اقتصادیش به پنجمین کشور محبوب مهاجرتی اروپا تبدیل شده‌است. این کشور به دنبال جذب نیروی فعال و با استعداد از سراسر جهان است تا بتواند در همه حوزه‌های علمی بدرخشد. به همین دلیل با فراهم کردن شرایط خوب و مناسب برای مهاجرین، راه مهاجرت را هموار کرده‌است.

شاید در این باور باشید که با وجود این محبوبیت بالا ممکن است هزینه های تحصیل در آلمان نیز بالا باشد اما برخلاف این تفکر، آلمان شرایط تحصیل برای مهاجرین را آسان‌تر کرده‌است. در واقع هر چه یک مقصد تحصیلی محبوب‌تر باشد، هزینه ی تحصیل بالاتر است اما خوشبختانه آلمان از این قاعده مستثنی است. علیرغم این که این کشور در بین پنج مقصد محبوب جهانی قرار دارد، هزینه‌ی تحصیل در آلمان بسیار مقرون به‌صرفه است. آلمانی‌ها به طور کلی معتقدند که آموزش و پرورش نباید به عنوان یک محصول تجاری تلقی شود و دسترسی آسان به تحصیل و آموزش باعث رشد اقتصادی و رفاه بیشتر خواهدشد.

آ«چه در این مقاله می خوانید:

مهاجرت و هزینه تحصیل در آلمان

همانطور که توضیح دادیم دانشگاه‌های دولتی آلمان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور رایگان است اما با شرایط مخصوص به خود، که در ادامه‌ی این مقاله به آن ها توجه خواهیم کرد.تقریبا می‌توان گفت در آلمان نزدیک 300 دانشگاه دولتی وجود دارد. 

 دانشگاه‌های بدون شهریه و دولتی برای تحصیل در آلمان :

 • دانشگاه اشتوتگارت
 • دانشگاه مانهایم
 • دانشگاه برمن
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه ورزبورگ

در آلمان حدود 400 موسسه آموزشی عالی وجود دارد که بیش‌تر آن ها برنامه‌های آموزشی خود را با زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در واقع این موضوع برای مهاجران موضوع اساسی است زیرا شما دیگر نیازی به یادگیری زبان آلمانی ندارید بلکه می‌توانید با جایگذین کردن زبان انگلیسی به جای آلمانی در این کشور به تحصیل بپردازید. آلمانی‌ها کشور خود را “کشور شاعران و اندیشمندان” می‌نامند. شما در آلمان شاهد زندگی شهری هیجان‌انگیز با مناظر زیبا خواهید بود.

شهریه های دانشگاه آلمان

شهریه دانشگاه ها و هزینه تحصیل در آلمان

کمی قبل، قانونی وجود داشت که به دانشگاه‌های دولتی اجازه می‌داد، شهریه متوسط سالانه 1000 یورو  پرداخت کنند اما پس از سال‌ها اعتراض عمومی، شهریه تحصیلی دوباره در سال 2014 لغو شد. امروز، استثناهای بسیار معدودی وجود دارد که دانشگاه‌های دولتی می‌توانند از دانشجویان شهریه بگیرند.

همچنین دولت‌های آلمان در سال‌های اخیر فواید اقتصادی و اجتماعی جذب مهاجر را درک کرده‌اند. آلمان می‌خواهد باهوش‌ترین ذهن‌ها را برای تحصیل جلب کند و در حالت ایده‌آل، پس از فارغ التحصیلی در آن کشور کار کنند به همین دلیل است که هیچ شهریه عمومی برای خارجی‌ها وجود ندارد. 

 به این نکته توجه کنید که فقط دانشگاه‌های دولتی در آلمان برای مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد شامل این قانون هستند و دانشگاه‌ها و مدارس خصوصی از این قاعده پیروی نمی‌کنند و اما این موضوع بدین معنا نیست که شما نباید در دانشگاه‌های دولتی هیچ هزینه ای را پرداخت کنید بلکه هزینه های تحصیل در آلمان نسبت به دیگر کشورهای مهاجرپذیر و مناسب برای ادامه‌ی زندگی کم‌تر خواهد بود. سیستم شهریه رایگان دانشگاه‌های دولتی آلمان بدون توجه به کشور مبدا برای تمامی دانشجویان خارجی در دسترس است.

 این موضوع را مد نظر داشته باشید که رایگان بودن تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به معنی کیفیت پایین آن نیست بلکه شما می‌توانید به طور نسبتا رایگان و در سطح جهانی تحصیل کنید و اموزش ببینید.

اگرچه شما می‌توانید به طور رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان تحصیل کنید اما هزینه هایی وجود دارد که باید آن را بپرازید مثل هزینه های ثبت نام که معمولا در هر ترم بین 100 تا 350 یورو است. بیشتر دانشگاه های آلمان دولتی هستند ولی شهریه‌ی دانشگاه‌های خصوصی را می‌توان تا 20 هزار یورو در سال دانست.

 

دانشگاه های بدون شهریه آلمان

دانشگاه اشتوتگارت

این دانشگاه به 10 دانشکده تقسیم شده‌است در واقع یک موسسه آموزشی محبوب در سراسر جهان که 56 رشته کارشناسی و 20 رشته کارشناسی ارشد را شامل می‌شود. دانشگاه اشتوتگارت با بین المللی کردن خود طیف گسترده‌ای از دوره‌ها و پیشنهادات آنلاین را ارائه می‌دهد و از شرکت‌های نوپا پشتیبانی شدید می‌کند.

دانشگاه مانهایم

این دانشگاه بارها به عنوان یکی از 20 موسسه برتر تحقیقاتی اروپا شناخته شده‌است. دانشگاه مانهایم شامل رشته‌های تجارت، مدیریت، علوم اجتماعی، حقوق و فناوری اطلاعات است.

دانشگاه برمن

تقریبا 23 هزار نفر به عنوان دانشجو، استاد و کارمند در دانشگاه برمن فعالیت دارند. این دانشگاه به 11 دانشگاه برتر آلمان تبدیل شده‌است ویکی از بهترین دانشگاه‌ها در رشته‌های علوم مهندسی و علوم انسانی و اجتماعی مشهور است.

دانشگاه کلن

دانشگاه کلن یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های اروپا است و به دلیل دستاوردهای برجسته، کیفیت و تنوع بالای رشتههای خود، از یک شهرت بین المللی عالی برخودار است.

دانشگاه هامبورگ

در حال حاظر 42 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه هامبورگ بزرگ‌ترین موسسه تحقیق و آموزش در شمال آلمان است. ما دانشگاه هامبورگ را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور که فرصت‌های عالی تحقیقاتی را ارائه می‌دهد، می‌شناسیم. این دانشگاه دارای پروژه‌های بین رشته‌ای متعددی می‌باشد.

دانشگاه گوته فرانکفورت

دانشگاه گوته فرانکفورت متعلق به 150 دانشگاه برتر جهان و 50 دانشگاه برتر اروپا است. این دانشگاه نیز جزو برترین دانشگاه‌های معتبر بین المللی تحقیقات است . این دانشگاه که در سال 1914 تاسیس شد در حال حاظر 45500 دانشجو را پوشش می‌دهد.

دانشگاه فنی مونیخ

از دیگر دانشگاه‌های برتر آلمان می‌توان به دانشگاه فنی مونیخ اشاره کرد که در رده 50 دانشگاه برتر جهان و 20 دانشگاه برتر اروپا است. که شاخه‌های تجارت و مدیریت، علوم کامپیوتر، مهندسی و فناری، محیط زیست و کشاورزی، پزشکی و سلامت، علوم ریاضیات و علوم اجتماعی را ارائه می‌دهد.

دانشگاه ورزبورگ

دانشگاه ورزبورگ با داشتن بیش از 28 هزار دانشجو یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های آلمان است. این دانشگاه مفتخر به دریافت 14 جایزه نوبل شده‌است و در سطح بین المللی رشته‌های علمی از جمله زیست شناسی، پزشکی، فیزیک و روانشناسی را ارائه می‌دهد و متعلق به 200 دانشگاه برتر جهان و 100 دانشگاه برتر اروپا است.همانگونه که اشاره کردیم، فقط دانشگاه‌های دولتی بدون شهریه هستند و اگر بخواهید در یکی از 100 دانشگاه خصوصی آلمان تحصیل کنید، باید شهریه آن را بپردازید.

در نکته بعدی این موضوع را مد نظر داشته باشید که فقط برنامه‌های متوالی نیازی به پرداخت شهریه ندارند. دو موضوعی که در دانشگاه‌های آلمان بررسی می‌شود “متوالی” و “غیر متوالی” بودن شرایط تحصیلی است . متوالی بودن یعنی شما دقیقا پس از گرفتن لیسانس به ادامه‌ی تحصیل بپردازید و شروع به ثبت نام برای کارشناسی ارشد کنید. 

برنامه‌ی “غیر متوالی” به این معنی است که شما پس از گرفتن لیسانس مستقیما ادامه تحصیل ندهید. مثلا یک سال بعد از گرفتن لیسانس مشغول به کار شوید یا بر هر دلیلی، فاصله‌ای بین مدرکتان و زمان ثبت نامتان در دانشگاه باشد. هزینه ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان میان برنامه‌های متوالی و غیر متوالی متفاوت است و تنها برنامه‌های متوالی از پرداخت شهریه معاف هستند.

دانشگاه های برتر آلمان

دانشگاه های برتر آلمان

در این قسمت از مقاله درباره‌ی رتبه بندی دانشگاههای برتر آلمان می‌گویم. در جدول زیر رتبه بندی 10 دانشگاه برتر بین المللی آلمان در سال 2020  را برایتان آماده کرده‌ایم:

رتبه بندی جهانی در سال 2020

نام موسسه اموزشی                         

43

دانشگاه فنی مونیخ                              

157

دانشگاه کلن                                       

44                     

دانشگاه هایدلبرگ                                   

 74

دانشگاه هومبولت برلین                            

149                   

دانشگاه هامبورگ                                 

117

 دانشگاه برلین فری                                

99

دانشگاه آچن                                       

86

دانشگاه فرایبورگ                                   

105

دانشگاه بن                                           

 351

دانشگاه برمن                                         

251

دانشگاه اشتوتگارت                                    

163

دانشگاه ورزبورگ                                       

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

با اینکه معمولا دانشگاه‌های آلمان رایگان هستند اما این رایگان بودن دلیل نمی‌شود که شما نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید. از دیگر هزینه های تحصیل در آلمان که بخش کمی از این هزینه ها به حساب می‌آید “سهم ترم” است. سهم ترم یعنی مبلغ کمی به عنوان هزینه ی کارهای اداری ثبت نام شما در نظر گرفته می‌شود که معمولا بین 100 تا 350 یورو در هر ترم است و این موضوع ربطی به شهریه ندارد.

هزینه های زندگی شما برای تحصیل در آلمان یک مقوله‌ی سوا  پر اهمیت است که در این بخش کمی به آن می‌پرازیم. هزینه ی زندگی در شهرهای آلمان مقرون به صرفه‌تر از شهرهای دیگری مثل پاریس است. اما هزینه ی تحصیل شما در آلمان به شهری بستگی دارد که در آنجا تحصیل می‌کنید. زندگی کردن در شهرهای بزرگ آلمان پرخرج‌تر از دیگر شهرهای آن است. برای مثال شهرهای بزرگ‌تر مونیخ، فرانکفورت یا هامبورگ از شهرهای کوچکتر دیگر گران‌تر هستند. بنابراین بسته به اینکه در کدام شهر زندگی می‌کنید هزینه های متفاوتی خواهید داشت این هزینه ها را می‌توان حدودا ماهانه 850 یورو در نظر گرفت.

 

در جدول زیر به طور مختصر و کامل به بررسی هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان می‌پردازیم :

هزینه در ماه

موارد                                          

300 تا 500 یورو

اجاره خانه ، آب و برق                                   

200 تا 250 یورو

غذا و نوشیدنی                                        

 100 یورو

بیمه سلامت و هزینه های پزشکی                          

30 یورو

تلفن و اینترنت                                        

50 تا 100 یورو

اوقات فراغات و تفریح                                   

680 تا 980 یورو

مجموع                                             

830 یورو

میانیگن هزینه ها                                     

هزینه تحصیل در آلمان در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترای

هزینه ی تحصیل در آلمان در مقطع دکترا معمولا رایگان است یعنی شما می‌توانید مستقیما از مدرک لیسانس خود، بدون پراخت شهریه وارد دانشگاه‌های دولتی شوید. البته یک مقدار هزینه کم برای کارهای اداری در هر ترم لازم است. کارشناسی ارشد نیز مانند کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی رایگان است اما به شرطی که به طور متوالی باشد. البته برنامه تحصیل به صورت غیرمتوالی پرهزینه خواهد بود.
شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد “غیر متوالی” ، برای کسانی که لیسانس خود را در نقاط دیگر جهان به دست آورده‌اند، بین دانشگاه‌ها متفاوت است و ممکن است در موسسات دولتی حدود 20 هزار یورو (24.400 دلار آمریکا) در سال و در دانشگاه‌های خصوصی آلمان حداکثر 30 هزار یورو باشد (~ 36،600 دلار آمریکا)  باشد. البته هزینه های سهم ترم نیز جزو هزینه های تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد نیز به حساب می‌آید.

هزینه غذا برای تحصیل در آلمان

به عنوان دانشجویی که قصد مهاجرت به آلمان را دارید باید تمام جوانب زندگی را در نظر بگیرید. یکی از لزومات زندگی شما تامین غذا است و طبق آمارهای به دست آمده، هر دانشجوی مهاجر ماهانه بین 200 تا 250 یورو برای هزینه های غذایی نیاز دارد.

 اگر می‌خواهید کم‌ترین میزان خرید و هزینه کردن را در نظر بگیرید به این مقادیر توجه کنید:

بودجه

هزینه ها

10 یورو

یک وعده غذایی ارزان یک نفره

45 یورو

یک وعده غذایی متوسط برای دو نفر

یورو

یک نوشیدنی اضافی کنار آن

اگر می‌خواهید یک بار در یک رستوران شام ارزان بخورید، 10 یورو باید پرداخت کنید. یک وعده غذایی مناسب برای دو نفر در یک رستوران به طور متوسط 45 یورو هزینه دارد و هزینه ی یک نوشیدنی سبک اضافی نیز 3 یورو خواهد بود.

هزینه ی حمل و نقل برای دانشجویان محصل در آلمان

هزینه ی حمل و نقل برای دانشجویان محصل در آلمان

هزینه ی حمل و نقل از دیگر هزینه های تحصیل در آلمان و هر کشور دیگری به شمار می‌آید. تحقیقات نشان می‌دهد که حدود 10 درصد از کل بودجه ماهانه دانشجویان برای حمل و نقل شان هزینه می‌شود. البته در سهم ترمی که هر ترم پرداخت می‌شود معمولا بین 25 تا 200 یورو در ماه به عنوان گذرنامه حمل و نقل عمومی برای دانشجویان گنجانده شده‌است.

از روش‌های ارزان و جاری در آلمان دوچرخه سواری است شما به راحتی می‌توانید با یک دوچرخه در هر شهر آلمان نقل مکان کنید. نرخ اجاره دوچرخه در حدود 15 تا 20 یورو در روز است. اگر می‌خواهید از یک شهر آلمان به شهر دیگر سفر کنید می‌توانید از سیستم قطار استفاده کنید و به راحتی از شهرهای دیگر دیدن کنید. کرایه‌های قطار بین 20 تا 70 یورو است.

هزینه های تحصیل در آلمان برای اجاره ی خانه

یکی مهم‌ترین و پرهزینه‌ترین مواردی که در ادامه‌ی تحصیل آلمان برایتان اولویت است، مکانی است که در آن زندگی خواهید کرد. در این بخش، از هزینه های اقامت در آلمان برایتان می‌گوییم. هزینه اجاره‌خانه نیز وابسته به شهری که در آن به تحصیل پرداخته اید متفاوت است و قطعا در شهرهای بزرگ‌تر آلمان قیمت بالاتر خواهد بود. از قیمت پایین‌ترین انتخاب‌ها برای محل اقامت می‌توان به اجاره یک اتاق در خانه‌ای اشاره کرد که به آن “استدیو” نیز می‌گویند یا زندگی در یک محل اقامت دانشجویی، چیزی شبیه خوابگاه اما به طور خصوصی نیز می‌توان اشاره کرد.

 در جدول زیر میانگین هزینه ی مورد نیاز جهت اقامت یک دانشجو برای تحصیل در آلمان را مشاهده می‌کنیم:

بودجه مورد نیاز در هر ماه

هزینه                                  

390 یورو

زندگی در یک استدیو                             

365 یورو

اجاره ی یک آپارتمان خصوصی                        

250 یورو

زندگی در یک محل اقامت دانشجویی                    

آمارها نشان می‌دهد که بیشتر از 40 درصد دانشجویان، یک سالن با اتاق خصوصی مانند خوابگاه را برای اقامت انتخاب می‌کنند و دومین گزینه پرطرفدار بین دانشجویان اجاره اتاق در یک آپارتمان یا خانه است. طبق آمار 30 درصد دیگر از دانشجویان نیز این نوع زندگی را انتخاب می‌کنند.

همچنین به هزینه های اجاره خانه، ماهانه بین 100 تا 200 یورو را می‌توان برای هزینه های آب و برق و گرمایش در نظر گرفت.

هزینه تحصیل در آلمان در مدارس بین المللی

مدارس بین المللی با مدارس دولتی تفاوت دارند. منظور از تفاوت در این بخش، میزان هزینه ای که برای تحصیل می‌پدازید است. برخلاف مدارس دولتی که شهریه‌ای ندارند، در مدارس بین المللی الزام به پرداخت شهریه هستید اما این میزان شهریه نسبت به مدارس سایر کشورها مثل انگلیس و فرانسه به میزان قابل توجهی کم‌تر است. میزان هزینه ی مدارس بین المللی در آلمان وابسته به موسسه‌ای است که در آن به تحصیل می‌پردازید در این بخش به طور تقریبی میزان هزینه ی لازم برای ثبت نام در مدارس بین المللی آلمان را بررسی می‌کنیم. 

به طور متوسط شهریه دانش آموزانی که بین کلاس‌های 1 تا 8 هستند، 15 هزار یورو در هر سال تحصیلی است. دانش آموزانی که در کلاس‌های 9 تا 12 شرکت می‌کنند باید سالانه به طور متوسط 20 هزار یورو پرداخت کنند. البته به این نکته نیز توجه کنید که مدارس بین المللی بهدلیل اینکه قیمت بالایی برای ثبت نام دارند و تمامی افراد قادر به ثبت نام  نمی‌باشند، طرح “کاهش شهریه” را برگذار کرده‌است به صورتی که اگر درآمد شما زیر آستانه‌ی مشخص شده باشد میزان شهریه کم‌تری را پرداخت خواهید کرد.

هزینه تحصیل در آلمان در بهترین مدارس بین المللی

در این قسمت لیستی از بهترین مدارس بین الملی آلمان و میزان شهریه‌ی آن را برایتان آماده کرده‌ایم. با توجه به این لیست می‌توانید بهترین تصمیم برای ثبت نام و زندگی فرزندانتان را بگیرید. برای جمع‌آوری اطلاعاتی که در جدول زیر آورده شده‌است به موارد مختلفی مثل شهرت، اطلاعات ثبت نام، شهریه، دامنه فعالیت‌های فوق برنامه و میزان رضایت والدین توجه کرده‌ایم.

متوسط هزینه سالانه

نام مدرسه                                                                  

15400 یورو

مدرسه بین المللی مونیخ (کلاس 1 تا 8)                                            

19700 یورو

مدرسه بین المللی مونیخ (کلاس 9 تا 12)                                             

15500 یورو

مدرسه بین المللی براند نبورگ برلین(کلاس 1 تا 8)                                      

18200 یورو

مدرسه بین المللی براند نبورگ برلین(کلاس 9 تا 12)                                     

21800 یورو

مدرسه بین المللی فرانکفورت (کلاس 1 تا 8)                                               

24500 یورو

مدرسه بین المللی فرانکفورت (کلاس 9 تا 12)                                              

15400 یورو

مدرسه بین المللی اشتوتگارت (کلاس 1 تا 8)                                               

17000 یورو

مدرسه بین المللی اشتوتگارت (کلاس 9 تا 12)                                              

4500 یورو

مدرسه بین المللی لایپزیگ (کلاس 1 تا 8)                                                  

10000 یورو

مدرسه بین المللی لایپزیگ (کلاس 9 تا 12)                                                 

5000 یورو

مدرسه بین المللی بن (کلاس 1 تا 8)                                                        

9000 یورو

مدرسه بین المللی بن (کلاس 9 تا 12)                                                      

12200 یورو

مدرسه بین المللی برمن (کلاس 1 تا 8)                                                     

16200 یورو

مدرسه بین المللی برمن (کلاس 9 تا 12)                                                   

13000 یورو

مدرسه بین المللی هانوفر (کلاس 1 تا 8)                                                   

14500 یورو

مدرسه بین المللی هانوفر (کلاس 9 تا 12)                                                   

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

یک خبر نسبتا خوب این است که بیشتر دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و قالبا دوره‌هایی برای آموزش زبان انگلیسی نیز دارند ولی برای مهاجرت به آلمان و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارید تا بتوانید با امتیاز بالاتری وارد دانشگاه‌ها شوید. نمره‌ای که در آزمون آیلتس گرفته‌اید هرچه قدر بالاتر باشد شانس شما برای پذیرش دانشگاه افرایش خواهد یافت. دراین بخش به معرفی گواهی‌ها و سطح‌های مورد نیاز برای ادامه تحصیل در آلمان می‌پردازیم :

گواهی‌های مورد قبول زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان :

 • آزمون TestDaf، سطح چهارم : یک آزمون برای سنجش میزان تسلط دانشجویان خارجی به زبان آلمانی است که مرز قبولی آن گرفتن امتیاز چهار است.
 • مدرک DSH،II یا III : یک آزمون برای سنجش میزان تسلط دانشجویان خارجی به زبان آلمانی است
 • آزمون ارزیابی پایان کلاس‌های مقدماتی نهادی
 • گواهی DSD، سطح دوم
 • گوهی‌نامه گوته C2
 • گواهی Telc Deutch C1 یا B2 Hochschule

گواهی‌های مورد قبول زبان انگلیسی برای تحصیل در آلمان :

 • امتیازات آزمون تافل، IbT-88 ، Pbt-66
 • امتیازات آزمون آیلتس، نمرات بالاتر از 6/5 (شش و نیم ) مورد قبول است.
 • گواهی‌نامه انگلیسی A، یا C پذیرفته می‌شود. (Cambridge Advanced English )

به خاطر داشته باشید که برخی دانشگاه‌ها می‌توانند شرایط مخصوص به خود را برای مدرک زبان داشته باشند و هر مدرکی را قبول نکنند

گرفتن ویزای آلمان برای تحصیل در آلمان

بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان در آلمان نیاز به اخد ویزا خواهید داشت. اگر زمان ماندنتان در آلمان بیش‌تر از 3 ماه یا 90 روز طول می‌کشد به ویزا نیاز دارید. در کل 3 نوع ویزای دانشجویی داریم که شما با توجه به شرایط خود یکی از آن‌ها را دریافت می‌کنید:

برای اطلاعات بیشتر میتونید مقاله تحصیل در المان رو هم مطالعه کنید.

ویزای دانشجویی آلمان 

این ویزا برای دانشجویانی است که در دانشگاهی در آلمان پذیرفته شده اند و آماده هستند تا تحصیلات خود را در یک برنامه ی دانشگاهی تمام وقت شروع کنند.

ویزای متقاضی دانشجویان آلمانی :

در صورتی که در یک دانشگاه پذیرفته شده‌اید و برای انجام کارهای اداری دانشگاه نیاز به حضورتان در آلمان است، از این ویزا استفاده کنید. این ویزا اجازه‌ی تحصیل به شما نمی‌دهد اما می‌توانید با داشتن آن کارهای دانشجویی خود را انجام دهید.

ویزای دوره زبان آلمانی 

این نوع ویزا نیز در صورتی به شما تعلق می‌گیرد که قصد تحصیل در رشته زبان آلمانی در آلمان را داشته باشید.

 

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای دانشجویی آلمان

 • پاسپورت
 • دو قطعه عکس از گذرنامه
 • شناسنامه
 • گواهی ازدواج (درصورت وجود داشتن )
 • شناسنامه فرزندان (درصورت وجود داشتن )
 • کپی از اسناد اقامت قبلی آلمان (درصورت وجود داشتن )
 • ویزای قبلی شینگل (درصورت وجود داشتن )
 • اجازه اقامت قبلی آلمان (درصورت وجود داشتن )
 • اثبات منابع مالی ( گواهی اعطای بورس تحصیلی یا تایید بانکی که شما در حساب خود به مقدار کافی برای مهاجرت پول دارید)
 • اثبات پذیرش دانشگاه
 • اثبات قبولی در دانشگاه مشروط
 • تائید پذیرش به عنوان متقاضی
 • اثبات پرداخت دوره زبان
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی
 • مدرک ورود به دانشگاه
 • بیمه سلامت دانشجویی
 • مدارک تحصیلی قبلی شما
 • فرم کامل شده درخواست ویزا
 • انگیزه نامه

البته متخصصین ما در این زمینه می‌توانند به طور حرفه ای به شما کمک کنند برای پرسیدن سوالات و مشاوره رایگان می‌توانید با متخصصین ما ارتباط برقرار کنید

بازار کار برای تحصیل در آلمان

همانطور که آلمان مکان مناسبی برای تحصیل است، فضای مناسبی نیز برای کار و فرصت‌های شغلی فراهم کرده‌است. نیروی انسانی بزرگ‌ترین سرمایه‌ای است که کشور آلمان از آن خود کرده و برای داشتن آن امکانات خوبی نیز فراهم کرده‌است. بیشتر شرکت‌های آلمان را شرکت‌های کوچک نوپا تشکیل می‌دهد که به نیروی انسانی تازه نیاز دارد. شما می‌توانید در هنگام تحصیل به کار پاره وقت و بعد از پایان تحصیل خود جذب شغل مورد نظر شوید. همچنین می‌توانید در دوران دانشجویی به کارآموزی بپردازید و سبب به کسب درآمد برسید.

دانشجویان بین المللی خارجی مجاز به کارکردن 120 روز در سال یا 240 روز نیمه وقت هستند که این کار به صورت فریلنسری یا خود اشتغالی خواهد بود واگر می‌خواهند بیش‌تر از این میزان کار کنند به مجوزی از طرف دانشگاه نیاز دارند. بیش‌تر کار کردن شما بستگی دارد به اجازه‌ای که به شما داده می‌شود مثلا در یک شهر ممکن است نیروی کار کم باشد و با نرخ بیکاری پایین، شانس بیش‌تری خواهید داشت.

 دستیار دانشگاهی یکی از آن دسته از شغل‌هایی است که، قانون 120 روز کار شامل آن نمی‌شود. یعنی شما می‌توانید زمان بیش‌تری را در این شغل کار کنید. در حال حاضر حداقل حقوق تعیین شده توسط دولت آلمان برای هر ساعت کاری 9/19 یورو است که این میزان حقوق هر دو سال یکبار تغییر می‌کند. در شهرهای گران‌تر مثل مونیخ و هامبورگ میزان دستمزد نسبت دیگر شهرها بیش‌تر است و در مقابل بیشتر بودن حقوق و دستمزد میزان هزینه ها نیز بالاتر است. همچنین کارکناندر صنعت و نمایشگاه‌ها، میانگین دستمزد ساعتی بالاتری دریافت می‌کنند.

 

نتیجه گیری

در این مقاله، بیش‌تر جوانبی را که برای تحصیل در آلمان، به عنوان یک مهاجر نیاز داشتید توضیح دادیم. به طور کلی یکی از بهترین انتخاب‌های شما برای مهاجرت و ادامه تحصیل را می‌توان آلمان دانست. هزینه های تحصیل در آلمان نسبت به دیگر کشورهای مهاجرپذیر به شدت ارزان است مخصوصا اینکه شما در سطح بین المللی آموزش می‌بینید و در برترین دانشگاه‌های جهان درس می‌خوانید.

 تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است و در دیگر دانشگاه‌ها بین المللی با هزینه هایی همراه است که در قسمت‌های مختلف مقاله به آن اشاره کردیم. همچنین تمامی هزینه هایی که ممکن است برای زندگی دانشجویی در آلمان نیاز باشد را برایتان توضیح دادیم و شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان را برایتان شفاف کردیم.