دوره های یوس ترکیه، برای دانشجویان خارجی است که می‌خواهند در دانشگاه‌های ترکیه درخواست تحصیل کنند. ترکیه از کشورهای مهاجرپذیری است که به علت جاذبه‌های گردشگری، دانشگاه‌های معتبر، فرهنگ نزدیک به فرهنگ کشور ما و فاصله‌ی کم جغرافیایی همیشه برای مرم ایران گزینه‌ی مناسب مهاجرت بوده است. با این حال اگر شما هم به دنبال کار یا تحصیل در این کشور هستید، راه‌های متنوع و مناسبی پیش رویتان است که با آن می‌توانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. یکی از روش‌هایی که بیش‌تر مهاجرین برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه انتخاب می‌کنند شرکت در آزمون‌های یوس ترکیه است. البته یک سری از موسسات خصوصی در ترکیه نیز برای راحت‌تر قبول شدن شما دوره های یوس ترکیه را برگذار می‌کنند که شما در این دوره ها آمادگی لازم برای شرکت در کنکور یوس را خواهید داشت.

 • آزمون یوس ترکیه چیست؟
 • چه کسانی نمی توانند در آزمون یوس ترکیه شرکت کنند؟
 • دوره های یوس ترکیه
 • هزینه های دوره های یوس ترکیه
 • رشته های محبوب دوره های یوس ترکیه
 • منابع آزمون یوس ترکیه
 • آزمون یوس یا SAT ترکیه؟
 • نمونه سوال دوره های یوس ترکیه

آزمون یوس ترکیه چیست؟

 • آزمون یوس به دانشجویان این امکان را خواهد داد که
 • موضوعاتی مانند پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و …
 • را در ترکیه مطالعه کنند.

در بیشتر موارد، آزمون YOS شامل ۸۰ سوال است. بیشتر ۴۵ سوال در امتحان به اصطلاح پرسش‌های ضریب هوشی (پرسش های توانایی عمومی، Questşons هوش) هستند. 35 سوال باقی مانده از ریاضیات است. می‌توان موضوعات ریاضیاتی که در امتحان YÖS رخ می‌دهد را با سوالات ریاضیات از کلاس دهم دبیرستان مقایسه کرد.در ادامه‌ی مقاله‌ی دوره های یوس ترکیه به نحوه ثبت نام در این آزمون می‌پردازیم.

 

آزمون YÖS یک آزمون ورودی است که برای دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در موسسات آموزش عالی در ترکیه هستند طراحی شده است.

دوره های یوس ترکیه

آزمون YÖS از دو بخش تشکیل شده است:

“آزمون مهارت‌های یادگیری اساسی” استدلال انتزاعی را ارزیابی می‌کند. پرسش‌ها حداقل وابستگی به زبان را دارند اما توضیحاتی به زبان‌های ترکی و انگلیسی داده می‌شود. این بخش شامل ۸۰ سوال، ۴۵ ضریب هوشی و ۳۵ ریاضی است. زمان آزمون ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

“آزمون مهارت زبان ترکی” درک متقاضی از ترکی کتبی را ارزیابی می‌کند. این بخش از آزمون ترکیه ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. این آزمون به جهت این موضوع برنامه ریزی شده است که مشخص شود ، آیا داوطلبی که متقاضی تحصیل در ترکیه است می‌تواند سریعا با مردم ارتباط گیرد و شروع به زندگی کند؟ حدود ۹۲۰۰ داوطلب آزمون از کشورهای مختلف در آزمون YÖS شرکت می‌کنند.

شرکت در آزمون یوس ترکیه

در سال ۲۰۰۰ به طور متوسط سالانه ۵۰۰۰ نفر در این آزمون شرکت می‌کردند که در سال ۲۰۰۷ به حدود ۶۰۰۰ نفر و در سال ۲۰۰۸ حدود ۷۰۰۰ نفر رسید.

چه کسانی نمی توانند در آزمون یوس ترکیه شرکت کنند؟

برای درخواست این آزمون باید تابعیت خارجی داشته باشد (از جمله کسانی که در هیچ کشوری تابعیت یا پناهندگی ندارند). تحصیلات پس از متوسطه، معادل سال پایانی دبیرستان در ترکیه داشته باشند یا از یک مدرسه مشابه فارغ التحصیل شده باشند. علاوه بر این، متقاضیان باید پس از درخواست آزمون YÖS و درخواست در دانشگاه‌ها، واجد شرایط تعیین شده توسط دانشگاه منتخب خود باشند. این افراد قادر به شرکت در این آزمون هستند. اما از سوی دیگر موارد زیر نمی‌توانند در آزمون شرکت کنند:

 • کسانی که شهروند ترکیه یا جمهوری قبرس شمالی هستند یا تابعیت دوگانه دارند (یکی متعلق به قبرس شمالی و دیگری به ترکیه)
 • کسانی که تحصیلات دبیرستانی خود را در خارج از کشور یا در قبرس شمالی با وجود تابعیت ترکیه به پایان رسانده‌اند
 • کسانی که به دلیل عدم انضباط از موسسه آموزش عالی ترکیه اخراج شده‌اند
 • کسانی که برای تقلب در امتحانات سال قبل ثبت نام کردند
 • متقاضیان تحصیل در ترکیه از طریق توافقات فرهنگی یا برنامه‌های تبادل دانشجو
 • کسانی که بورسیه تحصیلی از کشور خود در ترکیه دریافت کرده‌اند
 • کسانی که قبلا به امکانات آموزش عالی دسترسی داشته‌اند

این متقاضیان نمی‌توانند با سهمیه دانشجویی بین المللی یا نمره آزمون بین المللی درخواست ورود به دانشگاه کنند. توجه داشته باشید: کسانی که تابعیت دوگانه دارند (یکی از آن‌ها تابعیت ترکیه است)، ابتدا باید از تابعیت کناره گیری کنند تا در آزمون شرکت کنند. اگر روند ترک تابعیت تحت قانون «شهروندی مجوز موقت» باشد، متقاضیان پس از اتمام تحصیلات کالجی خود می‌توانند دوباره تابعیت ترکیه خود را بازیابند.

 

دوره های یوس ترکیه

دوره های YÖS ترکیه

یوس مخفف آزمون پذیرش برای دانشجویان خارجی است که می‌خواهند به تحصیل خود در دانشگاه‌های ترکیه ادامه دهند. این آزمون در دانشگاه‌های ترکیه انجام و هر کدام طبق یک برنامه زمانی خاص در هر سال تکرار می‌شود. به همین جهت موسسه‌ها و آکادمی‌های خصوصی، دوره های آمادگی کنکور YÖS را به نام دوره های یوس ترکیه برگذار می‌کنند. شما با شرکت در این دوره‌ها می‌توانید به موفقیت تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه نزدیک‌تر شوید.

هزینه دوره های یوس ترکیه

دوره های یوس ترکیه حدود هفت تا هشت ماه طول می‌کشد تا تمام شود اما اگر فکر می‌کنید این زمان برای شما زیاد است و وقت ندارید، می‌توانید از دوره‌های فشرده که توسط آکادمی‌ها مختلف در ترکیه برگذار می‌شوند استفاده کنید. زمان آموزش دوره های فشرده کم‌تر است، حدودا از 4 هفته تا 16 هفته طول خواهد کشید. هزینه‌ی شرکت در این  دوره های یوس ترکیه وابسته به امکانات و آکادمی‌های مختلف بین 900 تا 1500 دلار آمریکا است.

رشته های محبوب دوره های یوس ترکیه

بر اساس YÖK، در مجموع ۳۹٬۰۳۷ متقاضی در امتحانات YOS ۲۰۱۷ شرکت کردند. در دو سال اخیر تعداد «دانشجویان خارجی» در ترکیه دو بار افزایش یافته است.  در این قسمت محبوب‌ترین رشته‌ها به ترتیب زیر است:

 1. 1.پزشکی (ترکی)
 2. 2.پزشکی (انگلیسی)
 3. 3.دندانپزشکی
 4. 4.مدیریت بازرگانی
 5. 5.قانون
 6. 6.اقتصاد
 7. 7.الکتروانسفوگرافی
 8. 8.روانشناسی
 9. 9.معماری
 10. 10.دامپزشکی
آزمون یوس ترکیه

بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ انتظار می‌رود ۱۰۰٬۰۰۰ دانش آموز جذب این آزمون شوند.

نحوه ثبت نام در آزمون YOS ترکیه برای دوره های یوس ترکیه

برای اینکه بتوانید برای امتحان YOS ثبت نام کنید، ابتدا باید الزامات آن مانند مدارک مورد نیاز را آماده کنید. در صورت برآورده کردن الزامات، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول : رزرو 

 1. 📌برای ثبت نام به وب سایت‌های دانشگاه های مربوطه مراجعه کنید:
 2. 📌در بیش‌تر دانشگاه‌ها این امکان که به صورت آنلاین ثبت نام کنید وجود دارد پس شما به یک ایمیل نیاز خواهید داشت.
 3. 📌در پیش ثبت نام باید فرم ثبت نام را تکمیل و ارسال کنید. در این فرم ثبت نام باید شهری را انتخاب کنید که می‌خواهید در آن شرکت کنید.
 4. 📌بايد پاسپورتتان را اسکن کنيد و در سیستم آپلود نمایید
 5. 📌پس از ارسال فرم، ایمیل تاییدیه دریافت خواهید کرد.
 6. 📌پس از دریافت تاییدیه، شماره درخواست به شما داده می‌شود و حساب شما در دانشگاه راه اندازی می‌شود.
 7. 📌پس از فعال شدن حساب کاربری، باید نام کاربری و رمز عبور را تنظیم کنید.
 8. 📌پس از فعال سازی، یک ایمیل تأیید به شما ارسال می‌شود و فرایند ثبت نام واقعی آغاز می‌شود.


مرحله دوم: ثبت نام

 1. 📌پس از تکمیل موفقیت آمیز روند پیش ثبت نام برای آزمون یوس، ایمیلی با مراحل ثبت نام دریافت خواهید کرد.
 2. 📌شما باید در “Aday Sistemi” در سیستم مدرسه مربوطه ثبت نام کنید. (بیش‌تر لینک‌ها از طریق ارسال می‌شوند)
 3. 📌در مرحله بعد مهم این است که شما قبلا گذرنامه خود را آپلود کرده باشید. شهری که در آن به امتحان می‌روید نیز باید وارد شود
 4. 📌سپس به فرایند پرداخت معرفی خواهید شد. پرداخت از طریق کارت اعتباری امکان پذیر است.
 5. 📌پس از تکمیل موفقیت آمیز پرداخت، باید صبر کنید تا پنجره تایید ظاهر شود. با نقل و انتقالات، این فرایند کمی طولانی‌تر از پرداخت کارت اعتباری طول می‌کشد.
 6. 📌پس از آن شما یک پیام تایید پرداخت دریافت خواهید کرد و شما تایید خواهید شد که ثبت نام خود را برای امتحان YOS با موفقیت به پایان رسید.

افتخار شرکت مهاجرتی رامان در این است که شما را به بهترین شکل ممکن برای رسیدن به هدفتان یاری کند. همین الان با پر کردن فرم ارزیابی از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

منابع آزمون یوس ترکیه

در این قسمت از مقاله کتاب‌هایی که در دوره های یوس ترکیه تدریس می‌شوند و برای آماده شدن برای کنکور یوس می‌توانید بخوانید را آورده‌ایم:

 1. 🔸امتحانات مدل YÖS
 2. 🔸ضریب هوشی YÖS همه سوالات منتشر شده
 3. 🔸مثال های ضریب هوشی YÖS با راه حل
 4. 🔸بانک پرسش ضریب هوشی YÖS
 5. 🔸YÖS ریاضیات همه سوالات منتشر شده
 6. 🔸YÖS Matematik – مثال با راه حل
 7. 🔸%100 امتحانات YÖS – امتحانات آزمایشی
ترکیه

آزمون یوس ترکیه یا sat ترکیه؟

 • 1.آزمون SAT توسط آمریکا در چندین کشور مهاجر پذیر برگذار می‌شود اما آزمون YOS توسط ترکیه و فقط در کشور ترکیه برگذار می‎شود.
 • 2.آزمون SAT بیشتر به زبان انگلیسی اما آزمون YOS بیشتر به زبان ترکی برگذار می‌شود
 • 3.آزمون SAT، شش بار در سال اما آزمون YÖS یک بار در سال برگذار می‌شود.
 • 4.مدرک آزمون SAT در چندین کشور جهان معتبر است اما مدرک آزمون YÖS معمولا فقط در ترکیه شناخته شده است.
 • 5.میزان درجه‌ی زبان انگلیسی برای آزمون SAT خیلی بالاست و این درجه اکثرا برای ایرانی‌ها سخت است شما تقریبا به نمره‌ی 8 آیلتس نیاز خواهید داشت، این موضوع برای آزمون YOS وجود ندارد.

در این مقاله به اطلاعاتی درباره‌ی آزمون و دوره های یوس ترکیه پرداختیم، همچنین اگر اطلاعات کافی درباره‌ی آزمون SAT ندارید ما در یک مقاله به تمام آنچه برای شرکت در آزمون و دوره های SAT ترکیه نیاز دارید، توضیح داده‌ایم.

نمونه سوال دوره های یوس ترکیه

در قسمت پایانی مقاله برایتان نمونه سوالاتان مورد نیاز در دوره های یوس ترکیه و آزمون YÖS ترکیه را آماده کرده ایم برای دانلود آن روی دکمه زیر کلیک کنید.

دوره های یوس ترکیه